Pro mě to bylo v neděli 24. června první setkání s klubem Modrá Vopice a z prostorů mám pozitivní dojem. Jde o příjemné, skutečně undergroundové doupě, naprosto ideální pro black metalové koncerty. Miniaturní prostor a nízko položené pódium divákům zprostředkovávají intimní spojení s hudební produkcí a osobní střet s muzikanty, a já tohle docela dost prožívám, jelikož nemám rád neosobní vystoupení. Příjemný byl také venkovní prostor se sezením a útulným „areálem”, celkově šlo z mého pohledu o správňácké doupě.

Pergamen jsme díky pozdnímu příjezdu nestihli, ale jelikož se kapela opět stala aktivní, s vizemi jasné budoucnosti, věřím, že je budeme mít možnost vidět častěji a ve Vopici to nebylo konečné slovo, jež Pergamen vyřknul. Na akci jsem šel kvůli rakouské akvizici Kringa. Tato okultní uhrančivost ovlivněná islandským black metalem má poměrně velké jméno na undergroundové scéně, především tedy díky koncertům, o kterých jsem toho za několik let slyšel skutečně mnohé (legendy o nadstandardních koncertech). Kringa patří mezi ty kapely, které hrají opravdu mistrovsky, jsou útvarem, jenž vybočuje z řad průměrných ovcí, ale jeho diskografie nečítá žádné velké album, což mě skutečně mrzí.

Pouze tři EP a tři dema, do kterých jsem díky ne příliš „přátelské“ produkci nějak nedokázal proniknout. Je to škoda, neboť kdyby Kringa vydala desku, mohly by se na scéně dít opravdu velké věci a ono se to jednou stane. Co se týče koncertu, hned na začátku musím zmínit, že jej řadím mezi TOP pódiové akty za, řekněme, poslední dva roky (když se podívám na letošek a minulý rok). Dostal jsem přesně to, co v black metalu hledám v jeho nekonečných hlubinách. Fanatismus, který promlouvá hudební formou i grimasami a projevem muzikantů.

Okultní vjemy navnadily smysly pomocí obřadních zpěvů Vrytry, vůní kadidla a v tyto momenty jsem upadal do hypnózy, střetávajíc se s druhým břehem, kde vládne sama smrt. Kringa působila o to démoničtěji, když následně nasadila punkové pasáže, které krásně kontrastovaly s těmi atmosferičtějšími či obřadnějšími. V old schoolově punkovém uctívání měl největší slovo basák, který již od pohledu působil jako z osmdesátek. Jeho skřeky a depresivní výkřiky v primitivních, punkem načichlých šílenostech působily divoce a rouhačsky, a jakmile se přidal hlavní zpěvák, který zároveň fanaticky drtil strunný nástroj s nepříčetnými pohledy, šlo o uzemňující zážitek.

To Noři nasadili spíše klasickou nathrashovanou blackařinu, přičemž mi při setu hlavou poletovaly myšlenky o tom, že tohle je prostě klasické Norsko, a to už od pohledu na protagonisty. Řezníci ze severu představili skladby z aktuální (nevím, zda vyšla nebo teprve vyjde) desky „Phantasmal Triunity“, a i když na mě koncert nepůsobil tak dramaticky jak u rakouské temnoty, šlo o energický a řinčivý set, v němž se střídaly black metalové závody s thrashovými demoličními pracemi, přičemž tvrdost rozhodně nestála v cestě klasické norské atmosféře, která mě místy skutečně zasahovala. Zpěvák byl oproti fanatikovi z Kringa umírněný, příliš nevynikal a ono to k tomu sedlo. Díky tomu Nachash působili odtažitěji, jak se k Norům sluší a patří.

Kringa se svým punkovým okultismem ve mně zanechala hlubokou stopu. Démonicky uhrančivý koncert plný punkových primitivností a mocných ceremoniálních pasáží s ďábelskými riffy a fanatickým přednesem, tohle z hlavy nevypustím na hodně dlouhou dobu, stejně jako šibalské pohledy a projevy basáka a oddanost hudbě a jejím vizím hlavního protagonisty. Norští Nachash zase zahráli tradiční black/thrash, ze kterého jsem nasával severskou atmosféru a chlad, a i když nešlo o tak intenzivní požitek jako u Kringa, byla to poctivá práce ideální na zakončení večera.

Kapely: Nachash, Kringa, Pergamen

Místo konání: Modrá Vopice, Praha

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Dejv
Dejv
29.6.2018 16:42

Palec nahoru Mysticu vystihls to perfektně parádní akce…víš co by mě ale zajímalo?Kde byli ti undergroundoví mudrcové co ti onehdy dávali sodu za kladný postoj k Myrkur…to vážně ani jednoho s nich nelákalo vidět v akci za bicí soupravou Tyllera co kdysi hrával v Celestial Bloodshed???

Keagan
Keagan
2.7.2018 08:12
Reply to  Dejv

To už je taková klasika, že ti UG Mudrcové na akce kolikrát ani jechodí 😀

3
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x