Norští Keep of Kalessin, kapela, jež je známá především svým kultovním počinem „Armada“, vydala novou fošnu s názvem „Epistemology“. Již před tím, než jsem album slyšel, se spustila lavina dohadů mezi fanoušky, média ze zahraničí neplýtvala chválou a pozitivem. Deska si získala mnoho pozitivních hodnocení, proto jsem se strašně těšil a byl zvědavý, co onen magický disk ukrývá. A to i přes tu skutečnost, že se skupina potýká s absencí vokalisty Thebona a zpěv si vzal na starost kytarista Obsidian, což ve mě vyvolávalo velké znepokojení. Osobně mám nejradši epické dílo Reptilian, které vás zanese přímo do temných ledových severských hor, kde se vám nad hlavami vznáší a prolétají prastaří černí draci, jež vás obklopí svou nekonečnou magickou mocí. Vokály zní jako jejich řev, riffy jako ledový horský vítr, bicí jako kameny padající do temných hlubin pod horami, na nichž stojíte a hledíte na černou oblohu na obzoru. Tak toto mistrovské dílo působí. Ve své době mě tohle album srazilo na kolena. Ovšem pro veřejnost se stalo hodně diskutovaným počinem, který rozdělil fanoušky do více táborů. Norové totiž patří mezi ony smečky, které rozpoutávají bitevní vřavy mezi fanoušky a stále se vymykají stylu, do kterého jsou škatulkováni.

“ I cannot unsee this misery – Tearing in me Losing contact with reality Paranoid and persecutory delusions Claim the essence of mentality“

Keep-of-Kalessin

 

Při spuštění CD vás omámí a obejme mrazivé intro, které vám dá naději na vydařené následující písně a probouzí ve vás ty epické, mystické obrazy, které vyskakují v mysli při poslechu tvorby těchto hudebníků. Dokonalá příprava na temný black metal, jenž měl přijít. Něco je ovšem dost špatně a on tak zcela nepřijde. První píseň „The Spiritual Relief“  vámi totiž otřese jako bortící se stěny ponurých skalisek, které se začínají sesypávat jako kompozice na tomto disku. Skladba uhání rychle vpřed pomocí melodických, svižných riffů, ovšem místo toho, co by nastoupil nějaký ten zlověstný BM vokál, vám uši probodne čistý zpěv až power metalového ražení. Dobrá, zde je to dobře propojené s onou black metalovou vrstvou a dohromady skladba vytváří až křišťálově mrazivou atmosféru. Vokál je na celém materiálu ovšem tou nejhorší součástí. Obsidian totiž disponuje vcelku obstojným čistým hlasem, který ale někomu může lézt na nervy. To hlavní pro black metal, hrubý hlas, ovšem pokulhává a rovná se stěží průměru. Jeho vokální projev postrádá jakoukoli agresi a emoce, neobsahuje zajímavou barvu, která by nějak zaujala a jeho barvitost a rozsah se rovná nule. Proč si Keep of Kalessin nenašli vokalistu? To je mi opravdu záhadou.

Press-pictures-Keep-Of-Kalessin-1-e1421868217698

Co ovšem skladby naprosto likviduje a přináší vyznění skupiny destrukci, je pokus o epičnost – v tomto případě ale nepovedený. Uskupení totiž nahrálo písně, jež jsou dlouhé stopáže, ale neumí zaujmout na potřebnou dobu. Skladby by byly stravitelnější a použitelnější, kdyby byly rázně osekány a skupina spíše vsadila na útočný a rychlý black/thrash. Na fošně se ale nachází uměle natahované kompozice, v nichž se opakují pořád ty samé motivy, jež nejsou nikterak zajímavé, a každá píseň vás po chvíli omrzí a už nebudete mít chuť se k ní vracet. Jakákoliv magická atmosféra se díky tomuto faktu často vytrácí. Po prvních posleších mě deska odradila, po té se mi začala jakž takž i zamlouvat, smířil jsem se s tím, jaké dílo kapela vytvořila. Teď? Materiál mě nebaví, nemá potenciál posluchače chytit a nepustit. Chybí zde schopnost upoutat na delší dobu, aby se k CD člověk vracel. Deska chřadne a chřadne postupem času, osobně ji poslouchat dále nechci. Může za to právě ona nahromaděná umělost a prodlužované pasáže, ze kterých ovšem skupina zoufale nemůže nic více dostat a utápí se v nekonečné nicotě. Při tom muzikanti sází na své osvědčené postupy, tedy black metal, který se přelévá do thrash metalových vod s heavy prvky s příměsí epična a majestátnosti.

564a99e2613ceea271dc4c0ef3e8db4b

Na druhou stranu i nějaké to pozitivum vám album může nabídnout. Například drtivý, mistrovsky vyvedený zvuk, který umí navnadit onu atmosféru z dávných dob kapely. Ano, i přes to všechno na vás dýchne to severské prastaré mystické temno, kdy se objevíte ve fantastickém světě, chladném, plném nejrůznějších bájných bytostí. Na materiálu se dají najít i nějaké ty zajímavější motivy, které vás upoutají alespoň na chvíli. Například drtivá melodika u „Necropolis“, která vás ochromí, jako kdyby vás samotná prastará dračí bytost probodla svým hypnotizujícím pohledem a likvidovala vás svou silou a zlobou. Kompozice mají rovněž zdařilá sóla, která se vám zaboří do těla jako ostré nabroušené pařáty. Ano, ty poukazují na Obsidianovu hráčskou vyspělost a um vytvořit zajímavý kytarový part. Bicí naopak mohly působit trošku lepším dojmem. Přes výborné ozvučení postrádají nějaké ty zajímavé detaily a přechody, které by muziku rovněž posunuly. Zní možná až příliš přímočaře. Při představě propracované stěny detailů v činelech a zajímavých přechodů to člověka zamrzí. Klávesy v pozadí rovněž opisují jen primitivní melodie a posluchač si jich ani často nevšimne. Nejvíce na fošně vyčnívá závěrečná „Epistemology“  – opravdové vyvrcholení dějství, jež obsahuje geniální kytarovou práci a všepohlcující kosmickou atmosféru. Škoda, takhle mělo znít celé album. U tohoto kousku vidím nevyužitý potenciál Keep of Kalessin.

„Unchain the mental elements Cast out the vile contaminants Thrown into the oceans of your fears“

6_Keep_Of_Kalessin_Ltd_Ed_CD

Nová deska „Epistemology“  je vcelku zklamání. Materiál si oblíbíte jen tehdy, pokud jste od kapely neměli žádné očekávání, nebo se prostě časem smíříte se situací. Tato legenda norského black metalu má na mnohem, mnohem více a jde zde cítit nevyužitý talent muzikantů. Zásadně se Keep of Kalessin pohřbili tou změnou v sestavě a neřešením oné situace. Možná by to vše mohlo dopadnout jinak. Je na vás, jak se k materiálu postavíte. Keep of Kalessin by se měli probrat ze spánku, ve kterém se ocitli a začít se bít, jinak skončí na onom dně temné propasti uprostřed hor, ze které tato šupinatá bestie vzešla. 6/10

Album vyšlo u Indie Recordings v roce 2015.

Tracklist:
1. Cosmic Revelation
2. The Spiritual Relief
3. Dark Divinity
4. The Grand Design
5. Necropolis
6. Universal Core
7. Introspection
8. Epistemology

Stopáž alba: 52:18

Sestava:
Obsidian Claw – Bass (1995), Guitars, Keyboards (1995-2000, 2003-present), Vocals (lead) (2013-present)

Vyl:Drums (1995-2000, 2004-present)

Wizziac:Bass (2004-present)

FB profil band:https://www.facebook.com/keepofkalessin?ref=ts&fref=ts

My page:https://www.facebook.com/profile.php?id=1039310576085793&ref=ts&fref=ts

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x