Folk Metal Crusade 2015 (Brno – Melodka 5.4 – report)

5. dubna navštívilo brněnskou Melodku pohanské tažení Folk Metal Crusade, kterému vévodili rakouští viking/melodic death metalisté HEATHEN FORAY. Celkově večer nabízel vskutku zajímavé skupiny, na které jsem očekával solidně naplněný sál. Onen počet lidí byl nakonec kámen úrazu, k tomu ovšem za chvíli. Před tím, než započnu detailní pohled na onu událost, jež měla přilákat spousty hladových folkařů, bych rád zmínil fantastickou organizaci a domluvu s agenturou Heart of Rock Agency. Nyní již k dění v prostorách proslulého brněnského útočiště. K mé smůle jsem dorazil pozdě, a tudíž jsem nemohl prožít jistě brutální show death metalistů SKLEPMASTER. To, co jsem ovšem spatřil při vstupu do klubu, bylo doslova zoufalé a k pláči. Nikde nikdo. Jistě, neděle udělala svoje, ale přeci jen, netvrďte mi, že se nenašel nikdo, kdo mohl na tuto akci dojít. Nu co už, zlé myšlenky mě přecházely při zvučení a chystání první smečky, na kterou jsem se velice těšil.

ACHSAR jsou symphonic pagan/black metalisté ze Slovenska, kteří mají na kontě prozatím jen jednu fošnu. Mladá kapela, ale velice nadějná. Jejich set odstartoval a i přes moji neznalost jejich písní jsem si nadšeně pokyvoval hlavou do rytmu a podupoval nohou. Na této skupině se mi moc líbí pestrost jejich tvorby. Některé písně jsou jakoby více do epického folk metalu, jsou více skočné, ale poté přijde skladba, jež zní o dost agresivněji, vážněji a temněji; vyznívá více jako čistokrevný symphonic black. ACHSAR působili velmi sehraně a především pobavili komentáři kytaristy Tonyho, který rozesmál velmi řídké publikum průpovídkami při nešťastném prasknutí struny druhého kytaristy. Velmi příjemná a přátelsky laděná show!

Dalším vystupujícím byli NETHERFELL z Polska, které jsem znal jen z videoklipu, jež jsem si pustil těsně před odchodem na akci. Vcelku dobrá muzika, ovšem to, co mne zasáhlo živě, bylo neskutečné a doslova mě to srazilo na kolena. Naprosto fantasticky podaný folk metal propletený core prvky působil jak divoce a energicky, tak velmi chytlavě. Krásná houslistka Adrianna předváděla na své housle parádní vyhrávky a melodické kresby linoucí se do všech stran, které zněly poutavě, krom toho brilantní zpěv a její tanečky na pódiu, jež dokázaly rozvášnit přítomné k ještě větší pařbě pod pódiem. Zpěvák Tomasz poskakoval a pobíhal po pódiu a dával ze sebe maximum. Agresivní growl/skřek byl naprosto famózní a byla jedna radost ho vstřebávat. Jakmile spustil z hrdla a začal rozjíždět show na pódiu, okamžitě se strhla pařba jedinců, co již nemohli odolávat tomu náporu zvukové slasti. Lidí už bylo o něco více, ale stejnak platilo to, co na začátku, tedy slabota a bída. To jsem již ale nevnímal, byl jsem unešen spolu s ostatními onou muzikou. Neskutečné bylo, jak kapela dokázala střídat zdánlivě neslučitelné žánry. Chvíli divoká folkařina, poté drtivý, energií nasraný core linoucí se poté až do mírně black metalových vod. Potěšila i cover verze od Eluveitie! Bravo! Po tomto koncertě jsem byl tak omráčený, že jsem pozapomněl na poslední účinkující.

11035548_960646503947083_8097631789054209234_n

 

Začali se na pódiu připravovat vikingští válečníci HEATHEN FORAY a já v tu dobu zjišťoval a smiřoval se s tím, že mi za nějakou chvíli odjíždí poslední spoj, jelikož je ona zlá neděle, a to mne opravdu mrzelo. I tak jsem ovšem stihl dost na to, abych si udělal obrázek o tom, jak tito muzikanti vyzráli od poslední návštěvy Brna. Ano, bylo to velmi zábavné vystoupení. Perfektní ve všech směrech. Vynikající ozvučení, asi nejlepší za celou dobu, dalo vyniknout všem nástrojům i vokálu. Páni kytaristi házeli do placu jeden brilantní riff za druhým, především kytarista Zhuan perlil v sólech, která nám servíroval s naprostou lehkostí, jako kdyby to pro něj vůbec nic nebylo. Zpěvák Robert celý zářil a jeho projev byl bezchybný, k němu ani nemám co dodat (nemluvě o jeho skvostných nášivkách na vestě jako Bifrost :D). Celkově musím ovšem přiznat, že už mne počínání HEATHEN FORAY nebavilo tolik, jako již zmínění NETHERFELL, ti předvedli takový výkon, že bylo těžké navázat na Rakušáky. Zhruba v půli koncertu musím bohůmžel opustit Melodku, i tak ale naprostá spokojenost.

11130277_960646717280395_5980010583385239438_n

 

Folk Metal Crusade byl parádní zážitek co se kapel týče, a i odezva od těch pár fanoušků byla pozitivní a atmosféra příjemná, jen bych chtěl zkritizovat chování lidí celkově v této zemi a především v Brně. Lenost a nevkus, faktory které mohou za ubíjející návštěvnost na akcích. Tento jev je více a více častý a nedivil bych se, kdyby se do ČR a především Brna Heart of Rock Agency nevrátili. Upřímně, tyto zajímavé kapely a především již poměrně známí HEATHEN by si zasloužili plnou Melodku, ale hold dnešní lidé radši sedí doma u facebooku, nebo si jdou na masou milované Dymytry a jim podobný odpad. Jinak nemám co dodat, organizace, zvuk, prostě profesionálně odvedená akcička, která má jistě za hranicemi lepší návštěvnost a celkový ohlas. Tímto díky Heart of Rock Agency za možnost navštívit Folk Metal Crusade a snad i někdy příště.

11062365_955181484493585_4849274965542786910_n

Fotky:Heart of Rock Agency.

Podobné články

Folk Metal Crusade 2015 (Brno – Melodka 5.4 – report)

About The Author
- Black, post, doom (sludge/stoner), ambient, noise, drone, post-rock, shoeagez (Harakiri for the Sky, Anomalie, Downafall of Gaia, Sedna, Belphegor, Horna, Blaze of Perdition, Hetroertzen, Sarkrista, Inferno, Alcest, Les Discrets, Lost in Kiev, Last Leaf Down, God is an Astronaut, Infestus, Marduk, Ad Hominem, Rotting Christ, Kroda, Baptism, Khors, Nokturnal Mortum a mnoho dalšího. Redaktor webů: Marastmusic.com, Metalirium.com, Bes Webzine.sk

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na