Somnus Aeternus – Exulansis

Žánr: ???? – doom metal

Země původu: Česká republika (Brno)

Rok vzniku: 2007

Doom metal se za dobu od svého vzniku vyvíjel do mnoha různých podob. Od dob, kdy se utvořila velmi silná scéna ve Velké Británii, uběhly dvě desetiletí a vzniklo mnoho kombinovaných žánrů. Klasický doom v čisté podobě jako by vymíral a čím dál tím častěji se začaly objevovat spíše death/doomové nežli doom/deathové kapely. Brněnští Somnus Aeternus nebyli zpočátku své kariéry po vydání alba On The Shores Of Oblivion výjimkou. Avšak s novým vydřeným albem Exulansis měl přijít průlom.

Album Exulansis vychází 5 let po debutu a již dva měsíce před svým vydáním se mohlo pyšnit hlavičkou labelu Epidemie Records. Nutno dodat, že na délce čekání se výrazně podepsaly i personální problémy sestavy, která je i aktuálně oslabena absencí muzikanta za klávesovým instrumentem. V limitovaném nákladu 300 ks se skrývalo i 50 ks s titulem sběratelská edice. Nelze jej ale hodnotit pouze jako dílo hudební, ale celkově jako dílo umělecké, k čemuž je potřeba napsat alespoň pár vět.

Hned při otevření sběratelské edice vám totiž padne do oka malý booklet s názvem „Elegie nesmělého pěšce“. Jedná se o sbírku pěti povídek, které napsal zpěvák „Insomnic“ a tématicky rozvíjí text jednotlivých písní. Veskrze však na sebe tyto povídky navazují a dohromady tvoří jakýsi „Uroboros“. Vypráví příběh o S., který letí do vesmíru, aby velkolepě zakončil svůj prázdný život po smrti své milované Královny a letech utrpení a sebesžírání. Dalším uměleckým aspektem je velice kvalitní obrazová ručně malovaná grafika od Vojty „Moonroota“ Doubka (Moonroot Art), který pro album namaloval několik obrazů, a texty v bookletu jsou ručně psané. Tyhle všechny „extra“ prvky již na první pohled naznačují, že kapela se snažila vytvořit něco opravdu skvostného a při poslechu se máte na co těšit.

Samotné album obsahuje šest písní a startuje výletem do zasněného vesmíru při písničce Zen And The Demise. Pomalé chlácholivé kytary a basa vás nesou na svých vlnách, aby vás asi po minutě a půl vystřelily do kruté reality vesmírné prázdnoty a šílenství, které S. na sklonku svého života prožívá. Vzpomínky jako by vás vzaly do sémě největšího zla světů, aby se místy tišily v nekonečné úlevě faktu, že tento svět již nikdy nebude vámi a vy už nikdy nebudete jím. Uvrhnou vás do naprosté katarze, která postupně jakoby nabývá na intenzitě. A tahle katarze se postupem celého díla stupňuje a stupňuje. Až přejde do další písně Insecure Pawn, která má stejně krásný uklidňující začátek jako ta předchozí, i když s přibývajícím dramatem ve své podstatě. Pokud je třeba něco opravdu vypíchnout, tak jsou to začátky všech písní na albu. Překrásně uvádí do temna, které se v nich skrytě nese. A zde se odehrává opravdové drama našeptávače v nejhlubším nitru S., který ho žene do jeho nejtemnějších sebedestruktivních myšlenek. Jako by začal kreslit mapu života, který nadchází během písničky Frostbound, kde ztrácí vše, na čem mu záleželo a ztrácí poslední smysly svého bytí. Ty se pak ztrácí v Path Through Oblivion, kde lapá po posledních vzpomínkách, které ho akorát čím dál tím víc ubíjejí a pomáhají našeptávači, aby mu ulehčil rozhodnutí v písničce Reaching The Anattá. Zde vlastně celý děj graduje počinem velkolepého ukončení života hlavního hrdiny. V šesté písničce VI již jeho tělo pouze putuje nekonečným tichým a prázdným vesmírem, tak prázdným, jako se on cítil po celý svůj život.

Již od první písně je jasné, že Somnus Aeternus dospěli ve svých hudebních a kompozičních kvalitách, protože k opakování riffů dochází málokdy a jednotlivé písně rozvíjí děj s lehkou plynulostí. Výjimkou je snad jen píseň Path Through Oblivion, ve které se úvodní melodie prolíná po většinu celé více než desetiminutové skladby. Tu bych asi uvedl jakožto jedinou píseň, která se přibližuje jejich předchozí tvorbě a určitě bych zde hledal podobnost s legendami typu My Dying Bride v jejich starší tvorbě. Oproti debutu je tu několik věcí, které se změnily a je třeba je vypíchnout. Především zvuk kláves, které nahrával muž dvou instrumentů pro toto album – baskytarista „Čed“. Podobné klávesy můžeme slyšet u kapely Opeth a více podporují dramatickou atmosféru jednotlivých písní. Dalším velmi rozdílným znakem jsou kytary, které brousí i do hlubin post-rocku/metalu, a v celkovém důsledku skladby působí poněkud progresivněji, což není nejspíš vůbec na škodu, ale naopak ku prospěchu věci. No a pak tu máme vokál. Dokonalý, nespoutaný, v mnoha polohách rozverný, rozmanitý a divoký, který postupně graduje napříč jednotlivými písněmi. Na takto silném albu se mi těžce vypichují konkrétní momenty, protože jednotlivé písně fungují jako naprosto dokonalý celek. Ale určitě nemůžu nezmínit píseň Frostbound, která je nejspíš nejrozmanitější svým projevem jak melodicky, tak zpěvově i textově. Zápory se tu hledají těžko, protože kde nic není, ani smrt nebere.

sa

Somnus Aeternus nám zkrátka přinesli bezmála 53 minut velmi kvalitního materiálu, na kterém si evidentně dali velmi záležet a ač sám rád škatulkuji, zde se tomu určitě vyhnu a nechám to radši na kapele samotné. Tohle album je každopádně přínosem do doomových vod a jen čas ukáže, zda Somnus najdou svoje napodobitele, nebo zůstanou ve svém hudebním projevu jedineční. Jakožto umělecké dílo a celek ovšem půjdou napodobit jen ztěžka.

Sestava:
Wohma – kytara
Kubýk – kytara
Insomnic – vokál
Čed – basa, klávesy
Indián – bicí

Seznam písní:
Zen And The Demise
Insecure Pawn
Frostbound
Path Throught Oblivion
Reaching The Anattá
VI

https://www.facebook.com/somnusaeternus/

https://somnusaeternus.bandcamp.com/

 

Somnus Aeternus - Exulansis

8.8

Písně

9.0/10

Originalita

9.0/10

Produkce

8.0/10

Zpěv

9.0/10

Nástroje

9.0/10

Klady

  • klady
  • Zen And The Demise
  • nástroje
  • digipack+povídky

Podobné články

Somnus Aeternus – Exulansis

About The Author
- Metal addicted!

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na