Jak jistě většina našich vážených čtenářů zaznamenala, skupina Taake se ke své smůle zapletla do amerických tzv. kulturních válek. Kámenem úrazu je vystoupení zpěváka Hoesta se svastikou na hrudi na koncertu v Německu v roce 2007. Poté, co byly koncerty kapely po protestech organizace Antifa zrušeny v několika městech, bylo nakonec odvoláno i celé turné. Jedná se už o několikátý incident tohoto druhu, loni byly zrušeny koncerty Marduk v USA nebo Graveland v Kanadě (v případě druhé jmenované skupiny jsou vazby na NS vcelku zřejmé…). Antifa je známá užíváním násilí proti oponentům, v tomto případě ale není známo, že by došlo z jejich strany na výhrůžky, i když pochopitelně pořadatelé se násilí ze strany Antify obávat mohli.
Kritici skupiny (jako třeba redakce Metal Sucks nebo samotná Antifa) poukazují na to, že po zrušení prvního koncertu v Essenu v roce 2007 frontman vydal prohlášení, kterým si v očích veřejnosti moc nepomohl. V prohlášení se distancoval od nacismu a vysvětlil, že koncept skupiny je postavený na provokaci. Za omluvu všem za způsobené komplikace ale dodal: „[Omlouvám se všem] kromě toho podčlověka, který vlastní klub, běž vykouřit muslimovi“. Jinak řečeno, podle kritiků byla omluva lichá, protože frontman dál používal výrazy spojené s nacismem (podčlověk neboli Untermensch). Anti-muslimské postoje Taake (které jdou pochopitelně ruku v ruce s anti-křesťanstvím) jsou známé, v textech na albu „Noregs Vaapen“ najdeme výzvy jako „do pekel s muslimy“, což twitterový účet „nebraska antifa“ interpretuje jako výzvu k zabíjení muslimů. I odpůrci kapely asi uznají, že toto vypadá jako zavádějící interpretace, pokud vychází jen z této věty (pozn. je možné, že Hoest k něčemu takovému ve svých textech vyzval, ale není mi to známo.) Jako další důkaz Hoestova sympatizování s krajní pravicí je zde foto, na kterém je muzikant v tričku s přeškrtnutým půlměsícem a na krku má železný kříž (ten bývá užívaný jako symbol krajní pravicí). Webzine Invisable Oranges také upozorňuje na skutečnost, že Hoest s oblibou hraje coververze shock-punkera GG Alina, ve kterých jsou často užívány rasové nadávky, což některé může legitimně urážet. Stejný článek také upozorňuje na to, že z uniklých e-mailů představitelů americké „nové pravice“ neboli alt-right vyšlo najevo, že heavy metal je jedním z cílů extrémně pravicové ideologické infiltrace, což mohlo přispět k větší háklivosti Antify na známky extrémně pravicových tendencí u metalových skupin – jde jim o to, dát signál skupinám s vazbami na pravici. Američtí hudební novináři polemizují o tom, jestli je počínání Antify v kontextu domácí politiky kontraproduktivní, či nikoliv, což zde nemíním komentovat. Co se týče aktivit Antify, je násilí z jejich strany proti politickým odpůrcům třeba odsoudit, na druhou stranu je právem každého protestovat v rámci zákona proti někomu, kdo se provinil proti slušným mravům jako v případě vystupování se svastikou na těle – protesty proti „Satanově muzice“ ostatně provází metal od jeho počátků a kontroverze pro něj vždy byly tak trochu živná půda. Je zřejmé, že ideologicky motivované skupiny budou vždy interpretovat protistranu v nejnepříznivějším světle – člověk, který má možná hlavně teologicky motivované proti-islámské postoje, bude líčen jako xenofob vyzývající k násilí proti muslimům. Situace by se ale Hoestovi vysvětlovala nepochybně líp, kdyby se k tomu nepřipletla ta svastika…
Jestli Hoest skutečně není skrytý rasista nebo krajní pravičák, doplatil bohužel na dnešní polarizované kulturní klima, ve kterém ideologické tábory jednají emočně a reaktivně (jedni pochodují po Václaváku s šibenicemi, druzí zas ruší koncerty skupin, jejichž spojení s krajní pravicí je diskutabilní či neprokazatelné), a na větší dostupnost informací v době telekomunikační revoluce. Jak píše Ian Cory pro Invisable Oranges (článek je vtipně nazvaný „The Taakeaway“, což česky znamená „Poučení“, ale originál obsahuje slovní hříčku), ještě před deseti či dvaceti lety by si v jednom klubu možná bez problému zahrál černý rapper a norský blackmetalista s hakenkreuzem na krku, dnes, jak vidíme, někdo pyká za přešlapy, kterých se dopustil přes deset let dozadu.

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x