Melodka se stala dějištěm významných křtů, kterými tyhle slávy rozhodně nekončí (příští sobotu křtí kuřimští Embrace the Darkness). Po nadějných žalomelodických Somnus Aeternus nastala událost křtu v řadách moderních symphonic/melodic death gothic metalových Arch of Hell. AoH jsou uskupením, které sleduji roky, vlastně to byla moje úplně první česká skupina, co jsem začal vášnivě točit ve věži. Čekání na nové cédo bylo nekonečné. Časem Arch of Hell na Bandzone zveřejnili sice demoverze novinek a při songu „Game“ se proháněly hřívy i naživo, ale nové album bylo pořád na míle vzdálené přání.

Vše se změnilo poměrně nečekaně s oznámením nové párty, doplňující již zaběhlou a v Brně známou Arch of Hell událost Waiting for the Winter. Nyní tedy budeme pravidelně čekat na léto s různorodým, převážně tvrdším žánrovým line-upem, stejně jako v případě podzimní verze. Samozřejmě především potěšilo slavnostní oznámení křtu nového nosiče, mnou nedotčeného. To činilo (ne jen pro mě) z prvního ročníku jarního Waitingu překvapení.

Do prostorů Melodky vcházím těsně před startem prvního vystoupení. Hard To Believe, to jméno mi neříkalo vůbec nic a ani jsem netušil, v jakém žánrovém prostoru se bude daná kapela pohybovat. Po prvních tónech bylo vše jasné – metalcore. Koncerty podobně laděných smeček navštěvuji hojně, leč se nejedná o můj oblíbený styl, a tak nějak mě vystoupení metalcoristů nechalo chladným. Nepopírám – hráli výborně. Jejich muzika měla vše, co má žánrová kapela mít. Energie, časté změny melodických linek a rytmů, občasné čisté popěvky. Mimochodem, na kapele bylo zajímavé to, že měli dva bubeníky. Druhý mlátič doplňoval hru hlavní baterie a mohl se pyšnit i kvalitním doprovodným vokálem.

Space Hamster, o nich mohu říct to samé, co o úvodní položce v line-upu. Pánové však utíkali kamsi až do grindcoru a deathcoru, zněli více brutálně, kanálově. Nedá se upřít smysl pro zábavnost, jíž určitě show disponovala. Tak jako u prvního setu mě však ve finále dostihla všemocná nuda a chtíč po dalším vystupujícím.

Inu, vědět, co bude následovat, přál bych si, aby Space Hamster nikdy nepřestali drtit klub. Forgotten Silence uspávali. Nevím, čím to bylo, jestli tím, že FS nezapadali hudebně do večerní sestavy nebo za to mohly první dva energií natřískané sety, ale jejich počínání mě krutě nudilo. Progresivní, kytarové i klávesové onanie mě doháněli k šílenství, nedokázal jsem se na podobnou muziku sluchově i náladově přeladit. Zpěv převládal čistý, prokládaný growlingem. Instrumentálně však mají pánové můj obdiv, málo kdo zvládne zahrát tak náročnou muziku, jakou Forgotteni mají, a i přes to, že mě jejich hudba nebavila, mají pánové můj respekt.

Arch of Hell jsem před letním Waitingem viděl nějak desetkrát, jedenáctkrát, nevím už přesně. Vždycky však kapela lahodí mým uším a očím, prostě nikdy neomrzí. Tak jak je u Brňáků zvykem, i v tento jarní večer předvedli svůj typický destruktivní projev. Každý fanoušek ví, o čem mluvím, a ti co nepřišli do kontaktu s kapelou, ihned přiblížím. Muzika Arch of Hell je sama o sobě plná adrenalinu. Co se však vždy odehrává na pódiu i pod ním je prostě masakr. Obrovské nasazení všech přítomných spolu s energickou hudbou vždy udělá, stejně jako v sobotní večer, peklo v řadách běsnících hrozičů. Tentokrát mě opravdu hodně mile překvapil baskytarista Michal. Jeho hra krásně vynikala a v některých momentech vypluly na povrch parádní drnčivé vyhrávky. Počínání baskytaristy mě zaujalo i v první bandě, v níž hrál – Hard to Believe.

Playlist se skládal jak ze starých, tak z nových pecek. Musím se však doznat k faktu, že nejradostněji jsem reagoval na starší kusy, jako „Utopia Treasure“, „One Moment“, či „Game“ (nový song, avšak už je dlouhou dobu venku). Nic proti aktuálním skladbám. Zněly parádně, ale hold je nemám „nečekaně“ zaposlouchané. Obsahem koncertu byl samozřejmě zmíněný křest. Na pódium bylo pozváno solidní množství lidí, kteří řekli něco málo slov ke kapele a nové desce „Freakshow“. Po té bylo CD polito lahodnou alkoholickou tekutinou, o což se postarala zpěvačka z gothic metalových Tezaura – Lori.

Poslední účinkující byli pro mě zcela neznámý pojem, ale dle počtu fandů na fb a akcí, kde se kapela v minulosti vyskytovala (Brutal Assault), se zdá, že je to docela velké zvíře, a v sobotní večer jsem poznal z jakého důvodu. Modern Day Babylon ve třech dokázali vyplnit Melodku snovým post rockem (miluju tento žánr, kapela se mi strefila do vkusu) mixovaným s tvrdými djentovými pasážemi. Trio dokázalo propojit jak technickou zdatnost (nechápu ani jednoho z instrumentalistů, že by bohové?), tak silnou atmosféru. Úderné kytarové hradby rozhýbaly přední lajny naprosto spolehlivě. Snovější pasáže dokázaly naopak jistě ukolébat, avšak pouze na chvíli, aby všechny probudila opět ta bouřlivost smrtící dávky djentu. Byla radost sledovat jednotlivé aktéry. Tomáš Raclavský a jeho desetistrunní mazlíčci doslova kouzlili. Baskytarista Přemysl Kunčický dokonale sekundoval bicmanovi Petru Hatašovi a společně tvořili nadzemskou rytmickou sekci. Jediné, čemu neholduji, je předprogramovávání kytarových partů, avšak v tomto případě se to odpustit dá, tak profi bylo vystoupení Modern Day Babylon.

Čekání na léto předčilo podzimní akce pořádané Arch of Hell ve všech směrech. Nejen, že jsme se dočkali kvalitních koncertů (především Arch of Hell a Modern Day Babylon), ale také přišlo akci podpořit neuvěřitelné množství fanoušků. Takový nával jsem opravdu vůbec nečekal. Jsem rád, že se nemusím opakovat s kritickými slovy vůči návštěvnostem akcí. Nemá cenu na Melodce nějak více rozebírat zvuk, málo kdy zde zažijete podprůměrné nazvučení koncertů. Tak tedy příště, na Waiting for the Winter.

Line-up:

HARD TO BELIEVE

SPACE HAMSTER

FORGOTTEN SILENCE

ARCH OF HELL

MODERN DAY BABYLON

Místo konání:

Brno – Melodka

Vlez: 160,- Kč

9.3

Kapely

7.0/10

Zvuk

10.0/10

Organizace

10.0/10

Návštěvnost

10.0/10

Klady

  • Arch of Hell
  • Modern Day Babylon
  • Zvuk
  • Nečekaně vysoká návštěvnost

Zápory

  • Forgotten Silene

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x