Besatt – Nine Sins (2014)

Besatt jest polská black metalová skupina založená roku 1991. Od doby vzniku stihla tato skvadra vydat mnoho kvalitního materiálu. Skupina kterou vede zpěvák a basák Beldaroh si prošla postupným vývojem, sestava se dosti měnila, ale muzika pocházející od této bandy zraje jako víno a album od alba je lepší a lepší. Sestavu dále tvoří Astaroth – kytary, Exernus – bicí, Collosus – kytary. Na aktuální počin jsem se velice těšil a byl jsem zvědavý, kam se kapela posune, jestli naváže na předešlé album a bude pokračovat ve vývoji, posune se ještě více k techničtějšímu pojetí black metalu, mé uši se začali radovat už při první skladbě.

Incantation, sorcery, demons

Power over the astral

Blood, sorcery, ritual

The gates of hell are open

Sorcery začíná akustickým vybrnkáváním, po té nastává již známé Besatt peklo. Co mne překvapilo je Beldarohův vokál. Má jiné zabarvení, zní nakřáple, dodává to jeho skřeku bestialitu a šílenost. Skladbu pohání technicky znějící bubny, zvuk je opět na nejprofesionálnější úrovni. Je brutální a mohutný, především bicí nástroje jsou perfektně nazvučeny. Hlavně hajtka, to je slast. Dalším překvapením je vyvedené solo, krátké, ale o to větší efekt má.

Celkově se mi na CD velice líbí kytarové sola, které jsou místy až heavy metalově laděné. Mají silný účinek, snadno se zapamatují…bravo páni kytaristi. Každá z písní disponuje solem, které zaujme na první poslech.

Besatt-Photo

Aktuální hudba Besatt je velice pestrá, více nevypočitatelná, děje se toho stále víc a víc. Agression například zaujme tajemným rozdvojeným vokálem, který jde slyšet jako by z dálky, z temnot pekelných. Opět se musím pozastavit nad zdařilým nazvučením nahrávky, nejlepší zvuk v historii kapely. Ve skladbě Apostasy jsou všudy přítomné thrash metalové prvky, po té se vše vrátí do starých kolejí. Velmi barvitý song, který dokazuje, jak kapela vyspěla. To co nastalo v písni Wreath mne mile potěšilo. Tak krásná kytarová melodie, zas a znova musím vyzdvihnout práci strunných nástrojů.

Skupina si na albu pohrává s každým detailem, můžeme zaslechnout ponuře a zlověstně znějící šepot, který se rázem změní v čistý zpěv, jak se děje v songu Hatred. Brutální kopáky doslova lámou kosti v těle. Celé dílo uzavírá skladba s názvem Idolatry, nejpomalejší kompozice alba, nejvíce melodická záležitost, která se pěkně hodí na závěr alba a jen dokazuje snahu o větší pestrost a propracovanost muziky těchto pekelníků.

Inside of my soul

I can hear the whispers

The wild impulses

Are guiding me

I don’t fight with the instinct

I give my body

I have no influence

On the frenzy of aggression

Nu co závěrem, jsem překvapen. Fanoušci co mají rádi špinavý zvuk a větší přímočarost prvních alb skupiny, přímý tah na branku, budou zklamáni, ti co si našli zalíbení v brutálním, čistějším zvuku, ve větší pestrosti a techničnosti, budou naopak velice potěšeni, tak jako jsem byl a stále jsem při poslechu alba já. Moc se mi líbí vokál, který se dosti odlišuje od ostatních black metalových projevů a taky již zmíněné kytarové sola a výjezdy, které jsou nenucené a krátké, ovšem zasáhnou, mají jistou atmosféru. Tahle tvář kapele dosti sluší a já jsem ještě více zvědavý, jak budou znít další alba této polské skupiny. Besatt vystoupili v Brně na Sídhe festu, kde set tvořili i nové písně a tím kapela potvrdila, že živě fungují naprosto skvěle. Dávám 8,5/10

Album vyšlo u Mutilation Records v roce 2014.

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x