Rozhovor s Haldirem

Haldir – Mladý kytarista z Plzně, který se zajímá o umění všeho druhu. Za pár dní vydá své první album a tak s ním přinášíme rozhovor o hudbě, názorech a o něm samotným.

1. Rozhodl ses pro jednočlenný black metalový projekt s názvem Elsinor. Proč právě black metal? Co Ti bylo inspirací?

Pro black metal jsem se rozhodl, protože je to hudba, kterou mám rád. Rozhodně není mým cílem znít jako ostatní black metalové kapely, nedržím se zajetých konvencí. Inspirací mi bylo to, že žádný jiný hudební žánr nedokáže vytvořit takovou atmosféru jako black metal – Prostě jsem si řekl: “Tuhle hudbu chci hrát.”

 

2. Jak ses k black metalu dostal jako posluchač? Jaká byla Tvá oblíbená skupina a máš dnes jiného oblíbence? Jak moc ovlivnil Tvůj hudební vkus Tvou vlastní tvorbu?

K black metalu se člověk musí postupem času propracovat. Tedy alespoň u mě to tak bylo. Pamatuji si, když jsem ho slyšel poprvé a příliš rychle jsem ho odsoudil. Postupem času mi ale stále více přicházel k chuti. Začínal jsem na kapelách jako Burzum, Immortal nebo Gorgoroth… Vliv na mojí tvorbu měly právě tyto kapely a spoustu dalších black metalových i jiných kapel.

 

3. Burzum a Mayhem – Tvůj názor k tomu, co se mezi těmito velkými jmény stalo?

Jakákoliv polemika na toto téma vždycky vyvolá schizma, ale když už chceš znát můj názor… Podle mě je hloupost zabíjet někoho jen proto, že si myslíme, že se nás chce zbavit. Black metalová scéna přišla o skvělého muzikanta, kterým byl Euronymous. I když je Vargova hudba úžasná, tak s jeho názory a činy nesouhlasím.

 

4. Máš před sebou své první album, jak bys ho sám zhodnotil a kolik času jsi na něm pracoval?

Moje první album s názvem Alternative World v sobě snoubí prvky napříč metalovými žánry. Dalo by se tedy říct, že to není 100% black metal, ale má to k němu nejblíž. První skladby začaly vznikat v létě loňského roku a nahrávat jsem začal koncem roku. Album by bylo už dávno hotové, ale díky škole a prokrastinaci jsem musel vydání odložit.

 

5. Plánuješ pokračovat v blízké době ve svém projektu dál?

Určitě v něm chci pokračovat, ale nedokážu říct, jakým směrem se bude ubírat.

 

6. A proč by si někdo měl poslechnout právě Tvé album?

Chci posluchačům přiblížit pocit klidu, melancholie, ale i napětí. V dnešní době úpadku se vytratila veškerá empatie a jediné co se zachovalo je divadlo plné klamu a iluzí a právě většinou prostřednictvím hudby se člověk snaží alespoň na chvíli utéct od okolního světa.

 

Elsinor Facebook
10996463_583810915087230_8089395106715111701_n

Podobné články

Rozhovor s Haldirem

About The Author
- Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na