Projekt POSTCARDS FROM ARKHAM jsem objevil čistě náhodou díky slušnému rozruchu, který způsobilo vydání nového alba „ÆØN5“. Album totiž zasypali hudební kritici i fanoušci vřelými slovy chvály, mě však nadchnul fakt, že v naší malé kotlině konečně někdo začal dělat pořádný post rock, když pominu HEIDEN, kteří ale s novinkou zrovna dvakrát nepotěšili. Proto jsem ani chvíli neváhal a ihned si pustil videoklip ke snové písni „Aeon echoes“, který jsem v zápětí zhlédl snad ještě desetkrát, než jsem si uvědomil, že jsem se v mystickém, snovém lese, v němž se dějství odehrává, dočista ztratil a nemohu najít cestu zpět…

Nové album projektu, který si sám nahrál Marek „Frodys“ Pytlík, je totiž tématikou zaměřené na kouzelné, tajuplné a navýsost zajímavé příběhy mistra hororů Lovecrafta. Takže si to shrňme. Český post rock s lovecraftovskou tématikou? Již tohle celému dílu dává plusové body, neboť nic podobného v Česku pokud vím nikdy nevzniklo. Přesuneme se však k hudební složce, jak jistě všichni uznáte, té nejdůležitější složce ze všech. Kompozice jsou snového vyznění, ale až v takové vrchovaté míře, že se při poslechu ztratíte ve vlastních myšlenkách a představách, že si po chvíli uvědomíte, že je vlastně konec. Nečekejte žádný zpěv, ale pouze vypravěčské využití vokálního projevu. Někomu možná může onen projev mluveného slova přijít rušivý, nebo mu hudební stopy mohou přijít tímto divné, mně to však přijde svojské, navíc vyprávění vtáhne posluchače hlouběji do děje. Ne každému se to však může zamlouvat, tak jako vždycky.

_image_crop

Zvukové stopy jsou vykreslovány atmosferickými kytarovými melodiemi, jež se vrství a vzájemně se prolínají, k nim se vplétají také klávesové nitky, jež čarují se zasněnou atmosférou. Tu vás zasáhnou dravé riffy a úderné bicí party, o chvíli později vám do mysli vnikají vybrnkávané tóny s pestrými černobílými klapkami jako pavučina snů, jež se kolem vás omotá a vy s ubíhajícím časem mizíte ze svého těla kamsi za oněmi melodiemi, které vás lákají svůdně do mystického světa plného matoucích podivností. Materiál je pestrý, další jeho klad k přičtení bodů. Marek elegantně kombinuje jemnost, něžnost s razantnějšími postupy, v rámci žánru post rocku samozřejmě. Nečekejte žádný black metal nebo agresi. Sound muziky je také opředen jakousi progresí, žádná písničková forma jako například u kolegů HEIDEN. Čekejte nepředvídatelnost a v mezích stylu technickou zajímavost.

 

Skladby na sebe tak navazují, že byste ani nepostřehli, že je písní osm, ale mysleli byste si, že desku tvoří jedna dlouhá kompozice, kouzlící různorodé melodie. Nedoporučuji skladby mixovat s jinými interprety v MP4 nebo podobných ptákovinách, ale vychutnat si celý nosič pěkně v klidu, při pohledu na melancholické podzimní mlhovinou pokryté počasí. Zajímavostí je, že ve skladbě „Peys des Merveilles“ uslyšíte ženský hlas francouzsky vyprávějící, celé to přidává celku na atraktivnosti a na chvíli si vzpomenete na francouzské uskupení žánru. Vrchol však nastane s kouskem „Wood of Liberation“. Skladba se pomalu rozvíjí do netušeně nádherných barev. Vybrnkávané kytarové melodie postupně nabírají na intenzitě, pod nimi nenápadně pulsují samply, jež dávají tušit explozi emocí. S nástupem bicích se vše dostává do klasických post rockových kolejí, ale přesahujících chápání hudby, fantasticky okouzlujících melodií, které vás rozhoupou do rytmu. Poslední píseň obsahuje i vokální linky v black metalovém stylu, díky tomu se pěkně vyjímá na konci kolekce skladeb.

 

„ÆØN5“ je divná deska, ale v dobrém slova smyslu. Ne každý ji přijme, ne každý ji pochopí, a to vše díky zvláštní stavbě skladeb, atmosféře a celkové avantgardnosti. Tento fakt nic nemění na tom, že CD disponuje velkou dávkou originality a zajímavosti. Plusem navíc je trvanlivost, myslím si, že se budu k albu rád neustále vracet, pořád v něm je co objevovat, a to je velmi důležité. „Frodys“ je talentovaný muzikant s vizí, kterou se mu dokonale podařilo vložit do hudební podoby, a to vše prosím pěkně sám. Sám složil a nahrál muziku, tu celou okořenil snovými aranžemi a zaobalil do blyštivého zvukového kabátu. Těším se na další putování v hororových snech! 8,5/10
Album vyšlo u Metalgate Productions v roce 2015.


Tracklist:
1. Imagination Filled Balloon
2. Aeon Echoes
3. Thousand Years of Us
4. Overthrown
5. Elevate
6. Pays des Merveilles
7. Wood of Liberation
8. One World Is Not Enough

Sestava: Marek „Frodys“ Pytlík – všechny nástroje, aranže, produkce

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x