Recenze: Rotting Christ – Kata Ton Daimona Eaytoy (2013)

Na začátku velkolepého počinu Kata Ton Daimona Eaytoy z roku 2013 nás ve světě plném temné magie vítá přímou citací „Vítejte v mém temném království, tam za sluncem“ hlas Sakise Tolise, který je hlavní tváří, srdcem a jádrem Rotting Christ. Právě tato deska se pro mne stala jednou ze stěžejních pro moderní atmosférický black metal, který má co nabídnout i rozmlsaným posluchačům, již se nespokojí s „pouhým“ syrovým zvukem. Možná je to pestrou škálou multikulturních hudebních vlivů, které jsou na albu použity, možná je to jen výbornou produkcí. Každopádně, pro mne tento počin nepředčilo ani následné Rituals z roku 2016.

Již zmíněná úvodní In Yumen – Xibalba odkazuje na podsvětí plné temného okultismu a inspirace z nejrůznějších mytologií, ne nadarmo však občas zaslechneme tóny zvěstující naději ve formě (pro black metal netypické) harmonické konsonance. Ona Xibalba podle staré kultury Mayů v určitém smyslu znamenala věčný život a reinkarnaci. První kulturní vpád a první tóny střídají v další skladbě P’unchaw Kachun – Tuta Kachun agresivnější kytarové polohy a naléhavá refrénová zvolání. Druhá záležitost je rozhodně jednou z nejlepších věcí na albu, může za to především sestupné melodické kytarové intermezzo mezi jednotlivými slokami. Rotting Christ tímto už na začátku Kata Ton Daimona Eaytoy nasazují laťku velmi vysoko, ačkoli je riskem vsadit na silný začátek desky.

Ovšem náhle, okamžitě po atmosférické dohře druhé skladby, přichází asi nejsilnější gradace – Grandis Spiritus Diavolos se pro mne stala mou osobní hymnou na jaře roku 2013 a ačkoli jsem ji slyšela nesčetněkrát, stále má co nabídnout. Její velmi zdařilá harmonická struktura je pro Rotting Christ téměř až netypická, ale skladba obsahuje vše, co se aktuálně v komerčněji laděném black metalu nosí – na jedné straně agresivitu a dravost, na druhou stranu melodiku, zpěv, chorály a výborný growling.

Eponymní Kata Ton Daimona Eaytoy, přestože je po ní pojmenována celá deska, se v záři některých jiných skladeb lehce ztrácí, avšak ani neshazuje kontinuitu celého díla. Právě zde můžeme zaslechnout exotický zvuk flétny a pro album opět specifické pasáže plné tajemné nálady. Netypickým přechodem k další části – Cine lubeste Si Lasa – je znepokojivé klavírní intro, na které navazuje etnický, až domorodý zpěv, připomínající vpád mezi blízkovýchodní kultury. To je ovšem jen předzvěst další skvěle melodicky vyřešené kompozice, protože na tento vokál zdatně navazuje již tvrdá složka skladby a vzájemně se doplňují. Skladbu ještě více ozvláštňují chorály a „ďábelský“ smích v pomlkách.

Z některých názvů skladeb je téměř jasné a do uší bijící, odkud zrovna Rotting Christ brali inspiraci pro dané dílo. Takovou věcí je i další kompozice – Iwa Voodoo. Přímočarý začátek a silný drive i spád, to vše může skladba nabídnout a opět bych ji zařadila mezi silné vygradování druhé poloviny desky. V podobně nezlomném rytmu a síle pokračuje i sedmá skladba Gilgames. Ve stručnosti text skladby opravdu bere inspiraci ze známého Eposu o Gilgamešovi a my se opět dostáváme do zcela jiné dimenze, kultury a mytologie, konkrétně té sumerské. Velký skok je tedy i k následující skladbě Русалка, která zase čerpá z mytologie slovanské a navazuje na ruskou tradici. Připadá vám to už trochu více multi kulti? Věřte tomu, že v celistvém poslechu se tento dojem ztratí díky tomu, že každá záležitost na desce je hudebně odlišná a má čím překvapit.

Blížíme se do finále a to klasickým blízkovýchodním zvoláním, jakoby odněkud z minaretu. Ahura Mazda – Azra Mainiuu doprovází orientální zvuková plocha v pozadí a středně rychlé tempo, avšak s opravdu dokonale navozenou atmosférou a textem, podněcujícím také přemýšlení o spojitosti orientálních kultur a věcí, které jsou pro nás samozřejmostí, mezitím co tamní lidé si je musí tvrdě vybojovat. Sin = Flame… Co více dodat?

Skladbou 666 Rotting Christ nevynechávají ani typické náznaky a odkazy na temnější filozofie. Sice trochu zastřeně se nám názvem Χ ξ ς snaží zastínit některá zmíněná poselství, stejně tak textem v řečtině se rozhodně všem posluchačům kapela nezavděčí, avšak hudebně si opět stojí velmi vysoko a to předčí i antisympatie některých fanoušků s kultem temnoty.

„Vítejte v pekle – Vítejte v podsvětí,“ to jest závěrečným zvoláním poslední záležitosti Welcome To Hell, jež je sice trackem bonusovým, avšak nelze jej nezmínit pro jeho melodickou linku a jakýsi uzavírající spád, kterým kapela zakončuje svou multikulturní cestu po nejtemnějších zákoutích lidské lidové tvorby, která svět provází odpradávna. Ačkoli deska vyšla v roce 2013, což už bylo zmíněno, jsem přesvědčená, že i přes progresivní vývoj v metalové produkci by obstála mezi současnými nově vydanými deskami. Kata Ton Daimona Eaytoy spojila tři velmi důležité prvky – atmosféru, melodiku a v neposlední řadě samozřejmě dravost. Tohle nemůže být pro současný black metal málo a Rotting Christ věštím ještě velkou budoucnost, přestože se tak trochu bojím, že toto album už v mém žebříčku kvality nic nepředčí.

Tracklist:

In Yumen – Xibalba – 6:24
P’unchaw kachun – Tuta kachun – 4:44
Grandis Spiritus Diavolos – 5:52
Κατά τον δαίμονα του εαυτού – 4:52
Cine iubeşte şi lasă – 5:58
Iwa Voodoo – 4:36
Gilgameš – 4:02
Русалка – 4:33
Ahura Mazdā-Aŋra Mainiuu – 4:44
χξϛʹ – 5:46

Bonus track:

Welcome to Hel – 4:28

 

Zdroj obrázku: Bontonland

8.7

Skladby

9.0 /10

Originalita

8.5 /10

Produkce

9.5 /10

Zpěv

8.0 /10

Instrumentální složka

8.5 /10

Podobné články

Recenze: Rotting Christ – Kata Ton Daimona Eaytoy (2013)

About The Author
-

2 komentáře

  • Garfield
    Reply

    RCH mají těch skvělých záseků víc – v podstatě všechna alba od Khronos dále jsou výborná (za sebe doporučuji např. fošnu Theogonia). Teď se chystá nové album.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>