Rozhovor: Šimon Greško z My Project

Zdravím lidičky. Trvalo mi fakt dlouho, než jsem se se Šimonem domluvil a nějak jsme ten rozhovor splácali, jelikož jsem pracující a teď i marod. Ovšem nějak jsme do doklepali a nedopadlo to dle mého tak zle. Takže pokud Vás zajímá český underground, nebo znáte kapelu Black Widow, a zajímá Vás něco o nich, určitě pokračujte ve čtení!

 

 

 

Ahoj, na úvod se Nám prosím představ, jaké je tvé ctěné jméno, kde bydlíš, studuješ/pracuješ?

Ahoj, jsem Šimon Greško, rozený Ostravák, ale momentálně mě můžete potkat spíše v Praze, kde studuji FJFI ČVUT.

Šimone prosím tě, řekni Nám co tě ke klávesám dostalo, a jak dlouho na ně hraješ?

Na klávesy jsem začal hrát v 5-ti letech, což dělá úctyhodných (smích) 14 let. A proč zrovna klávesy? To je jednoduché. Na sólovou kytaru hraje každý, kdo má trošku delší vlasy, zpěvák se musí starat o hlas, bubeník nejde vidět a na basáka jsem moc ukecaný (smích).

Popravdě teď bych se rád zeptal na otázku, která je pro mě asi nejzajímavější. Proč nyní hraješ v kapele My Project, nehrál jsi předtím v kapele Black Widow se, kterou jste dokonce účinkovali na Masters of Rock? Nebo máš teď dvě kapely? Prozraď mi jak to máš.

Máš pravdu, na pódiích s Black Widow jste mě v poslední době mohli vidět poměrně často, ale My Project je stále moje domovská kapela. V Black Widow jsem teprve půl roku a jelikož tam panuje přísná demokracie, mám pouhou šestinu rozhodovacího práva (smích). V My Project můžu realizovat všechny mé vize, mám tam absolutní tvůrčí svobodu. Navíc kapela existuje už přes 4 roky.

A co Tvá zpěvačka (Kamča)? Všiml jsem si, že její vokály zní skvěle, studovala zpěv?

Kamča je tak trochu unikát. Má čtyřoktávový rozsah, hlas ovládá opravdu skvěle a přitom je naprostý samouk. Možná, že si pár hodin zpěvu na usazení techniky v budoucnu vezme, ale nechci, aby jí hlas příliš kultivovali. Mám rád, když zní trošku surověji, uhlazených hlásků je všude kolem poměrně dost. Navíc je výhoda, že od vydání Project One se stala nejen zpěvačkou, ale i dvorním textařem kapely, takže si může texty napsat trochu na míru.

A nemá tendenci ti diktovat jakou máš dělat hudbu? (smích) Já si jen totiž vzpomínám, když jsi naznačoval na Vašem posledním vystoupení, že jsi při zkouškách takovej menší tyran, je to tak?

Máš pravdu, ze spoluhráčů se snažím dostat maximum a chci, ať jsou koncerty perfektní. Ale naštěstí je kapela tolerantní (smích). Kamča mi dlouho do hudby vůbec nezasahovala, ale pak ji kytarista nasadil do hlavy takové revolucionářské myšlenky, že má právo na vlastní názor a od té doby mi sem tam něco upraví. Ale musím uznat, že většina změn nejen z její, ale i ze strany ostatních spoluhráčů je vítána, skladby zase dostanou trošku jiný feeling.

To mě ovšem přivádí k další otázce…Co hrajete za styl? Mým uším to znělo jako symfonický/progresivní/instrumentální metal, nebo je to něco co by jsi nazval za Váš „vynález“?

Já ani sám nevím, jestli se naše hudba dá zařadit do žánru. Vždy jsem šel svou vlastní cestou a namíchal jsem takovou zvláštní směsku. Řekl bych, že základ je v progresivním/symfonickém metalu, ale každá skladba je ovlivněna nějakým zážitkem a ty mě různě inspirují. Proto máme v zásobě několik kousků směrujících k power/heavy, několik skladeb až muzikálových a sem tam zaexperimentuji s něčím, co se do metalu vůbec nehodí, ale dokáže to tvorbu příjemně okořenit.

Plánujete vlastně další koncerty, nebo jiné akce? Nebo jinak, můžeme se na Vás někdy v dohledné době těšit?

Momentálně vedu boj se startem semestru a v oddechovém čase pracuji na desce. Koncerty jsou určitě v plánu, i když nejspíše se to nepovede zrealizovat během školy. Ale někdy v lednu budu chtít na ostravské půdě uskutečnit unplugged koncert a také mám v hledáčku několik pražských klubů. Ale s určitostí nás uvidíte na nejednom letním festivalu, veškeré informace budou včas na našich stránkách

Ale teď taková, možná zapeklitá otázka. Co si myslíš o české undergroundové scéně u Nás v ČR? Respektive, jsou kapely, které by jsi zasloužily větší prostor, a naopak myslíš si, že jsou české kapely, které jsou přeceňované?

Já patřím mezi dlouhodobé kritiky české hudební scény. Mám pocit, že tady spíše vítězí jednoduchost a líbivost nad opravdovým muzikantstvím. Často zažijete v malých klubech mnohem lepší koncerty, než u našich „stadiónových“ kapel. Z větších jmen na scéně si rád poslechnu Salamandru nebo třeba Arakain. Ale každému se líbí něco jiného a díky tomu tady stále zůstává otevřená cesta pro nové kapely. Stačí jenom mít chuť objevovat a nejít slepě s davem.

Díky moc za tvůj čas, omlouvám se, že zhotovení rozhovoru trvalo tak dlouho. Na závěr jen konečný rozstřel

Cola, nebo Kofola?

Kofola forever!!

Pivo, nebo Medovina?

Určitě medovina.

Rum, nebo Rum s colou?

Kazit rum colou? A to jako fakt? (smích)

Koncert na WACKEN 2015, nebo závěrečná zkouška?

Rozum velí zkouška, ale jakožto správný srdcař beru Wacken (smích).

Podobné články

Rozhovor: Šimon Greško z My Project

| Článek, Rozhovory | 0 Comments
About The Author
- Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na