Akce Metal United World Wide – Taipei, pořádaná v rámci celosvětového projektu Metal United World Wide, se uskutečnila v hudebním klubu Pipe, který se nachází v bývalých prostorách vodárny ležící na břehu řeky Xindian. Oba břehy řeky jsou příjemným rekreačním místem, kde se o víkendech shromažďují rodiny s dětmi, a plácek před klubem Pipe je v posledních letech stále vyhledávanějším místem pro večerní posezení u skleničky a jídla na zahrádce před řadou kiosků. Taipei je jídlem vyhlášené město, televize CNN ho dokonce nazvala „městem obžerství“, a kiosky na nábřeží Xindian tento dojem nekazí. Na programu bylo pět kapel a večer začal pěkně brzo (start v 18:00), protože v jedenáct už začínala v klubu další akce.

V 18:00 je plno v klubu (sál je nevelký, maximální kapacita možná 200 osob) i před klubem, kde lidé posedávají na pohovkách a na řadě dlouhých betonových lavičkek, panuje příjemná atmosféra. V sále, kam je z venku vidět přes bar, hraje svůj set Minstrel. Tato kapela hraje poněkud květnatý melodický power metal, a kromě typických symfonických elementů Minstrel v poslední době začali do svých aranžmá přidávat orientální nástroje a melodie. Kapele to šlape, frontman Raku umí zpívat výšky, volnější start dává publiku čas se dostat do nálady na pořádný heavík. Druzí na řadě jsou Enlighten, kteří do to toho jdou na plno, hardcorové vokály korpulentního vokalisty mají ty správné grády. Z hloučků postávajících venků se do sálu přesunují ti, kteří zatím čekali, až se začne hrát pořádný randál. Enlighten se pohybují v popovějším spektru metalcoru, metalcorové riffy a screamo vokály se střídají se sladkobolnými refrény, které ale nepůsobí kýčovitě. Kromě hlavního vokalisty zpívá čisté vokály i basák, oba jsou talentovaní zpěváci. Kapela zahrála solidní set, publikum se dostává do varu a pod pódiem začíná nějaké to skákání a narážení.

Jako další na pódium nastupují Ashen. Tato trojice je už aktivní přes deset let a hraje striktní death/grind, s čímž se těžko přitahuje pozornost médií a hudebních vydavatelství. Ashen jsou ale srdcaři, kteří nedělají ve své tvorbě kompromisy, i když se jejich sound vyvíjí a v novém materiálu je cítit vliv i jiných žánrů. Na koncert jsou kluci dobře připravení, nedávno předskakovali Rotten Sound, kde byli v top formě, a dnes tomu není jinak. Je cítit, že většina publika nejsou fanoušci extrémního metalu, ale hudba je strhuje a všichni si koncert viditelně užívají. Po grindovém nářezu je čas na trochu víc melodickou, emotivní hudbu. Greedy Black Hole byli nepochybně hvězdy večera. Kapela, která hraje dosti přístupný mix melodického deathmetalu a groove metalu, je výrazným představitelem taipeiské scény. Nedávno si zahráli jako předskokani Arch Enemy, kapela je také hodně viditelná díky charismatické zpěvačce Yvonne, která vystupuje na podporu práv homosexuálů.

Greedy Black Hole zahráli strhující set, je naprosto jasné, že jsou připravení hrát první ligu. Kapela hraje suverénně a z Yvonne prýští sebejistota, skvěle zazpívala jak tvrdé growly, tak čisté vokály v něžnějších pasážích. Ke konci vystoupení sešla z pódia mezi diváky, kteří kolem ní vytvořili kolečko a objímajíce se kolem ramen headbangovali do rytmu jako nějaký amazonský kmen. Večer uzavírají taky dosti populární Emerging from the Cocoon (v čínštině jejich jméno nezní tak kostrbatě), kteří hrají deathcore ve stylu Thy Art Is Murder či Whitechappel. Stejně jako jejich vzory si potrpí na atmosféru a sem tam v písních najdeme nějaký ten melodický hook. Strašidelná a agresivní hudba a growly zakukleného zpěváka drtí sál a publikum se odevzdává breakdownům a blastbeatům, skáče do rytmu, poguje, běhá do kolečka… Na závěr si pořadatel Eric Lee užil „čestný“ crowd surf. Závěr se tedy také povedl.

V deset se diváci začali šourat ven, akce byla trochu uspěchaná, ale takový už je holt život v hektické asijské metropoli. Menší část jich zůstala před klubem nebo se vydala na pivo do kiosků vedle. Z kiosku s pizzou zanedlouho začal vyhrávat brutal death metal – majitel nechal jednu partu metlošů hrát hudbu z telefonů. Reproduktory řvou na plné koule a parta Jihoafričanů v rugbyových dresech se po druhé písničce začíná tvářit sklíčeně. Jedna mladá dáma se zvedá a zeptá se majitele, jestli by nemohl zahrát Metallicu. Ten pouští „Enter Sandman“ ke spokojenosti všech. Ke kiosku se zastaví hlouček dětí, které se projíždí na koloběžkách s blikajícími koly, a začnou se houpat do rytmu. Dobrá metalová přípravka.

(Photo: Tai Photograpy)

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x