Pro další rozhovor k Benefici pro Mateřídoušku si na nás udělal čas Slávek, zpěvák pražské black-punkové kapely Mörkhimmel.

Zdravím kapelu Mörkhimmel. Na hudební scéně se pohybujete od roku 2007, kdy jste vznikli jako projekt dvou lidí. Co vás nalomilo k rozhodnutí udělat z projektu fungující kapelu? 

S: Nazdar a díky za prostor. Myšlenku začít fungovat jako plnohodnotná kapela nám vnukly pozitivní ohlasy na naše demo, které jsme nahráli jako duo. Najít lidi ochotné terorizovat nástroje pak bylo velmi snadné.


Když jsem projížděl vaše profily na sociálních sítích, je snad všude uvedený jiný styl vaší hudby. Osobně cítím old school black s punkovými prvky. Můžete teda definovat váš styl? 

S: Myslím, že si v tom, co hrajeme, slyší každý to své. Předem bych chtěl říct, že zatím žádná naše nahrávka nezní stejně. Pokud to chceš ale řešit přes škatulky, v naší tvorbě se odráží vlivy death a black metalu, crust punku, rocku, doom metalu a kdoví ještě čeho. Pro zjednodušení bych řekl, že hrajeme divný metal.


V roce 2008 jste vyměnili automatického bubeníka za Novozélanďana Tonyho. Kde jste na něho přišli? 

S: Tony byl náš kamarád z žižkovských hospod a později také můj spolubydlící. Jednou se zmínil, že hraje na bicí. Přišel, zahrál, zahrál dobře, povahově k nám taky zapadl perfektně, a tak nebylo co dál řešit. Teď žije v Japonsku.


Ještě před vydáním debutového LP „Sheep in the Labyrinth“ jste absolvovali koncerty nejen v ČR a na Slovensku, ale i v Německu a po vydání LP jste si střihli rovnou tour po Skandinávii. S jakými kapelami jste jeli a jak na to vzpomínáte? 

S: Skandinávské tour proběhlo ještě před vydáním našeho debutového LP. Vyráželi jsme jen s demem. Společníky nám dělali naši druhové ve zbrani – slovenští Beton. Bývalý kytarista Maťko byl taktéž bývalým členem Beton a navíc jsou to kamarádi k lahvi. Byl to parádní výlet, na základě čehož jsme se do Skandinávie ještě dvakrát vrátili.


Samotný debut vyšel za spolupráce několika vydavatelství z různých zemí. Proč tomu tak bylo? 
Začátek roku 2010 znamenal pro Mörkhimmel přerušení činnosti na celý rok. Co jsi v té době dělal?
 

S: Chtěli jsme vyzkoušet kooperaci více vydavatelství. Všechno fungovalo, i když to byla trochu fuška, sladit tolik lidí dohromady. V době nečinnosti kapely jsem neměl žádné hudební aktivity. A co jsem dělal? Hlavně vymetal žižkovské hospody.

morkhimmel slávek


Po zmrtvýchvstání přišla opět šňůra po Skandinávii a hlavně práce na parádním nářezu LP „Zloskřivec“. Jak jsi se cítil opět ve studiu? 

S: Vystřídali jsme studio a z jihomoravského Šopa jsme se přesunuli do jihočeského Hellsoundu. Rozhodně to byla změna, která nám prospěla. S Honzou Kapákem se výborně spolupracuje a i naše příští kroky povedou k němu.


Oproti debutu, kde převažovaly anglické texty, je „Zloskřivec“ na české a anglické texty vyrovnaný. V jakém jazyce zpíváš radši? 

S: Jednodušší je zpívat anglicky, ale čeština mě baví o hodně více. Takže na poslední desce „Ostří černé kosy zní“ jsou texty už pouze v češtině.


S novou deskou jste zase objeli kus Evropy a vystoupili jste i na Obscene Extreme. Neláká Mörkhimmel vyrazit i za hranice Evropy? 

S: Za hranice Evropy jednou vyrazíme, dokonce je i něco v jednání, ale nebudu to ještě zveřejňovat, abych to nezakřikl.


Po Obscene Extreme se udála změna na postu druhé kytary a nebyla první. Je u vás druhá kytara nějak „prokletá“? 

S: Prokletí druhé kytary nás provází celou dobu existence Mörkhimmel. V současné době k nám nastupuje na tento post náš kamarád Mára, tak doufám, že mu to vydrží a prolomí to. Snad dokáže překousnout naše komplikované povahy.


I ve čtyřech jste ale nahráli další LP „Ostří černé kosy zní“ ve studiu Hellsound pod dohledem Honzy Kapáka a spolupráce evidentně funguje… 

S: Spolupráce s Honzou Kapákem nám opravdu hodně vyhovuje. Dodal bych, že na poslední desce nám Honza v některých skladbách nahrál naši prokletou druhou kytaru.


Na konci roku 2015 přišel do kapely na druhou kytaru Mára, takže jsou Mörkhimmel zase komplet. Jaké máte plány do budoucna? 

S: V současné době doučujeme Máru naše songy a ve velmi krátké době už s námi začne koncertovat. V současné době pracujeme na materiálu, který vyjde na společném split LP s kamarády THE TOWER. LP vyjde na Insane society records a CD na L´inphantille Collective. Na podzim máme v plánu odjet nějaké větší tour, na směru jsme se zatím ještě nedohodli.


Tento rozhovor vzniká na podporu akce Benefice pro Mateřídoušku, jež se uskuteční v Chodově u Karlových Varů. Jestli chceš na tuhle akci pozvat lidi, máš prostor. 

S: Ještě jednou díky za rozhovor, na koncert v Chodově se už těšíme. Takže vy, co tenhle rozhovor čtete, udělejte si čas a vyrazte si užít koncert a podpořit dobrou věc.

morkhimmel logo

Fota:http://www.morkhimmel.cz/

 

 

 

 

 

 

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x