Pražská smečka Cult of Fire se po hlavě vrhla na scénu a způsobila slušný poprask se svým EP 20:11, po té především s debutem nesoucí název Triumvirát a vyšvihla se na nejpřednější místa ČR scény. Skupina prorazila i za hranice, kde vydatně koncertuje. Po debutovém albu (které také brzy zrecenzuji) a prvních koncertech, se skupina stala pomalu kultovní záležitostí. Jejich muzika zněla originálně a velice čerstvě. Na rovinu nechápu, jak se to pánům muzikantům vůbec podařilo, ale skupina dnes vystupuje na zahraničních festivalech jako jedna z hlavních hvězd dané akce a to počet jejich desek činí pouze dvě položky. Ono podíl na tom má jistě i to, kdo tvoří sestavu Kultu Ohně. Nyní si tedy představíme jednotlivé členy této hordy, založené roku 2010. Tom Coroner – bicí (Daath Karma, Lykathea Aflame, ex Maniac Butcher – live atd.), Infernal Vlad – Vokály, kytara (Daath Karma, Maniac Butcher – live, ex Infernal Inperator), Devilish – vokál (Dark Storm, ex Sekhmet – live). Zkušenosti z minula se jistě podepsali na výsledné podobě Cult of Fire, protože samotní hudebníci si prošli spoustou kapel a to velkými jmény.

K nové desce jsem přistupoval s obavami, protože skupina vystartovala až příliš rychle a Triumvirát bylo těžce překonatelná deska. Nu, moje obavy se potvrdili. Deska není vůbec špatná, ale…..

CultOfFire-2

 

Již od úvodní písně संहार रक्त काली , která začíná okultně znějícím intrem, se strhne Cult of Fire šílenství, které okamžitě poznávám. Po prvním poslechu mne placka nikterak nezaujala a musel jsem jí dát více času. Důvodem je ta věc, že materiál není tak přístupný jakož to debut a sází na více aranží, které jsou velmi vrstvené a bohaté. Na albu se toho tak děje více než v minulosti a tak je neustále co objevovat, při každém dalším poslechu. Co velice zaujme každého posluchače jsou prvky indické hudby. Ty jsou všudepřítomné po celou stopáž nahrávky a doplňují se s tématem na albu, tedy indická bohyně smrti, o které tohle dílo vypráví. Tyto prvky lze občas vycítit i v kytarách. V black metalové muzice je to nevídaná věc a tak uznávám, kapela přišla s originalitou a oživením black metalové muziky. CD je více atmosferické než jeho předchůdce. Součástí novinky je množství sborů a chorálů, okultního zaříkávání, dokonce jsou opět přítomny varhany, které se linou albem a ještě zvyšují požitek samotné muziky, tak jak to bylo na debutové desce. To se odehrává například ve druhé skladbě अस्तित्व की चिता पर.

3540334368_photo

Co mi přijde jako nejzajímavější píseň, je čtyřka काली मां. Instrumentální skladba, která je nejpomalejší a nejvíce melodickou položkou alba, je velice zasněná. Hluboký vokál, který zní jak nějaké zaříkávání, působí nevšedním dojmem. Zní to hezky temně. Celá kompozice má schopnost působit na posluchače více uvolněně a člověk se snadno zasní a ponoří do této krásné atmosféry. Zvuk je majestatní, čistý, dává desce epické vyznění, tak jako již v minulosti. Vokál krásně vyniká a jde rozumnět podařeným textům. Jeho zabarvení a kvalita zůstává neměnná od dřívějších dob. Co musím ovšem albu vytknout je fakt, že na něm chybí výraznější motivy, není zde čeho se chytnout, tak jako na albu Triumvirát. CD postrádá skladby jako Satan Mentor, což je podle mě škoda. Materiál je plný zajímavých melodií, ke kterým si posluchač musí najít cestu, tudíž jak jsem již zmínil, zapomeňte na masakr, který vás odrovná již po prvním poslechu, ale připravte se na muziku s hypnotizujícími účinky, která vás pohltí a ovládne. Po zaposlouchání  zjistíte, že tohle album stojí za poslech a že skýtá mnoho pěkných momentů.

Cult-of-Fire_Karen-Toftera_1

Po prvním poslechu jsem byl v rozpacích, ale nyní musím konstatovat, že se kapela vytasila opět s dosti silným materiálem, který míří jinam než Triumvirát. Je třeba brát v potaz, že se skupina také vyvíjí, že se snaží posunout kupředu. Album přináší zajímavé zážitky v black metalové muzice, jistě si najde mnoho příznivců. Za mě si kapela udržela kvalitu, ale minulou desku nepřekonala. Snad příště. Nerad bych, aby tato kapela byla případ, co už nikdy nepřekoná své začátky. Uvidíme, kam až Cult of Fire dojdou. 7,5/10

Album vyšlo u Iron Bonehead Productions v roce 2013.

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x