Silent Stream of Godless Elegy – Smutnice

1

Žánr: ethno/doom metal

Země původu: Česká Republika

Rok vzniku: 1995

Sedm let může člověk čekat na leccos. Na vítězství Česka na MS v hokeji, fotbale… a často je takové čekání marné. To samé si metalový posluchač mohl užít od SSOGE – avšak praví démoni nikdy nespí, především ti pohanští. Po úspěchu jejich alba Návaz už mohlo po takovém dlouhém čekání přijít jedině něco excelentního. A to přišlo ve formě alba Smutnice, které vychází právě dnes.

Synečku můj milý, tak pojď na to…

Musím říct, že nejtěžší pasáž na tomto review byla oprostit se od jakýchkoliv sympatií ke kapele SSOGE, protože de facto už od svého debutu neměli jediné slabé album (možná s výjimkou Osamělí) a samotné muzikanty reflektuji vesměs velmi pozitivně. Na rozdíl od posledního počinu však zaznamenávám několik změn, a to především na pozici smyčcového nástroje v podobě Gabriely Provazníkové (ex-Clawed Forhead), tak i třeba u bicích v podobě nového rytmického udavače Michala Miltáka. Sympatie stranou – jdeme do tuhého. Dlouhodobě bylo známo, že produkci tohoto CD si na sebe vzal Yossi Sassi, což není nikdo jiný než maestro z kapely Orphaned Land. Aby toho světa nebylo málo, materiál byl nahrán u pana Rolanda Grapowa… a tady snad ani nemusím představovat.

Náš osud bloudí po čarách….

Pokud šli SSOGE někam jinou cestou, tak to byla cesta přípravy – jednotlivé písničky jsou opravdu kvalitně nahrány a těžko by tam někdo hledal chybu nebo odchylku nebo… vlastně cokoliv, co by člověka mohlo vyvést z míry. S čím však zašli podstatně dál, je počet a hlavně kvalita pěveckých hostů, které na svém albu mají. Krom nahraných partů od pana producenta #Yossiisgod se zde objevují kapelní známí Martin Šob, Míša Lipárová a samozřejmě o folklorní prvek se postaral celek nezapomenutelný folklorní soubor z Kazaně.

Nebudu se moc zdržovat hodnocením jednotlivých písní. Prostě a jednoduše to odsejpá po sajlentovsku… jednou pomalu… jednou rychle. Z fleku to odstartuje Ten, který ukoval Slunce… hned po lidových tancích vás uzemní jednoznačně silný refrén jak hovado… aby vás pak trochu utavila mezivyhrávka s Hančiným Hááááááá. Musím říct, že se tu nachází nejsilnější sólo z celýho alba.

A vlastně… jednou z věcí, která opravdu silně provází celé album, jsou jednoznačně silné melodické vokály Hany Hajdové. Nejinak je tomu v druhém songu Kdo z nás je víc… Avšak tento song nám nedá zapomenout ani na pěvecké kvality Pavla Hrnčíře – a to ve všech možných polohách.

Marný by byl boj rozebírat jednotlivé songy do jejich základů… Ale jeden ještě musím vypíchnout – Synečku s cimbálovým podkladem jsem slyšel poprvé během toho, co jsem hrál Zaklínače a v atmosféře Polednice/Večernice jsem z toho byl totálně paf. I bez těchto zkušeností je to nejspíš nejsilnější song celé Smutnice, i proto, že se zde protíná hodně hudebních stylů.

Další song, který by stál za samostatnou zmínku, je Malověrná. Píseň má neuvěřitelně intimní a svíčkovou atmosféru. Za Nevěstou vykazuje jednoznačné kvality a přesahy této hudebně vyzrálé kapely.

Vrcholem alba je však píseň Bezbřeží/Shoreless, jednoznačně vypichující celistvost celého alba.

K tomuto dni, kdy píšu závěr, jsem slyšel album jedenatřicetkrát (!) a není zde žádný hudební zkrat, není zde ani slabé místo… Není zde nic, co bych vlastně pomluvil. Chvílemi mi přijde, že zde není ani SSOGE, ale něco o mnoho víc – něco, co už nemá jen nečistost Iron, něco, co nemá jen smutnost Relic Dances, něco, co nemá separátnost Osamělých, něco, co nemá pouze celistvost Návazu…. SSOGE se transformovali do kapely, která má to vše ve slupce pod českým textem, českým labelem, s českým nádechem, ale přitom nás dokáže skvěle reprezentovat na světové úrovni.

Tracklist:

1. Ten, který ukoval Slunce / The one who forged the Sun
2. Kdo z nás je víc / Which of us is more
3. Synečku / My beloved
4. Ptakoprav / He who talks to birds
5. Malověrná / She of little faith
6. Za nevěstou / To the bride
7. Tichý zpěv / Quiet tune
8. Bezbřeží / Shoreless

Line-up:

Line-up
Hana Hajdová – vocal
Pavel Hrnčíř – vocal
Gabriela Povrazníková – violin
Michal Sýkora – violoncello
Radek Hajda – guitar
Stanislav Pavlík – bass
Michal Milták – drums

Smutnice

9.9

Skladby

9.9/10

Originalita

9.9/10

Produkce

10.0/10

Zpěv

10.0/10

Instrumentální složka

9.6/10

Klady

  • Celistvost
  • Originalita
  • Silná textová základna
Sdílení

O Autorovi

Metal addicted!

1
Komentujte

avatar
1 Vlákno komentářů
0 Odpovědi ve vlákneš
1 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
Keagan Poslední autoři komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Keagan
Admin

Jeden ze skvostů české scény. Hezká recenze.