Aephanemer se formovali postupně od roku 2013 a původně existovali jen jako izolovaný malý projekt, sen, jehož jediným snícím byl Martin Hamiche. Ten vydal jako multiinstrumentalista první EP „Know Thyself“, šest skladeb, které se kupodivu ukázaly jako životaschopné dítě svého jediného rodiče. Projekty skvělých multiinstrumentalistů jsou ale často odsouzeny k zániku, pokud nenajdou ostatní, kteří by jim vtiskli svou tvář. A Martinova hudba tvář potřebovala. Osamělý pyrenejský vlk si musel najít smečku, aby nepošel hlady. Od roku 2014 se tedy začala formovat kapela. Smečka se shlukla okolo vůdčího vlka a našla svou tvář. V dnešní době možná už není tak neobvyklé, že tím hlavním mužem na pódiu je žena, ale Marion Bascoul, kytaristka a zpěvačka Aephanemer, byla natolik nosná postava, že se Aephanemer začali dostávat pomalu do povědomí posluchačů.

V roce 2016 přišli Aephanemer s novým, tentokrát dlouhohrajícím albem „Memento Mori“. Hudba, inspirovaná severským melodeathem, s unikátním harsh vocalem hlavní protagonistky zaujala. Martinův talent se mohl plně rozvinout. Našel svou múzu v podobě charismatické vokalistky a našel vynikající hudebníky, kteří mohli sejmout z jeho ramen instrumentální část. „Memento Mori“ je vynikající melodická deska, která se rozšířila jako lavina a přivedla ke kapele hodně nových posluchačů. Martin Hamiche, Marion Bascoul, Mickaël Bonnevialle a Anthony Delmas vystoupili ze stínu.

V roce 2017 už nejsou Aephanemer žádnými nováčky. Po malé personální změně, která přivedla na pódium novou ženu, basistku Lucii Woaye Hune, čtyřčlenná kapela připravuje nové album, které utíká po cestě pyrenejských vlků. Kromě singlu „Path of the Wolf“ kolem sebe Aephanemer shromáždili i svůj „Aephanemer Street Team“, podporovatele, kteří pomáhají s propagací hudby na sociálních sítích.

Nedalo mi to. Kromě toho, že jsem jednou z podporovatelek kapely, mám ráda jak jejich poctivý a ryzí melodeath, tak talentovaného Martina, nevšední Marion i ostatní. Možná dozrál čas, aby se smečka představila českým posluchačům…

Takže dvě redaktorky Finského koutku, Milada a Toini, usedly k pomyslnému stolu v Toulouse s někým, kdo nemluví finsky, a otevřely pivo…

 

Obscuro: Aephanemer je mladá kapela, založená teprve v roce 2013. Řekněte, jste stále na začátku, nebo už jste dospělí?

Aephanemer: První krůčky už jsme udělali, ale neustále se snažíme zlepšovat všechno, co souvisí s naší hudbou a s kapelou.

Obscuro: Myslíme, že jste lepší a lepší.

Aephanemer: Děkujeme moc.

Obscuro: Francie není zrovna typická metalová země, i když metalových kapel je v ní překvapivě hodně. Navíc melodeath není zrovna francouzská doména. Řekněte, rádi plavete proti proudu?

Aephanemer: Máte pravdu. Francie bohužel není moc metalová země. Ale nám na tom nezáleží. Prostě hrajeme hudbu, kterou milujeme, a jsme šťastní, když to lidé ocení.

Obscuro (Toini): Váš zvuk je unikátní také díky ženskému harsh vokálu. Co přivede ženu k myšlence, že půjde cestou Angely Gossow, Marion? Domnívám se, že mnoho žen by bylo raději jako Tarja Turunen…

Marion: Po pravdě, ten nápad naučit se growl jsem dostala právě, když jsem slyšela Angelu Gossow a Arch Enemy. To ona mě inspirovala k tomu, abych šla touto cestou.

Marion Bascoul ©Aephanemer 

 

Obscuro (Toini): To je skvělé. A učila ses sama, nebo jsi navštěvovala nějaké kurzy nebo něco podobného? Domnívám se, že učit se sama je velice obtížné.

Marion: No, nejprve jsem trénovala podle DVD Melissy Cross, která učila mezi jinými i Angelu Gossow, a každý den jsem se marně snažila vycvičit si hlas. Nakonec se mi to podařilo, ale uvědomila jsem si, že si musím najít učitele, který by mě naučil techniku harsh vocalu, abych s tím mohla vystupovat.

Obscuro (Milada): Nyní jste ve skupině dvě ženy. A ženy občas bývají hádavé. Vycházíte spolu dobře?

Aephanemer: Ve skutečnosti je to právě naopak! Vycházíme spolu moc dobře a jsme opravdu šťastní, že máme druhou ženu ve skupině.

Lucie: Jsem šťastná, že jsem vstoupila do kapely!

Lucie Woaye Hune ©Aephanemer 

 

Obscuro (Milada): Moc se mi líbí ten nápad s kontaktní kampaní. Kdo přišel s nápadem na váš „Aephanemer-street team“?

Martin: Na tuhle myšlenku jsem přišel já, protože se mě lidé ptali, jak by nám mohli pomoct.

Obscuro: Opravdu dobrý nápad. Kolik máte aktivních podporovatelů?

Martin: Do street teamu se zapojilo už více než padesát lidí. Většinou jsou to lidé aktivní na sociálních sítích a pár dalších nám pomohlo i jinak (například s propagací v reálném světě nebo třeba hledáním koncertů).

Obscuro: Doufejme, že tenhle rozhovor také pomůže.

Aephanemer: My doufáme, že ano!

 

Obscuro (Toini): Přešli jste postupně od tradičního severského melodeathu ke svému jedinečnému stylu. Myslíte, že se bude tento styl dál vyvíjet, nebo jste se dostali k vrcholu svého zvuku?

Martin: Je těžké dívat se na vlastní hudbu s odstupem a nezaujatě ji analyzovat. Nemám pocit, že by se má hudba nějak zvlášť změnila. Píšu stále stejným způsobem jako na začátku. Ostatně, sám mnohdy neovlivním, co za vlivy si do té hudby najde cestu.

Obscuro (Milada): Mimochodem, grafická podoba vašich alb je velice pěkná. Kdo je vytváří? Nebo si je vytváříte sami?

Aephanemer: Kytarista Dark Tranquility, Niklas Sundin, vytvořil cover našeho prvního EP a alba. Mikaël, náš bubeník, vytvořil přebal posledního singlu „Path of the Wolf“.

Mickaël Bonnevialle  ©Aephanemer 

 

Obscuro (Milada): Témata vašich písní jsou založená na mýtech, legendách a starých evropských symbolech. Do jaké míry je to jen součást stylu a jak důležitá jsou pro vás tato témata? Jak vlastně probíhá tvůrčí proces?

Marion: O tématech rozhodujeme spolu s Martinem, protože hodně záleží na tom, co ho inspirovalo při psaní hudby. Často je to poněkud obšírné a obecné, takže já potom přemýšlím, jak tu ideu vyjádřit. Většinou pak používáme nějaké smysluplné kulturní odkazy, abychom tu myšlenku předali.

Obscuro (Toini): Spolupracujete i při skládání hudby, nebo je hlavním mozkem hudby Martin?

Martin: Všechny písně píšu sám a potom je posílám k posouzení kapele. Mickaël obvykle vylepšuje linku bicích.

Obscuro (Milada): A kdo je tvou hlavní inspirací, Martine?

Martin: Když jsem skládal „Know Thyself“, ovlivňoval mě především severský melodic death metal, ale nyní poslouchám mnoho odlišných hudebních žánrů. Myslím, že všechna tato hudba utváří mé písně. Miluji melodickou hudbu obecně, ať už je to melodeath, power metal, symphonic metal, slovanská folková hudba nebo vážná hudba.

Martin Hamiche ©Aephanemer 

Obscuro: To je zajímavé, jsem zvědavá, jak se všechny tyto vlivy promítnou do tvé budoucí tvorby. Nyní přicházíte s novým singlem „Path of the Wolf“. Kam vlci poběží dál? Dočkáme se dlouhohrajícího alba?

Aephanemer: Samozřejmě, že bude nové album! Pracujeme na něm. Všechny nové písně už jsou složené a Marion nyní píše texty. Ale nemůžeme zatím prozradit víc.

Obscuro: A můžete alespoň prozradit, kdy to bude? Nemůžeme se dočkat.

Aephanemer: To bohužel ještě nevíme, ale naše fanoušky budeme informovat hned, jak to půjde.

Obscuro (Toini): Skvělé. Budeme se moc těšit.

Obscuro (Milada): Už vás necháme vydechnout. Poslední otázka. Co plánujete, tedy kromě vydání nového alba? Nějaké festivaly, nebo chcete zůstat a koncertovat doma?

Aephanemer: V současné době se potřebujeme soustředit na nové album, ale samozřejmě hledáme možnosti koncertovat v jiných městech a zemích. V září budeme hrát na Warhorns Festivalu v Británii a máme naplánováno i pár zatím neohlášených koncertů.

Obscuro: Přejeme vám mnoho štěstí a děkujeme za rozhovor. Užijte si večer a doufejme, že vás uvidíme někdy také v České republice.

Marion: Děkujeme. Přejeme vám taky krásný večer a doufáme, že se s vámi sejdeme v České republice!

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Drahoš
Drahoš
19.10.2021 23:40

Zdravím. Náhodou na mě z YT vyskočila reklama na Aephanemer. Při hledání kdo jsou jsem narazil na Obscuro, když wikipedie selhala. Velice mě ta kapela zaujala, protože mám rád melodic death metal. Popis je tu zpočátku až pohádkový, ale dobře se to čte.

Keagan
Admin
28.10.2021 20:46
Reply to  Drahoš

Autorka článku je spisovatelka (Milada Střítezská) takže asi proto 🙂

willis
willis
23.5.2022 09:52

dobrý, ale přiznám se, že poslouchám jenom instrumentální verzi. Ten zpěv mně tam nesedí.

4
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x