Očekávané album britských elegánů PARADISE LOST je venku a nabízí se otázka, jak dopadl částečný návrat ke kořenům, jenž byl zřejmý jak z písní, které britové vypustili ještě před vydáním alba, tak dle aktivit hlavních person skupiny Gregora a Nicka. Zatímco Nick se přidal k death metalovým BLOODBATH, kde překvapil svým pořád kvalitním growlem, jenž zní jak ze samotných pekel i po těch letech, tak Gregor slaví své úspěchy s VALLENFYRE, kteří ukazují, jak se má dělat pořádně temný death metal a vrací mu jistou atmosferičnost a temnotu. Očekávání od materiálu byla veliká již proto, že první píseň vypuštěná do stínu světa, o němž Britové zpívají – „No Hope in Sigh“ ukázala, že ona souhra staroškolského metalu a moderny jde ruku v ruce a skupina ji umí propojit v jeden celek mistrně. Druhá kompozice „Beneath Broken Earth“ vyšla jako klipovka a naopak byla střihnuta v old school death/doomovém provedení jako poleno, tedy utahaná tempa a hmatatelná zloba jde z písně cítit, jako když vás zasáhne puch hnijících mrtvol.

Ester Segarra

„The Plague Within“ je přesně tím, co jsem očekával. Tedy shrnutí všeho, co kdy tahle parta stvořila. Staroškolský death/doom prolezlý současnými postupy skupiny, a to celé zaobalené do pláště romantického gotického stylu. Místy PARADISE LOST překvapí větší razancí a tvrdostí, například skladba „Terminal“ uhání vpřed jako divoké koně projíždějící špinavými starými londýnskými uličkami, rozhánějící krysy a potkany, hodující na odpadcích. Pestrost zde rovněž hraje prim, ale především v různorodosti vokálních poloh nebo pocitů a nálad. Aranží zde nenalezneme mnoho, přeci jen vládne jistá syrovost zvuku, dodávající pocit zloby a skrývání se ve špíně v kanalizacích pod povrchem. Sound skupiny je možná ještě potemnělejší, nežli dříve. Dominují zde Greorgovy typické kytarové klenby a Nickovy vokály, jež hrají na pestrost. Krásné čisté zpěvy vokalista kombinuje s temným growlem, jenž vás občas pěkně přimrazí k židli, muzika je plná chmurných pocitů a zloby mířené ke světu velkou měrou i díky panu zpěvákovi.

Naleznout se zde dají i slabší místa, která narušují celkový pozitivní dojem. Jako starý obraz disponující elegantním kouzlem krásy a rozmanitosti, jenž ovšem má na svém povrchu nějaké ty prasklinky a šmouhy. Na desce občas mírně kolísá kvalita písní a některé momenty mi přijdou méně zábavné a tak, říkám si při poslechu, že zde být rozhodně nemusely. To se odehrává na CD častěji.„An Eternity of Lises“, kterou považuji za vrchol nahrávky, která má silné melodické linky vedené v úvodu houslemi a poté okouzlí naléhavým refrénem s romanticko-temnou atmosférou, vystřídá méně výrazná kompozice s názvem „Punishment Through Time“, která nemá čím víc zaujmout a člověka spíše brzdí v poslechu dalších hudebních stop. Dále například „Cry Out“, která nemile překvapí svou heavy metalovou melodikou, podle mého úsudku narušuje celkovou atmosféru a vyznění alba, nezapadá mezi ostatní kompozice a nehodí se především k poslední skladbě „Return to the Sun“, která opravdu vrací slunce, které je ale spíše zakryté černými mraky a kvalita stoupá na maximum, epický sound tvořený sborovými atmosferickými vokály v pozadí, Nick zde perlí především v refrénu, mix chytlavosti, atmosferičnosti, epičnosti, shrnutí všeho na CD.

Nové album PARADISE LOST „The Plague Within“ potěší všechny fanoušky skupiny, každý si na desce najde to své. Lidé, již rádi prolézají staré budovy ošuntělé časem a špínou, tak i ti, co raději modernější zákoutí, i když opuštěné a hororové, pestrost a různorodost je největším pozitivem, jaké CD provází. Nejedná se o materiál, který předkládá přelomovou muziku nebo muziku, která vás ochromí tak, že nebudete chtít poslouchat nic jiného, ale o hudbu, která prostě baví a vždy se k ní budete rádi vracet. 7/10.

paradise-lost-20022015-10

Album vyšlo u Century Media Records v roce 2015

tracklist:

1. No Hope in Sight

2. Terminal

3. An Eternity of Lies

4. Punishment Through Time

5. Beneath Broken Earth

6. Sacrifice the Flame

7. Victim of the Past

8. Flash from Bone

9. Cry Out

10. Return to the Sun

Sestava:

Adrian Erlandsson – bicí

Nick Holmes – zpěv

Aaron Aedy – kytara

Gregor Mackintosh – kytara, klávesy

Stephen Edmondson – basa

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x