Myslím, že nemá cenu polemizovat nad tím, jak je Mallephyr známé či neznámé jméno mezi fanoušky extrémních odnoží metalu, sledujících české tvrdě kovové podhoubí. Recenzovaná smečka z Rokycan, vznikajivší v letech 2013 na sebe již předtím upozornila dostačující měrou, a tak chystaný debut Assailing the Holy nabízel notnou dávku naděje pro tuzemský metal a sliboval nahrávku, mající potenciál překročit hranice české kotliny, a to jak kvalitou hudebních parametrů, tak otevíráním si bran k novým spolupracím a kontaktům, všímajících si úrovně rokycanské skupiny.

Mallephyr o své existenci poprvé dali vědět demem vycházejícím roku 2014, na němž se dalo rozpoznat, jakým směrem se bude sound Mallephyr ubírat a následně se kapela stala součástí koncertních pódií, na nichž zaznamenala oprávněné kladné reakce, díky nimž se strhla lavina pozitivních očekávání. Můžeme vzpomenout třeba na set odehraný v rámci festivalu Brutal Assault, kam se smečka vtlačila bez jakéhokoliv zaběhlého jména či nahrávky, no a považte, že účast na BA poukázala na to, že v této mladé sebrance něco rozhodně je.

Mladé skupině – ano, to jsem sice napsal, avšak nejedná se o nějaké nezkušené naivky, jimž odkapává mléko z brady. Sestavu Mallephyr vede samotný Opat, hudebník, v němž se skrývá nemálo talentu. Znám je především díky účinkování kolem morbivodových kanalizačních poutí se Stíny Plamenů. Tlusté struny v řadách kapely mocně ohýbá také Sinneral, kytarová ruka plzeňských paganistů Panychida. Zbytek osazenstva, ostatně jako frontman Mallephyr, pochází ze zaniklé death/thrash/metalcore skvadry Gate of Illusions, jejich um se však začal v řadách Mallephyr rozvíjet o něco atraktivněji a jak naživo, tak studiově dokazují, že disponují vyspělými hráčskými dovednostmi.

Vydání Assailing the Holy však provázela smůla, kapela nedisponovala labelem, jenž by materiál vydal, a tak se vypuštění alba odsouvalo na dobu neurčitou, naštěstí se zcela nečekaně Mallephyr ne tak dlouho poté hlásili jak s albem nachystaným k vydání, tak hlavně také s labelem Mad Lion Records. Říkám na rovinu, že čekání na debutovou fošnu se určitě vyplatilo. Již od prvních minut The Service do vás rokycanské komando nasype technicky bravurně zahraný extrémní metal, tu a tam brající vlivy black metalu a něco málo také loupící z hrobařské škatule.

Na ploše pětatřiceti minut se stanete svědky rodící se zhouby, drtící ve svých spárech většinu české produkce, jejíž alba jsou jak vepři stojící v řadě čekajíc na porážku. Stavba struktur znění je složena z disharmonických riffových šíleností, poháněných technickými bicími závody, které považuji za to nejlepší, co nahrávka nabízí. Před Tomem smekám, neboť tento mladík povýšil skladby na ještě vyšší úroveň a jeho hra místy podlomí kolena. Opatův vokální projev je vybarven hlubšími growlovými barvami, avšak nebojí se ani zneužít black metalové postupy, przníc posluchačovy nepřipravené sluchovody, nacházející se neustále minutu co minutu pod nátlakem nesvatých armád.

Skladby na Assailing the Holy drtí, ale i závodí mezi sebou, či si hrají s posluchačovou myslí. Chvíli vás uhání zběsilé tempo, aby vás následně zlomila nepřístupná techničnost či naopak přímočarost, brzce se vypařující pod nánosem navrátivší se disharmonické noty. Tu a tam slyším Behemoth, především díky bicím partům často připomínajícím Infernovo běsnění, mnohdy si vzpomenu na Island, leč tato exotická scéna nikým napodobit nelze, díky jisté maniakální stavbě melodických a rytmických sekcí si na některé tamní bandy jistě vzpomenete, pokud máte naposloucháno. Minimálně uznáte, že Mallephyr nehoblují svůj metal jako obyčejní deathaři nebo blackaři, ale jako útvar uchopující oba styly a pokřivující vše, na co jste zvyklí z klasické tváře obou žánrů.

Produkci opět musím jen a pouze chválit. Karel Sheafraidh Švejnoha nahrávku ošetřil čistým, ale určitě ne umělým zvukem, který je lehký jako pírko a nechá vynikat veškeré potřebné části skládačky Assailing the Holy. Sound jsem si zprvu představoval zabasovanější, hutnější, avšak nyní mi v tomto případě zvuk padnul do ucha, nezní plytce a díky tomu, co jsem zmínil, vás budou bičovat právě skvostné bicí a přitom budete slyšet veškeré pohlazení strun trsátkem. Tohle se prostě povedlo, nemohu jinak.

Na české scéně letos vyšlo více kvalitních nahrávek, to, co však nabízí Assailing the Holy, bere ostatním vítr z plachet a zanechává je moři bezvětří. Mallephyr se s ním mohou postavit vedle velikánů jako Cult of Fire nebo Inferno a jejich poslední řadovky Omniabsence Filled by His Greatness jako to nejlepší, co česká kotlina mohla v posledních letech zrodit. Moc rád bych kritizoval, věřte mi, snažím se hledat nějaké chyby, něco vytknout. Ale neustále mi v hlavě zní věta “takhle ale u nás nikdo jiný nehraje” a nemohu se ubránit ani vysokému hodnocení, které už dnes nedám kde komu. Assailing the Holy je deska mající potenciál zabodovat na světové scéně, dostat kapelu do popředí zájmu (s trochou koncertů a propagace) a otevřít jí dveře k dalším světlým (nebo spíše temným?) zítřkům. Opravdu si nedovedu představit, co nastane, jakmile se Mallephyr vytasí s albem druhým, to je vlastně jediným důvodem, proč kapele neudělím maximální hodnocení, to totiž hladově vyčkává na to, co teprve přijde v budoucnu, jako démon, vyhlížející svou kořist k posednutí a poté ovládnutí veškerého života v lidském těle. Tak působí i Mallephyr na naší scéně.

Tracklist:

1. The Service

2. Assailing the Holy

3. Raped by the Morbid Command

4. Inhaling the Nihilism

5. Anti-Human

6. Still Alive… But Dead

7. Crushing the Paradise, Destroying the World

8. A Hymn to the Darkest Horizon

Sestava:

Adam – kytara

Opat – kytara, vokály

Sinneral – basa

Tom – bicí

Label: Mad Lion Records

9

Skladby

9.5/10

Originalita na poměry ČR

9.0/10

Produkce

8.0/10

Zpěv

9.0/10

Instrumentální složka

9.5/10

Klady

  • Technika
  • Skladatelský potenciál
  • Na poměry ČR originální tvorba
  • Čitelnost produkce

Zápory

  • Někomu nemusí vyhovovat plochá produkce, která má však plus ve své čitelnosti,

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
testik
testik
2.1.2017 10:03

Jedna z mála CZ kapela, která má šťávu!

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x