BEHEMOTH, Bölzer, Thaw

Na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři. To říká jedno české rčení, které si dovolím poupravit na: Na svatého Jiří, Behemoth své jméno šíří! Ano, obscuro.cz nemohlo odolat a zavítalo do zlínského klubu Masters of Rock café na hudební death/blackovou mši, na které zahráli kapely ThawBölzer, BEHEMOTH.

Světe, div se, do klubu jsem dorazil před začátkem celé akce. Nakoupil jsem tedy tekutiny a šel hned do sálu chytit flek. Třetí řada byla ideální a tak jsem mohl sledovat přípravy aparatury pro polskou black/ambient/noise kapelu Thaw. Na tyhle chlapce jsem byl zvědavý, jelikož kapelu hrající podobným stylem jsem v ,”caféčku” nezažil. No, Thaw mě svým vystoupením dostali na maximum. Hned od první skladby, na jejímž začátku Piotr Gruenpeter vyluzoval za svého pultíku dobrou minutu jakýsi nervydrásající zvuk, Thaw dostávali publikum do těžkého soustředení na jejich hudbu. Určitě se to nelíbilo všem, ale mně osobně prostě chytli. Hlas Gruenpetera byl pocitově mrazící, jakoby naznačoval blížící se apokalypsu a celá kapela mu v tom zdatně sekundovala. Oděni do tmavých mikin s kapucemi brnkali na nervy a jak postupoval čas, tak čím dál víc lidí kývalo hlavami. Při posledním songu mohl být slušně naplněný sál svědkem hry na kytaru smyčcem, potažmo tření strunami o reprák, což vyvrcholilo hrou všech kytaristů na své zvukové pedály. Delikatesní závěr, po kterém kapela bezeslova zmizela v zákulisí.

Zatímco lidé vstřebávali tento hudební zážitek, blížil se čas pro druhou kapelu, švýcarské duo Bölzer. Bubeník Fabian Wyrsch a kytarista + zpěvák Okoi Thierry Jones si udělali menší zvukovku, aby mohli rozbalit death/blackovou smršť. Od prvních tónů jsem hleděl na Jonese, jak drtí svou kytaru, protože rychlejší pohyby jsem u žádného jiného kytaristy snad ještě neviděl. Bylo to něco neskutečného! Do toho všeho Jones zpíval, řval a skučel jak raněné zvíře. Na to, že mají tihle Švýcaři jen dvě EP, tak mají z čeho těžit, protože hrozících rukou bylo nad hlavami docela dost. Roztočilo se i kolo štěstí, teda circle pit a už značně nabitý sál se fakt bavil. Kapela ze sebe vymáčkla maximum a odehrála set, ve kterém zazněly pecky jako Steppes nebo Entranced by the Wolfshook.

Ale čas postupoval vpřed a blížil se vrchol večera. Vyprodaný sál byl v očekávání, protože se čekalo na BEHEMOTH. Vyvýšené bicí, kulisy, to vše už bylo dávno nachystané a když se zjevil Inferno, bylo jasné, že začátek je tady. Blow Your Trumpets Gabriel, tímto skvostem z poslední desky The Satanist vše začalo. Škoda, že Nergalův mikrofon byl trochu utopený, protože slyšet bylo hlavně Setha a Oriona. Při dalším fláku už bylo slyšet  i Nergala, ale taky i natřískaný sál, protože Ora Probis Nobis Lucifer znají všichni nazpamět, aspoň teda refrén. Atmosféra byla neskutečná a Behemoth vytvořili v hale hotové peklo. Když si vybavím Infernův obličej, tak mě doteď mrazí… Z poslední desky The Satanist zaznělo celkově 5 písní a zbytek by se dal označit ze Best of Behemoth. Nesmělo taky chybět trhání Bible a Nergalovo kadidlové vystoupení a nutno podotknout, že trhání oné knihy sklidilo úspěch. Ostatně, úspěch sklidilo celé vystoupení, protože Behemoth předvedli strhující show plnou death/blacku té největší úrovně a ne nadarmo jsou mistry ve svém oboru.

Celkové shrnutí: Zlínský Čepkov se třásl v základech, protože zažil večer nabitý fakt extrémní muzikou. Thaw i Bölzer se ukázali ve velmi dobrém světle a Behemoth nemá smysl dál chválit. Extratřída maximálního formátu!

 

Podobné články

BEHEMOTH, Bölzer, Thaw

| Reporty | 0 Comments
About The Author
- Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na