BLOODBOUND – War Of Dragons

Existenci švédských Bloodbound sice již mnoho let registruji, ale jejich oddaným fanouškem jsem se nikdy nestal. První čtyři desky ve mně vzbuzovaly pocity letargie, pátá a šestá sice měly chytlavé momenty, ale paušálně bych je ohodnotil jen jako mírně nadprůměrné. O to větší překvapení se koná, když kapela, u které není hlavní stavební prvek pozitivní líbivá a patetická melodičnost, natočí pozitivně líbivou a pateticky melodickou desku. Navíc ještě kvalitní. Naprosto jasně to dokazuje úvodní výstřel „Battle In The Sky“, v němž již úvodních několik vteřin hodí lano každému milovníkovi silné melodiky. Bohaté sbory, štěkavé klávesy, kosti drtící tempo dvojšlapek.

Kapela je sice často přirovnávána k Sabaton nebo Powerwolf, ale musím uznale pokývat hlavou nad tím, že právě recenzovaná placka obě kapely kvalitativně převyšuje nejméně o délku děla Těžkého Gustava, resp. o vlkodlačí skok za měsíčné noci. Z čistě hudebního hlediska se sice skutečně jedná o muziku postavenou na týchž základech, ale dávno již víme, že veškerá muzika byla dávno objevena a záleží tedy hlavně na tom, jak lákavou porci chutných melodických soust kapela dokáže připravit. Tento nejdůležitější úkol skladatelé zvládli bravurně. Ovšem několika zásadním negativům se vyhnout nedokázali.Tím hlavním je tematika. Proč opět, zase, po x-té draci? Když v roce 1997 vydali Rhapsody „Legendary Tales“, jednalo se o příjemné zpestření po osmdesátkovém „špinavém“ metalu (pamatujete na booklet s drakem a hrdinou s mečem?), ale skoro dvacet let nato je téma více než zpuchřelé a moc si nedokážu představit, koho by dnes ještě mohlo zaujmout. Snad možná nováčky „dračího“ metalu? Ruku v ruce s touto výhradou jdou i názvy skladeb jako „Tears Of A Dragonheart“, „War Of Dragons“ či „Dragons Are Forever“ (nebo i „Symphony Satana“ – proč vytahovat pekelného vládce mimo black metal?). Nutno ale zopakovat, že skladby samotné jsou výbornou směsí rychlosti a melodie, dnes již nepříliš časté, o to však vítanější. Druhým negativem je místy přílišná repetitivnost materiálu, hlavně v použití klávesových rejstříků. Kapela totiž působí, jako by chtěla znít víc sabatonovsky než Sabaton samotný. Někomu to vadit nemusí, ale já bych uvítal více různých zvuků i poloh. Tak se občas vkrádá nepříjemný duch, rukou stěží znatelnou poukazujíc na ironicky se tvářící obličej Joachima Brodéna.

Rychlostí světelnou letí rovnou pět položek z celkových dvanácti, v čele s „Guardians At Heaven’s Gates“ – ta si ničím nezadá s tempem rozjetých Dragonforce a ani ostatní kvalitu nastavenou úvodní šlehou nepodlezou. Zbytek alba se plácá v různých odnožích středních temp, u dvou položek se nezapomnělo ani na trioly ve dvojšlapkách. Balada by sice mohla krásně album uvolnit, ale bohužel zde absentuje. Škoda, protože mohla krásně zpomalit jedoucí švédské TGV.

Suď, jak suď, kromě výše zmíněných neduhů albu není co vytknout. Po mnoha měsících jsem měl při poslechu pocit, že si užívám spíše desky mladých nadšených debutantů, nežli sedmé řadové nahrávky již roky zajeté kapely. Ano, až tak pozitivně a bezstarostně celé album vyznívá. Zpěv je příjemný a ničím neruší, zvuk vynikající (byť trošku zahuhlaný), kapela nástroje ovládá bravurně. Jsem jen zvědavý, kam se muzikanti posunou příště.

S ohledem na vývoj k rychlosti a melodičnosti by mohli za pár let muzicírovat jako „Freedom Call revival“. Doufejme ale, že k tomu nedojde, na to mají (zatím) dostatek vlastní invence, i když již zmíněný příklon k výrazivu výše uvedených významných krajanů může leckomu přivodit vrásky ve tváři. Ale nehádejme, pouze doufejme v to, že kapele nedojde elán.

 

 

Tracklist:

 1. Battle In The Sky
 2. Tears Of A Dragonheart
 3. War Of Dragons
 4. Silver Wings
 5. Stand And Fight
 6. King Of Swords
 7. Fallen Heroes
 8. Guardians At Heaven´s Gate
 9. Symphony Satana
 10. Starfall
 11. Dragons Are Forever

Země původu: Švédsko

Celkový čas: 45:05

 

 

BLOODBOUND – War Of Dragons

8.6

Skladby

9/10

  Originalita

  5/10

   Produkce

   9/10

    Zpěv

    10/10

     Instrumentální složka

     10/10

      Klady

      • Hodně speedu
      • Melodičnost
      • Načančaná produkce

      Zápory

      • Neoriginalita
      • Draci!!!

      BLOODBOUND – War Of Dragons

      | Recenze | 0 Comments
      About The Author
      - Melodik duší, tělem i prdy :-)

      *

      You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>