Další z rozhovorů k Benefici pro Mateřídoušku je tady. Tentokrát si našel čas zpěvák brněnských grinderů Kandar. Čím zapil s kapelou své přijetí, jak vidí tuzemskou grindcorovou scénu a nakouslo se i chystané album…

Jsi hlasem v grindové kapele Kandar a grind má velice specifické vokály. Staráš se nějak o svůj hlas a odkdy vlastně zpíváš?
Moje první hlasové projevy začaly někdy v roce 1991 na základce, kde jsme s klukama měli svoji první metalovou kapelu. Od té doby téměř bez přestávky svůj vokál udržuju ve střehu. Žádná zvláštní příprava v tom není, nejdůležitější je trénink a nezakrnět, proto si někdy svůj hlas vyřvávám i doma pod peřinou.

Máš za sebou působení v kapele Pigsty, funguješ v další grindové kapele Spineless Fucker, teď ještě Kandar. Kolik času ti zabírá muzika?
Momentálně nejvíce času zabírá Kandar, ať už jde o zkoušky (většinou dvakrát týdně), psaní textů nebo koncerty. Se SF to není tak hektické, všichni členové mají svoje hlavní kapely a na zkouškách se scházíme o něco méně. Pigsty už nějaký čas nehrajeme.

Kandar založili kytarista Kubýk a bubeník Denis. Jak si se k nim dostal ty?
S Denisem jsem se znal asi rok před tím, než mě oslovil. Prý, že bude dávat do kupy nějakou nášupovku a shání zpěváka. Tak jsme se domluvili, že se přijdu podívat na zkoušku. Otevřu dveře a koho nevidím hrát na kytaru? Jednoho norka, kterej si říká Kubýk a párkrát jsem ho před tím potkal v hospodě, kde byl skoro vždy pod obraz a blekotal nějaký nesmysly. Kluci zahráli pár válů, přidal jsem vokál a už jsme věděli, že budeme dobrá rodina. Tak jsme to šli zpečetit do hospody becherovkou. To se kapela ještě jmenovala Dekubitus.

Loni jste vydali debut „Groovy“. Popiš našim čtenářům průběh skladatelského procesu.
Na desce „Groovy“ jsme prakticky začali makat hned od začátku, když jsme se my tři sešli, tedy v červnu 2015. V průběhu 8 měsíců byl materiál připraven a v březnu 2016 natočen u Otyna v Davosu. Během skládání se k nám na podzim přidává basák Martin a sestava se uzavírá.

Osobně mě pobavil obal desky, na kterém je pod zubící se tváří netvora vtipně nakreslen název alba. Čí je to nápad a kdo je autorem obalu?
Obal desky představuje knihu Necronomicon z kultu Evil dead a po svém ji nakreslil a zpracoval Mira Zapletal, kterej je náš velký kamarád a fanoušek. Mimo jiné i výborný malíř keltské mytologie a vášnivý fotograf. Tímto ho moc zdravím! Nápis Groovy je z jeho fantazie, bylo více návrhů, nejvíce se nám zalíbil právě ten, který je na obalu. Jinak Mira je autorem všech kreseb, které booklet obsahuje a začal na nich pracovat někdy na podzim nebo v zimě 2015. Chtěli jsme mít vše na jaro připraveno, aby album „Groovy“ mohlo vyjít do léta, což se zdárně podařilo.

Ve vašem koncertním programu se loni vyjímala účast na festivalu Obscene Extreme. Co to pro kapelu znamenalo?
Účast na loňským OEF byla pro nás veliká prestiž a jsme rádi, že si na nás Čurby vzpomněl a pozval nás. Pro grindera je to čest zahrát si na festu jako je Obscene. V tomto ohledu určitě zásadní a nezapomenutelný zážitek.

Jak vlastně vidíš grindovou scénu v České republice? Když jsem loni zpovídal Haboše z Deep Throat, padl termín grindová rodina.
Grindová scéna se od svého počátku u nás zásadně nezměnila. Svým způsobem se stále jedná o společnost, která se mezi sebou chová velmi přátelsky a zdravě mezi sebou zápolí. Určitým vývojem si přeci jen prošla, dříve ty kapely měly hodně svůj ksicht a ve světě byla grindová scéna na špičce. Nyní vzniká tolik dalších kapel, ale o své vlastní tváři u nich je už těžké něco říci. A o kvalitě už ani nemluvě. Když to tak vezmu, to samé platí i o grindcorové scéně kdekoliv jinde ve světě. To by bylo na delší debatu. Ve zkratce – grindová scéna v ČR má stále co říci, ale s nabídkou kvalitních spolků je to už horší.

Letos vás čekájí během tří dnů koncerty v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku. S kým pojedete a jak se těšíte na možnost předvést se v zahraničí?
Naše první zahraniční mini tour nás čeká koncem dubna, pojedem s kapelou No god rhetoric taktéž z Brna a poveze nás dodávkou Tomcek (zpěvák kapely Škoda 120). Rozhodně se těšíme a věříme, že naší schizofrenní hudbou tamnější publikum potěšíme.

Na bandzonu vám visí status: 2017 ve znamení kompozičního alba. Co si pod tím má fanoušek představit a v jaké fázi se nacházíte?
Novou desku, kterou chystáme, jsme pojali jako koncepční album a bude to výlet do úchylného a zvráceného světa Lloyda Kaufmana, který ponese výstižný název – „Tromaville“. Máme připravenou zhruba polovinu materiálu, na podzim by jsme to rádi nahráli a počátkem roku 2018 vyvrhli. Můžu jen prozradit, že určitý odklon od Groovy“ patrný bude.

Tenhle rozhovor je k akci Benefice pro Mateřídoušku. Pokud chceš pozvat lidi, máš prostor.
Touto cestou zdravím pořadatele Milana a těším se na setkání po dlouhé době. Nejsem moc zvyklý přemlouvat lidi, ať přijdou na koncert, ale kdo není línej a chce podpořit dobrou věc, tak si cestu určitě najde. Kandar budou v plné síle a rádi zahrají všem návštěvníkům na nervy.


Fota:facebook.com/kandarsicknhorrorgrindcore

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x