Doba pocovidová nám dovolila nadechnout se, a co víc, znovu se vrátit do klubů a na festivaly. Přiznávám, koncert Jinjer, Hypno5e a Space of Variations byl první, na který jsem zašla. A usoudila, že normální život je zpátky. Obscure Promotion nám zase mohou dělat radost v podobě vynikajících kapel a zážitků, kterým už jsme pomalu dávali vale.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Pražský klub Roxy se zaplnil skoro po okraj, zájem o ukrajinské tahouny byl velký. Koncert tří zajímavých kapel nabídl tři metalové polohy, které určitě uspokojily každého.

Musím přiznat, že v případě dvou kapel, které doprovázely Jinjer, jsem se nechala překvapit a neděla si předem rešerši. Takže mě úvodní vystoupení ukrajinských Space of Variations překvapilo vlastně po mnoha stránkách. První byla určitě dynamika projevu a výborná spolupráce s publikem, které tvořilo nedílnou součást vystoupení. Space of Variations dokázali překonat nepříjemnou pozici prvního na startu a strhli publikum natolik, že se možná na pár okamžiků vyšvihli do role leadera. Asi bych se měla stydět za to, že jsem se s vynikající ukrajinskou formací dosud míjela, kapele i fanouškům se tímto oficiálně omlouvám. Na druhou stranu, není nic lepšího než překvapený posluchač, pro kterého není daná kapela jistotou, ale zjevením. Zažila jsem zjevení v jeho nejlepší formě.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Po zjištění, že bar v Roxy se rozhodl přitesávat drinky pazourkem a neakceptovat karty, se můj budget dost zmenšil. Smířila jsem se s tím, že budu koncert prožívat bez nápojů a dalších životních radostí, v zaplněném sále si našla pozorovatelnu a vlastně se ani moc netěšila. Asi je to daň lockdownu, ale zřejmě jsem se ještě nestačila socializovat. Navíc mě štval fakt, že pokud si chci dát něco k pití, budu se muset prodírat ven a hledat bankomat. Při těch pitomých myšlenkách jsem si vlastně ani neuvědomila, že okolo mé hlavy nastala hudba. A pak jsem si uvědomila, že Space of Variation se dějí, že se dějí fantasticky, že jsou naprosto skvělí. Žízeň zmizela, zůstala jen žízeň po další dávce hudby.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Space of Variations jsou skutečně variabilní, neotřelí a zajímaví. Krutí i sladcí, zábavní, pohybliví, neotřelí, charismatičtí. Jejich práce s publikem je prací zkušených tahounů, kteří vědí, jak v lidech rozvířit nadšení. Do dost velké míry jsou samonosní, dokázali by utáhnout v pohodě celé vystoupení a nadchnout posluchače natolik, že by zastínili i samotné Jinjer. Když Dima Kozhuhar skočil mezi diváky a užíval si s nimi atmosféru mosh pitu, bylo to neokázale normální, civilní a naplno se ukázalo, jak moc nám všem chyběla ta bezprostřednost klubové atmosféry. Navíc zvuk byl natolik dobrý, že jsem se přestala bát prostoru, ve kterém už jsem dlouho nebyla.

Pochopila jsem, proč Space of Variations podepsali s Napalm Records, jejich talent je neoddiskutovatelný, jsou to muzikanti, kteří mají kam růst, budí zájem a lidsky jsou prostě ohromně příjemní. Co víc si přát? Jejich vystoupení v Praze bylo výbuchem hravé energie, která vybudila všechny a navnadila publikum na další porci.

 

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Stále nasucho a smutná jsem čekala na Hypno5e, kteří se do Prahy vrátí brzy, v lednu, po boku The Ocean Collective. Francouzská metalová avantgarda je rozhodně zajímavá a stojí za poslech. Jen si nejsem jistá, jestli jí seděla pozice druhého na pásce. Po dynamických Space of Variations a v očekávání samotných Jinjer představovali Hypno5e maličko rozpačitější vsuvku, která utlumila nadšení v sále. Francouzi, kteří se pyšní neotřelými hudebními postupy a kvalitní porcí melancholie, neseděli tak úplně do koncepce a nezjevili se možná v ten pravý čas. Kdyby vystoupili v doomovější atmosféře, určitě by zazářili, ale po totálně naspeedovaných Ukrajincích působilo jejich vystoupení spíš jako výplň pro čekající fanoušky hlavní hvězdy.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Vím, že je to obvyklá pozice nebohých předskokanů, ale Hypno5e jsem tu pozici nepřála. Francouzi mají obrovský potenciál a je škoda, že neměli dostatek prostoru pro to, aby ho rozvinuli. Možná se ani sami necítili úplně komfortně, i když některé lyrické pasáže odehráli špičkově a v těch dynamických dokázali vygradovat úžasné motivy, které ale postupně odumřely stejně jako publikum. Těším se na to, že Hypno5e uslyším znovu v lednu a třeba si vychutnám víc jejich hudební nápady.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Nástup Jinjer byl velkolepý, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme se v Roxy sešli. Nadaní Ukrajinci boří nejeden stereotyp, mají sílu, která dokáže nadchnout, hrají si s progresivními postupy a umí být nevšední, zajímaví a úchvatní. Nikdy jsem je neslyšela naživo, takže těšení bylo obrovské. A teď vlastně tak úplně nevím, jak pojmout myšlenky, protože psaní reportů má svá úskalí. Třeba úhly. Člověk se nachází v úhlu, ve kterém se zvuk nenese tak, jak by měl. Třeba zvuk nebyl špatný, ale já se nacházela ve špatném úhlu. Možná se prostě jen špatně zvučí kapela, která má tolik poloh, variací, fazet, drobných detailů. Možné je všechno a lidé, kteří plivou na zvukaře, shoří v tom největším kotli, jaký budou mít jednou čerchmanti k mání, to vím. Přesto… Space of Variations zněli z mého úhlu skvěle, ale Jinjer něco chybělo. Detaily, které tvoří jejich hudbu, elegantní hudební přechody, minimalistické motivy.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Tatiana Shmailyuk zpívala naplno, vkládala do svého expresivního projevu všechno, komunikovala s publikem, byla kontaktní, výrazná, skvělá. Byla slyšet, ano, v některých polohách možná až moc. Ale něco bylo špatně. Pro ty, kteří neznali diskografii Jinjer, byly některé skladby nejasné, těžko se odhadovalo, jaká právě hraje. Ve skutečnosti jsou alba Jinjer velice variabilní a obsahují takřka křehké a velice citlivé přechody, které by člověk chtěl moc slyšet. Přál by si, aby se vokalistka tak nenadřela. Ale třeba to bylo jen mým špatným úhlem. Bijte si mě, tlučte si mě, ale zvuk v Roxy mě nevýslovně zklamal. Slyšela jsem jen polovinu té opulentní melancholické parády, která střídá velké emoce za technickou brilanci. Samozřejmě hlasové dispozice vokalistky zůstaly neskutečným zážitkem, který člověk nepochopí. Tatiana je ohromně disponovaná, její technika je famózní.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Při náporu turné je div, že dokáže vyvinout tak nadpřirozené schopnosti, aby její hlas zněl ledovým jasem křišťálu i bruskou, která odsouzenci strhne kůži ze zad. Ukrajinci prostě ví, jak zaujmout, jsou technicky vyspělí, naprosto originální a v každé ze svých krutých kakofonií přesní jako švýcarské hodinky. Jejich překvapivost posouvá hranice ženského metalového vokálu tam, kam se zatím nikdo neodvážil, ne v této podobě, už jen kvůli tomu jsem byla uchvácená. Tatiana je zjevení, její technika je více než brilantní, navíc dokáže zaujmout tím, že má originální scénický projev, dokáže přesvědčit diváka o závažnosti předkládaného tématu, je to screamující a growlující operní diva, která ví, jak vybudit emoce, které jsme nikdy nechtěli vidět tak obnažené.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

Set velice pečlivě zvolených skladeb, který střídal známé a neslyšené, byl zdařilý, publikum bylo skutečně nadšené, zaslouží si pět hvězdiček. Asi bych si uměla představit jiný prostor, ale Roxy má ten punc kultu, který nelze pominout. Ano, Jinjer by potřebovali něco maličko jiného, aby byli slyšet ze všech úhlů. Ale přesto. Uvažuji o tom, že jsem měla tu možnost, že se Obscure Promotion vytáhli s tak nosným koncertem interpretů, kteří dokážou zaujmout a nadchnout. Jsme zpátky v sedle a čekají nás skvělé koncerty, měli bychom si té příležitosti vážit. Zažili jsme suché období, kdy nebylo možné dotknout se hvězd, o kterých jsme si mohli nechat jen snít. Nyní už se znovu soukolí otáčí a promotéři se snaží zprostředkovávat nám živý zážitek. Jsem jim vděčná, protože ocitnout se v prostoru, kde zní živá hudba, není automatické a běžné, přesvědčili jsme se o tom, že to může být i jinak a nechceme tu situaci zažít znovu. Proto děkuji těm, kteří sem Jinjer, Hypno5e a Space of Variations přivezli. Je to skvělý pocit, skvělá atmosféra. A o tu nám jde především.

Jinjer Praha

Jinjer Praha 2021 Image for Obscuro: Toini

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
trackback

[…] at the beginning of the tour they stopped by Prague’s Roxy, and we happily reported (check out <Report: Jinjer Hypno5e, Space Of Variation – Praha>) about an amazing show together with their two support bands. Halfway through we were able to watch […]

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x