Rozhovor se skupinou Wyrm

Rozhovor se skupinou Wyrm

Wyrm

Informace o skupině Wyrm jsou součástí rozhovoru na úvod:

Redakce:
Podle informací na Encyclopaedia Metallum jste black metalovou skupinou z ČR konkrétně z Ústí nad Labem a hlavním tématem textů vašich skladeb je pohanství. Na kontě máte 4 demo nahrávky, jedno Ep-čko a 3 řadová alba a to je tedy následující diskografie:

Tempest from Beyond – Promo MC – demo z roku 1998
The Glyph – demo z roku 2003
Promo CD 2005 – demo z roku 2005
Wandering Northwards – řadové album z roku 2005
Seven Gates Of Apocalypse – PROMO CD 2006 – demo
Seven Gates Of Apocalypse – druhé řadové album z roku 2007
With Hate In Theirs Eyes – Ep z roku 2009
a zatím poslední a nejnovější řadové album Rune Rider z roku 2012.

Složení vaší skupiny Wyrm je v současné době tedy následující:
Bális – bicí
Arsay – kytara
Alsius – kytara
Mormo – zpěv a baskytara 🙂

Redakce:
Jako kapela jste aktivní přibližně od roku 1997 a naši i vaši fanoušci si vás budou moci poslechnou například 14.3.2015 v Pivnici Skleník v Chodově u Karlových Varů v západních Čechách na akci Benefice pro Mateřídoušku vol. 5.od 19:30, kde vystoupíte se skupinami jako jsou například Greedhale z (grindcore z Českého Těšína), Sectesy (death metal z Kolína) a nebo místní chodovskou skupinou Hadem pro mého munga (garage, alternativní hudba z Chodova u Karlových Varů)

První otázka Redakce:
Jak byste přiblížil vaši kapelu posluchačům a fanouškům vašim i našich stránek obscuro.cz? Já o vás například slyším poprvé a to jste na české metalové scéně už od roku 1997. Hrajete jen a pouze čistý black metal?

WYRM:
Ano, je pravda, že fungujeme od podzimu 97. Zpočátku jsme fungovali jako takový vedlejší projekt, od r. 2001 lze Wyrm považovat za regulerní kapelu se vším všudy. Čistý black metal jsme hráli pouze na začátku, dnes bych náš styl označil za blackened metal – určité fuze black, death, thrashmetalu, občas s prvky rock’n’rollu. Ale black je stále dominantní.

Redakce:
Máte na kontě slušnou diskografii, kterého alba si jako interpreti a tvůrci hudby ceníte nejvíce, jestli se to dá tak říci?

WYRM:
Asi jako každá skupina – nejvíce si ceníme poslední vydané desky “Rune Rider”. Nicméně, po letech se rádi vracíme i ke starším počinům.

Redakce:
Vašim převážným tématem textů písní je pohanství a to všeobecně nebo se zaměřujete jen na slovanská pohanská témata?

WYRM:
V současných textech bych pohanství moc nehledal. To bylo doménou našeho bývalého zpěváka Guldura. Naše současné texty se spíše zaměřují na tématiku smrti, antiteismu, transcendence a temných stránek lidské existence.

Redakce:
Vašim producentem je společnost Murderous Music Production, můžete posluchačům a fanouškům dopředu třeba jen naznačit jestli se v současné dočkáme nové nahrávky?

WYRM:
Momentálně skládáme materiál na novou desku, práce jdou ale pomalu. Skladby nepíšeme jako na běžícím pásu. Často se stane, že po půl roce zkoušení nějaké skladby ji úplně zrušíme – stačí jen menší nespokojenost, a jde pryč. Takže nejsem schopen říct bližší termín.

Redakce:
Máte nejen v zahraniční nebo i v české black metalové scéně nějaké své oblíbené kapely nebo přímo i black metalové vzory? Jestli ano, jaké?

WYRM:
Určitě nemáme jen čistě blackmetalové vzory. Když už, tak se jedná o poměrně známé bandy jako Enslaved, Emperor, Mayhem, Satyricon, Rotting Christ, Dark Throne, Kvist. Z českých BM spolků určitě stojí za zmínku Maniac Butcher, Agmen, Sorath, Avenger. Ale naše tvorba není ovlivněna jen a pouze výše zmíněnými. Kdyby tu člověk měl uvést všechny skupiny, bylo by jich nesčetně.

Redakce:
Jaký máte názor na českou undergroundovou scénu, hlavně tedy na tu black metalovou, myslíte, že je co zlepšovat, co se týče kvality, nebo lepšího prosazení undergroundových kapel na české scéně?

WYRM:
Tak na tuto otázku je poměrně těžké odpovědět. BM band u nás v ČR je poměrně dost, každou chvíli vznikají nové, jiné zanikají. Troufnu si tu publikovat poněkud “kacířský” názor, za který na mne asi mnoho lidí bude házet špínu, ale vzhledem k tomu, že se na UG scéně pohybuji už nějakých 20 let mohu s poměrně čistým svědomím říct, že kvantita skupin rozhodně neznačí kvalitu. Je pravda, že oproti minulosti se tu už kapely “už naučily hrát”, avšak je tu jiný problém. Málokterá BM kapela má tzv. “svůj ksicht” – hodně z nich hraje a bazíruje na zvuku, postupech, image, která je pro tento styl poněkud klišovitá. Kurva! Je rok 2015, ne 1990! Chápu, že v té době vznikly bandy a díla, která jsou dodnes geniální a těžko překonaná! Ale to je právě proto, že ty skupiny začaly hrát trochu něco jiného! Mě ale příjde, že hodně českých BM kapel jaksi zamrzlo v 90′ letech. Tím neházím všechny do jednoho pytle, naopak – jsou tu bandy, které jsou své, nic nekopírujou a hrají svou muziku. Možná ta zastydlost je jedna z příčin, proč se český BM nijak výrazně na české scéně neprosazuje. Ale jak říkám, nelze paušalizovat, jsou tu kapely které neustále překvapují.

Redakce:
Když už jsem se ptal na vaše nejoblíbenější album, máte i nějaký šlágr mezi svými skladbami, který hrajete častěji než ostatní?

WYRM:
Jistě, notoricky známé jsou With Hate in their Eyes, Fucked in the grave.

Redakce:
Mohl byste prosím přiblížit posluchačům, čeho se týká, nebo co znamená skupiny WYRM?

WYRM:
Tak název lze vysvětlit poměrně snadno a prostě. Vychází z mytologie – je to označení okřídleného hada (draka).

Redakce:
Kolik prostoru budete mít na chodovské metalové akci a z kterého alba toho fanoušci uslyší nejvíce, pokud to není tajemstvím?

WYRM:
Kolik prostoru budeme mít ještě přesně nevíme. Fanoušci se mohou těšit na věci z naší poslední desky, možná i ochutnávku z nové tvorby.

Redakce:
Na akci v Chodově vystoupí kromě vaší skupiny i tyto následující skupiny (Greedhale (CZE, Grindcore, Český Těšín) Hadem pro mého munga (CZE, Garage, alternative styl, Chodov u Karlových Varů) Anime Torment (CZE, Death metal, Litoměřice) Sectesy (CZE, Death metal, Kolín)), znáte se mezi sebou nebo vystupovali jste již na nějaké společné akci? Případně, kde vás kromě Chodova a Ústí nad Labem tento rok fanoušci zastihnou?

WYRM:
S většinou ze zmíněných kapel budeme hrát na společné akci pravděpodobně poprvé. Ale rozhodně se nejedná o pro nás neznámé bandy. Kalendář akcí se zatím plní, těžko říct, kde a kdy budou další. Prozatím nejbližší akcí je vystoupení v Liberci s Dysangelium.

Redakce:
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho zdaru do budoucna i v současnosti 🙂 -FoX-

WYRM:
Díky za rozhovor, a hodně štěstí!

Odkazy:

WYRM – Metal archives

WYRM – Bandzone

WYRM – Facebook

Wyrm 1

Benefice

Podobné články

Rozhovor se skupinou Wyrm

About The Author
- Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na