Čtete texty svých oblíbených kapel? Já tedy občas ano, hlavně když chci napsat recenzi nebo článek (to je trochu smutné, já vím…). Co mě obzvlášť baví, jsou texty se scifi tématikou. Texty na scifi námět nejsou metalu vůbec cizí. Naopak: patří v tvrdé muzice k nejrozšířenějším, hned vedle dalších „mimosvětských“ fantasy, lovecraftovských, tolkienovských motivů. Scifi sice zdaleka neobstojí v konkurenci s nejoblíbenějším motivem Satana, zato v databázi Metal Archives najdeme několikanásobně víc kapel s texty na náměty scifi, než kapel, které v textech vzdávají hold třeba vikingům.

Dělat „topku“ kapel s texty na námět scifi se proto zdá jako zbytečný počin, už kvůli obrovské žánrové rozrůzněnosti jejich tvorby: scifi náměty najdeme v textech „taťkovských“ powermetalových kapel jako Gamma Ray či Iron Savior; o bitvách robotů na vzdálených planetách se zpívá za doprovodu neobarokního šmidlání kytarového mága Luccy Turilliho na jednom či dvou z jeho sólo-alb; vražedné vesmírné roboty mají na obalech svých desek průkopníci brutálního death-metalu Suffocation (i když co se týče textů, tak asi nikomu není příliš jasné, o čem jsou…); holandský prog-metalový kouzelník Arjen Lucassen pod jmény Ayreon a Star One vydává jeden vesmírný epos – či „vesmírné opery“ jak se jeho projektům někdy trochu nadneseně říká – za druhým; dost třeskuté texty najdeme na deskách další progové veličiny, šíleného génia Devina Townsenda; i v obvykle ne až tak mimosvětském thrash-metalovém žánru najdeme konceptuální alba o vesmírných exploracích či marťanských invazích (Vektor, Voivod).

Abych trochu zúžil výběr kapel, které zde představím, zařadím do této „topky“ jenom death metalové kapely, protože mě zkrátka death-metalová alba s touto tématikou baví. Protože se zde zaobírám nejen hudbou, ale i texty, tak dalším kritériem pro zařazení do tohoto výběru bude i to, nakolik jsou texty pro posluchače konceptuálně či příběhově (tj. nejenom hudebně) zajímavé. Vyhýbám se tedy kapelám, které ve svých textech spíše „poeticky“ pojednávají o chtonických kosmických silách jako zmiňovaní Suffocation či jako to dělá Blood Incantation na svém loňském albu Starspawn. Posledním kritériem je konstantní aktivita kapely – vynechávám tedy třeba geniální projekt Dana Swäna Edge of Sanity, se kterým vydal „metalové opery“ Crimson a Crimson II, které pojednávají o konci lidské civilizace, neaktivní skupinu Bal-Sagoth (kteří vydali sci-fi album The Power Cosmic), či nedávno se rozpadlé Bolt Thrower, kteří holdovali univerzu hry Warhammeru 40k. Bez dalšího otálení se tedy podívejme na pět více či méně známých death metalových kapel se zajímavými scifi texty, které já osobně považuji za „top of the line“.

Wormed:

Tito Španělé hrají komplexní a hutný technický deathmetal, který se nebojí trochy slamu. Vysoce technické riffy, ale také maximum kinetické energie. Spletité kompozice se změnami metra jak na běžícím pásu. Na svém posledním albu Krighshu (2016) ukázali, že jsou muzikanti, kteří se nebojí experimentovat, a kteří umí svou hudbou vytvořit působivou atmosféru. Styčnou osou jejich alb je příběh o posledním člověku ve vesmíru, Krighshuovi, který poté, co byl vesmír absorbován kvantovou červí dírou a multivektorově reionizován, cestuje po xenoverzech a hledá nový svět s lidskými zárodky.

Artificial Brain:

Tito maséři z Long Islandu hrají trochu „avantgardní“ disonantní technický deathmetal. Jejich skladby mají skvělý tah, přílivy brutality a technický shredding střídají „odlivy“ atmosferických pasáží s poněkud jazzovým feelingem. Poslední album Infrared Horizont (2017) vypráví z pohledu umělé inteligence o planetě, kde je lidstvo dlouhou dobu vyhlazeno.

Nucleus:

Nucleus je americká kapela, která se tak trochu veze na současné vlně retra a podobně jako jejich o něco známější krajané Horrendous čerpají z ranného technického death-metalu – hlavně z velikánů tohoto žánru Death nebo Atheist. Písně na jejich debutu Sentinent tvoří jeden souvislý epický příběh a byly inspirovány známými scifi romány a filmy: třeba Cantos vychází ze Simmonsova Hyperionu. Zkrátka album od nerdů pro nerdy.

Deeds of Flesh:

Jsou právem považováni po boku Suffocation či Dying Fetus za průkopníky brutálního death-metalu. Jejich členové založili známý label Unique Leader Records, který vydává hudbu kapel jako Devourment, Decrepit Brith či Beheaded. Texty jejich alb po většinu jejich hudební kariéry neodbočovaly od zavedených klišé tohoto žánru: mučení, vraždy a další zvrácenosti. Ale pak přišla změna: předposlední album Of What’s to Come vypráví složitý příběh o interakci lidstva s vesmírným pokolením, které putuje vesmírem a sklízí zdroje životní energie. Na posledním albu Portals to Canaan najdeme pokračování tohoto příběhu.

Xoth:

Poslední formace, která určitě stojí za zmínku, je relativně mladá kapela Xoth. Zatím se předvedla s jedním EP a LPčkem nazvaným Invasion Of The Tentacube („Invaze chapadlovité krychle“). Texty písní sice jenom volně pojí cthulhovský motiv (Xoth je v lovecraftovském mýtu hvězdný systém, kde bohyně Idh-yaa počala s Cthulhem vesmírné monstrum), texty písní jsou ale – při vší jejich ztřeštěnosti – dobře čitelné a zábavné. Např. píseň „Terramorphosis“ pojednává o super-inteligentní rase, která od pozemšťanů obdrží zprávu, která obsahuje nahrávku hudby, o které si tato rasa myslí, že je hrozná. Vydají se tedy „terramorfovat“ Zemi a vznikne tak nová planeta, kde všechna muzika je skvělá. Texty výborně doplňují hudbu, která je podobně „ulítlá“. Xoth se nepohybují čistě na death-metalové půdě: můžeme slyšet vlivy jak death-metalových kapel jako Death či Obscura, tak vliv melodického black metalu jako Bal-Sagoth či Emperor.

Najde se řada dalších death-metalových kapel, jejichž texty čerpají ze scifi, ale uvedené kapely mi přišly textově i hudebně nezajímavější. Znáte nějaké kapely, které by se podle vás měly objevit na tomto seznamu? Napište o nich do komentářů…

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x