Rozhovor: Jan Vrobel z kapely Cruadalach

Zdravím! Přinášíme Vám rozhovor s Janem, který je frontman v kapele Cruadalach. Rád bych mu poděkoval za to, že si udělal čas na rozhovor a, že byl tak vstřícný!

Ahoj, jsem moc rád, že jsi si našel čas na rozhovor pro Nás. Ikdyž tě valná většina našich čtenářů zná, představíš se nám?

 

Čau, potěšení je na mé straně, jmenuju se Honza Vrobel a tenhle rozhovor děláme nejspíš proto, že křičím v pražské grupě Cruadalach.

 

Souhlasím, to je jeden z hlavních důvodů, ovšem než se vrhnu na otázky ohledně tvé kapely, rád bych se zeptal na dojmy ze Samhain festu, pokud chápu dobře, Crualdalach se podílely na jeho organizaci?

 

Samhainfest a Beltinefest jsou naše vlastní platformy, které jsme vymysleli, jejich organizaci v České republice tedy máme na triku vždy. S výjimkou roku 2012, kdy jsme se nechtěli pouštět do organizování tuzemských zastávek ruské Arkony a rádi jsme tak package přenechali SSOGE, kteří se tohoto úkolu zhostili nejen skvěle, ale také s velkým úspěchem. Poslední Samhainfest v Praze a Brně byl super jako vždycky a naši hosté byli úplně v oparu, jací jsou u nás v republice posluchači a jakou atmosféru dokážou vytvořit. V rámci letošního Samhainfestu jsme absolvovali i dobrodružnou cestu do Rumunska, skončili jsme 300 km od Černého moře. Zas další životní zážitek!

 

V redakci u Nás máte hodně (většinu) fandů a jsme rádi, že existuje česká kapela, která cestuje po evropě a má koule na to, dělat pro českou hudbu tolik. Ale co si myslíš o dnešních kapelách, respektive o dnešní hudební scéně ať už české nebo slovenské. Myslíš si, že jsou některé kapely přeceňované, a naopak, že jsou takové, které si zaslouží rozhodně více pozornosti?

 

To mě těší, tak všechny zdravím! Asi bych si netroufl říct, že něco děláme pro českou hudbu, co děláme, děláme jen proto, že nás to baví, asi z žádného jiného důvodu:) Přeceňované nebo ne, to je přece tak strašně subjektivní, že to nemá smysl řešit. U nás v Cruadalach se největší přízni těší asi Atari Terror a Hentai Corporation, jsme jejich velcí fanoušci. Měli jsme hrozně rádi havířovské barbary Dissolving of Prodigy. Strašně nás mrzí nejen jejich rozpad, ale i pozdější skon frontmana Reného Krystyna. Já sám bych zmínil pražskou HC kapelu Hanba a samozřejmě Pipes & Pints, to jsou věci, které jsou moje krevní skupina. Mnozí z nás si občas pustí něco z české klasické folkové scény, ta je podle mě prima, např. Tom Kočko nebo Bezobratři. Ale moc ji zas nerozumím teda. Většina věcí, co mám v přehrávači, pochází z UK, USA nebo Kanady.

 

Díky moc za super odpověď, ale to by bylo asi dost omáčky. Teď k jádru věci. Vaše nové album. Jak dlouho vznikalo a proč zrovna název Rebel Against Me?

 

 

“Rebel Against Me” je dost abstraktní název, dá se různě přeložit, různě vykládat. Pokud jde o mě, ten rebel jsem já sám – jsem rebelem sám sobě, neustále falzifikuji, koriguji své myšlenky (“proč si myslím zrovna tohle, vnímám zrovna takhle, není to ve skutečnosti jinak?”) ve snaze zachovat si příčetnost. Album je sice textově hodně introspektivní a pojednává o věcech, s nimiž jsme se jako lidi potýkali poslední dva roky, ale jinak je věnované všem “rebelům”, kteří bez ohledu na své osobní pohodlí nebo bezpečí bojovali nebo ještě stále bojují za to, čemu věří. Mnoho z nich najdeš v bookletu desky a jsem přesvědčený, že určitě nepoznáš všech asi 100 portrétů, které jsme do něj otiskli. Schválně! Skladby “Satyros”, “The Astralnaut” a “Earth Café” vznikly v letech 2011 nebo 2012, zbytek vznikal během posledního roku před nahráváním, jedná se tedy v rámci možností o docela fresh materiál.

 

Velice zajímavý koncept nového alba! Už se těším, až si ho poslechnu!
Každopádně nahrávali jste nové album ve stále sestavě? Neproběhly v kapele za poslední dobu nějaké interní změny?

 

Za poslední dobu určitě ne, ale jako každý početný kolektiv, ani my jsme se nakonec pár změnám neubránili. Tři roky jsme hráli ve stejné sestavě, absolvovali spolu turné po Německu a Holandsku a mnoho dalších koncertů, natočili EP, demo, desku “Lead – Not Follow” a myslím, že je obdivuhodné, když spolu tohle všechno zvládne osm lidí. V roce 2012 ale odešel kytarista Aleš, který se dnes věnuje svému mateřskému projektu Return To Innocence, a cellista Filip. Náhradou za Aleše se stal Pigboss, nejlepší kámoš našeho druhého kytaristy, takže jsme udělali maximum pro dobrou chemii v kapele a povedlo se. Cello v současnosti máme jen na desce, kde máme ostatně i violu (pozvali jsme si hosty z Českého národního symfoňáku). Místo cella jsme vzali druhou houslistku, takže na pódiu teď řádí Hanka s Eliškou, jsou to dobré kámošky a skvěle se doplňují.

 

Rozhodně jde skvělá souhra cítit na Vašem singlu Shiva World Dance Party, který jste nedávno vypustily do světa.
Ještě poslední otázka. Myslíš si, že tě uvidíme v brzké době i s tvou kapelou někde v ČR? Nebo až po novém roce? A předvedete i své nové album?

 

Díky! Letos už nechystáme nic, máme plné ruce práce s přípravou vydání desky. První možnost si ji sehnat a zároveň vidět Cruadalach hrát unikátní akustickej set bude 17. ledna v Jamm Clubu v Praze poblíž Hradčanský, bude to ale spíš párty než koncert… Bude tam mít i premiéru náš první oficiální klip k skladbě “Life-Worshipping Bastards”! Pak chystáme jarní turné, od února do května budeme po víkendech hrát všude možně ať už u nás, nebo v Polsku, Německu, Švýcarsku či Rakousku. Některé věci jsou otevřené, jiné potvrzené, ale bude toho dost. No, a pak samozřejmě letní fesťáky, ale to hodně předbíhám… Zdravím všechny čtenáře Obscuro.cz!

 

Díky moc za rozhovor, tvůj čas a vyčerpávající odpovědi! Zdar a čest Vaší muzice, měj se famfárově. Ahoj!

 

Cusex!

 

http://cruadalach.com/

Cruadalach facebook


Podobné články

Rozhovor: Jan Vrobel z kapely Cruadalach

| Článek, Rozhovory | 1 Comment
About The Author
- Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

1
Komentujte

avatar
1 Vlákno komentářů
0 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
Jan Maršík Poslední autoři komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan Maršík
Host

Janek to je borec!