Report: Paradise Lost/Pallbearer/Sinistro 10. 10. 2017

Paradise Lost letos vydali svůj nejnovější počin Medusa a v úterní večer se řada jejich fanoušků vydala do brněnského klubu Fléda, aby viděli, jak tuto desku hudebníci prezentují naživo. Pořadatelé z Obscure Promotion dále přizvali americké doomaře Pallbearer a portugalské doom/post-metalové Sinistro, takže konečný line-up opravdu sliboval velmi temnou atmosféru.

Do klubu jsem došel asi až čtvrt hodiny po začátku první kapely, tedy Sinistro, které jsem víceméně ten den slyšel poprvé. Skupina hudebníků kolem zpěvačky Patricie Andrade funguje od roku 2012 a má na svém kontě 2 alba a jeden co-projekt. Hned při prvním pohledu na pódium je mi jasné, že se jedná o doom metal obsahující show, kde zpěvačka trhanými pohyby přidává do hudby vizuální projev šílenství. Nicméně na první poslech mi přijdou velice zajímaví, jak hudebně, tak zpěvově. Dalším velkým bonusem jsou pak texty v portugalštině, což jsem dříve slyšel snad pouze u jejich krajanů Moonspell. Bohužel bych vytknul jednu věc, a to, že basa byla opravdu nepěkně moc nahlas, takže kromě zemětřesení u některých tónů mi tohle vadilo i hudebně. Vzhledem ke stylu hudby bych však řekl, že to možná nebylo ani tak vinou zvukaře, jako spíš záměr kapely.

Publikum, do té doby nikterak obzvlášť početné, začíná pomalu, ale jistě s přibývajícím časem houstnout a po krátké pauze nastupují již mě známější Pallbearer. Mladí američtí hudebníci z Little Rock v Arkansasu již s českým publikem zkušenosti mají, nicméně pro mne to byl první kontakt s jejich živým vystoupením a musím dodat, že jsem byl naprosto potěšen. Kapela letos vydala své nové album Heartless, jehož část i odprezentovala při živém vystoupení. Svou hudbou, nebo možná spíše i tím, jak zní, jsou Paradise Lost hodně blízko, a jak vlastně podotkl kamarád stojící vedle mě, kdyby byl člověk neznalý a řekl bych mu, že je tohle Paradise Lost, možná by mi i věřil. Nicméně publikum už se pomalu začíná dostávat do varu a dává kapele znatelně najevo, že se mu její hudba líbí. Na závěr setu nezapomněli muzikanti zahrát píseň ze svého prvního alba s názvem Foreigner.

 

Po krátké pauze, s britskou přesností ve 21:30, nastupuje na pódium pětice Nick Holmes, Greg Mackintosh, Aaron Aedy, Steve Edmondson a Waltteri Väyrynen, aby předvedli publiku nejen písničky z Medusy – a písní Gods Of Ancient startuje jejich třináctiskladbový set doplněný třemi přídavky. Ze startu bohužel zvuk nebyl optimální a bylo slyšet převážně basu, bicí a zpěvy, ale při třetí písni se vše dalo do pořádku. Paradise Lost jsem měl tu čest slyšet již mnohokrát, ale nikdy jsem je nejspíš neviděl v takové pohodě. Při čtvrtém songu One Second se publikum spontánně přidávalo s tleskáním do rytmu, takže atmosféra byla pro kapelu opravdu vynikající. Ale zpět k jádru pudla. Zatímco se Paradise Lost postupně s novou tvorbou vracejí ke svým počátkům, kdy tvořili základy gothic-doom metalu, na písních z posledních tří alb bylo opravdu slyšet, vidět a cítit, že tahle hudba je v jejich srdcích. Přes všechny ty roky kdy, si prošli různými žánrovými posuny, nezapomněli na to, čím vlastně Paradise Lost na počátku 90. let minulého století prorazili. A stejně tak, jako je jejich hudba nyní barevná, je barevné jejich publikum. Pro mě osobně byla silná druhá polovina setu počínající kultovní písní Forever Failture a (ikonicky) končící True Belief. Ze svých dřívějších návštěv koncertů Paradise Lost si také pamatuji na časté vulgarismy kapely používané během koncertů, kterých se protentokrát Nick Holmes vyvaroval. Hodinka a půl utekla jako voda a s písní Say Just Words se se mnou Paradise Lost rozloučili.

 

Celý večer bych rozhodně hudebně zhodnotil na jedničku s hvězdičkou a Obscure Promotion vzkazuji velké díky za to, že nám do Brna vozí takovéto skvělé line-upy kapel.

Závěrem bych snad jen dodal, že živá prezentace alba Medusa, které je velmi povedeným kouskem, mne velice příjemně potěšila a budu se těšit na další koncerty Paradise Lost, kteří dokazují, že mají ještě co světu hudebně dát.

Recenze: http://obscuro.cz/recenze-paradise-lost-medusa/

Set-list:

 1. Gods of Ancient (Medusa)
 2. Remembrance (Icon)
 3. From the Gallows (Medusa)
 4. One Second (One Second)
 5. Tragic Idol (Tragic Idol)
 6. Medusa (Medusa)
 7. An Eternity of Lies (The Plague Within)
 8. Forever Failture (Draconian Times)
 9. Faith Divides Us Death Unites Us (Faith Divides Us Death Unites Us)
 10. Blood & Chaos (Medusa)
 11. As I Die (Draconian Times)
 12. Beneath the Broken Earth (The Plague Within)
 13. True Belief (Icon)
 14. No Hope Insight (The Plague Within)
 15. The Longest Winter (Medusa)
 16. Say Just Words (Host)

Podobné články

Report: Paradise Lost/Pallbearer/Sinistro 10. 10. 2017

About The Author
- Metal addicted!

1
Komentujte

avatar
1 Vlákno komentářů
0 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
Garfield Poslední autoři komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Garfield
Host
Garfield

Co se týče Pallbearer, tam to vidím jinak – zpěv mi připadá mizerný a k doomu nevhodný, takže to nevydržím poslouchat. Malá oprava ohledně setlistu – As I Die je z alba Shades of God a Say Just Words z alba One Second.