Anaal Nathrakh – Desideratum

Irrumator (basa, kytary, programování), V.I.T.R.I.O.L (vokály), to jsou dva členové britské smečky Anaal Nathrakh, která roku 1998 vtrhla na scénu s velice originálním stylem a to mixováním black metalu s grindem, do moderního soundu, to celé okořeněné progresí. Za dobu svojí existence si vysloužili status nejeextrémnější kapely na metalové scéně. Množství odehraných koncertů, počet vydaných alb, to vše kapele dodávalo dostatek zkušeností, aby v posledních letech vydali ty nejlepší alba svoji kariéry. Postupný vzestup kvality nahrávek je na místě a tak jsem byl nesmírně zvědavý, jaká bude nová deska. Trošku jsem se obával sebe vykrádání, nebo stagnace, to se nakonec neudálo.

Již s prvním instrumentálním songem Acheronta Mobevimus si lze všimnout přítomnosti elektroniky, to co ovšem přichází po té ve skladbě Monstrum in Animo mne překvapilo. Pulsující elektronika, která se doplňuje s brutálním rytmem bicích a s kytarami. Tato podoba kapele podle mě sluší, elektronika je celkově použita v celkem velké míře, to kapelu posouvá kupředu a otevírá nové možnosti do budoucna. Zároveň si kapela drží svůj klasický ksicht. Tedy mix zběsilého black metalu s grindem, progrese, střídání jekotu, kvičení, skřeku, čistého melodického vokálu, zkreslených vokálů, tak jak jsme zvyklí u této kapely. Zvuk je velice dynamický, je plnější než před tím a posluchače obklopí ze všech stran. Při každém poslechu objevuji něco nového, nějaký detail, co mi unikl před tím. Přijde mi, že album od alba jsou zajímavější riffy. Mají nápad, jsou nevypočitatelné.

anaalnathrakh2014

A Firm Foundation of Unyielding Despair je hned po Monster in Animo moje nejoblíbenější skladba. Zde se projevuje nejvíce elektroniky, která ještě navyšuje energii, která vás bude nutit mlátit hlavou o stůl. Zběsilé riffy, šílené solo…mimochodem, ty jsou opět rozesety po celém CD a nečekaně vyjíždí na posluchače. Rovněž typický znak pro tuhle skupinu. Dále bych měl zmínit skladbu s názvem Idol. Byla zveřejněna už před vydáním alba jako singl a byl to dobrý výběr, skladba která má úplně všechno od Anaal Nathrakh, shrnuje celou diskografii kapely, plus elektronické pasáže, střídání všech zvrhlých poloh vokálu, s čistým zpěvem. Musím pochválit pana zpěváka, opět nadlidský výkon. Přemýšlím, jak může takové šílené pazvuky hrdlo vydávat.

Desideratum se navýsost povedlo, kapelu představuje v klasickém Anaal zvuku, ovšem v trošku jiném světle. Větší využívání elektroniky kapele dodává na energičnosti a dynamičnosti, vytváří chladnou atmosféru. Podle mého názoru by kapela měla stavět na tomto vzorci a pokusit se ještě více experimentovat s industrialem, vytvořit rovnováhu elektroniky a black/grindu, který kapela produkuje. Dávám 8/10, protože skupina se jistě ještě předvede a k dokonalosti se již přes tak už vysokou kvalitu teprve dopracuje.

album vyšlo u Metal Blade Records v roce 2014.

http://www.youtube.com/watch?v=dO8NI7M_I-M

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x