Zase a opět přišel čas na v Brně a Praze již známou a zaběhnutou akci, která se těší slušné oblibě – Beltinefest (již ovšem poslední, CRUADALACH se rozhodli vydat se jinou cestou, plnou odlišného dobrodružství). Pokud Beltin končí, tak tedy na vrcholu, neboť večer na Melodce byl pro mě, a jistě pro mnohé další, maximálně příjemně a pohodově strávený večer, s velice slibnou sestavou uskupeních. Samozřejmě největším lákadlem byli známí našinci CRUADALACH, kteří jsou po vydání skvělého alba „Rebel Against Me“, jež ovšem rozbouřilo fanoušky kapely, a tak jsem určitě nejen já byl zvědavý, jak fans této skupiny přijmou nové písně naživo. Osobně jsem se na ně těšil nejvíce, ale ke CRUADALACH až později, čas je na jinou smečku.

Do prostorů slušně zaplněné Melodky jsme přišli tak akorát na start první skupiny, kterou byla kapela WOLFARIAN. Příjemně zahrané pagan metalové řemeslo, jež strhlo energickým vystupováním především vokalistů a hlavně, zpěvačka uměla rozproudit krev v žilách svými tanečky a řáděním na pódiu. Co mne ovšem zamrzelo a udeřilo do mého sluchového ústrojí, bylo to, že skupina dost vykrádá slavnější bandy. Například muzikanti velmi neopatrně obšlehli refrén od finských epiků WINTERSUN, zde se to ani nesnaží hudebníci skrývat, dokonce jsem poznal i refrén kapely jako FEAR FACTORY a tak by se dalo vypisovat dál a dál. Wolfarian jsem před tímto koncertem nikdy neslyšel a tento fakt mě zamrzel. Škoda, hráčské schopnosti například instrumentalistů jsou slušné.

INTERREGNUM nastupují na pódium a rovněž netuším, co mám čekat, skupinu jsem si nechal jako překvapení na akci, stejně jako i v případě ABINCHOVI. Příjemně odehraný set se slušně rozjetou a pozitivní atmosférou. Rakušané do publika rvali svůj viking death metal, který disponoval slušnou dávkou adrenalinu. INTERREGNUM sice nehrají nic světoborného, ovšem na příjemný poslech a zablbnutí si jsou fajn volbou a věřte, že rozjetí fanoušci dali zájem najevo!

K mému překvapení se již chystají CRUADALACH. Asi jsem se zapomněl podívat na pořadí kapel, překvapilo mne, že pánové a dámy vystupují tak brzy. Rozhodně mě to potěšilo, neboť jsem se na vystoupení od začátku nemohl dočkat. Již od prvních tónů bylo jasné, že tohle bude nejúžasnější koncert večera. CRUADALACH předvedli svůj standart, tedy kvalitativně vysoko hozený koncert, jenž strhne bitevní vřavu pod pódiem. K mému potěšení se hrálo především z nového CD „Rebel Against Me“. Starší tvorbu uskupení mám velice rád, ovšem byl jsem zvědavý, jak živě obstojí nové kompozice. A jak tedy zní? Jsou dělané přímo na koncert. Nepopsatelná vlna energie mixovaná s krásnými melodiemi, spolu z usměvavou kapelou, co si hraní užívá, by rozhýbali i sochu. Zazněly ovšem i starší skladby, jako „Nezlomní“ nebo „Cruadalach“, ty také potěšily všechny přítomné. Moji maličkost ovšem nejvíce zahřála u srdce klipovka „Life-Worshipping Bastard“. Zde jsem prožíval doslova ušní vyvrcholení, jinak to nelze popsat. Takové nadšení z nějakého koncertu jsem nezažil dlouho, nemohu si pomoci. Koncert CRUADALACH byl mocný ve všech směrech. Houslistky nám sázely jednu pěknou melodii za druhou a hezky zdobily pódium. Zpěvák Jan Vrobel měl opět velmi divoký výstup, jenž má také vliv na zdivočení fanoušků a energii setu. Nemá cenu tuhle smečku nějak více pitvat, zde bychom chyby hledali jen těžko. Od výstupu jednotlivých muzikantů až po instrumentaci písní, zvuk i výběr skladeb, nenalézám žádné zápory.

ABINCHOVA, jó, to už bylo něco, co mě dostávalo neskutečně do varu a způsobovalo mi pocity štěstí z muziky linoucí se z pódia. Švýcaři hráli velice divoký pagan/death metal a kotel opravdu vřel a dával se neustále do pohybu. Lidí v klubu už bylo dost na to, aby se mohlo strhnout pravé peklo. Skupina působila uvolněně a šlo vidět na sto honů, že si to ABINCHOVA užívá a že je to muzicírování baví. Kytaristé Davee a Alex sázeli svoje divoké kytarové melodie zlehka do lidí, jeden kvalitnější riff za druhým. Zpěvák Arnaud měl rovněž příjemné vystupování a kvalitní vokál, který byl mírně stržený místy až do blackových vod, aby se však po chvíli vracel do death metalového chroptění. Houslistka Nora je rovněž silný článek kapely. Její hra na housle byla velmi příjemná a pěkné melodické malovánky se díky ní linuly skrze riffové hradby kytaristů. Hlas má slečna rovněž příjemný a svým divokým výstupem rozvášnila fanoušky v první řadě. Bravo, tomuhle se říká pagan/folk metalová kvalita… Tuhle sympatickou skupinu snad ještě uvidíme. Mimochodem, kapela je i při osobním setkání velice pohodová 🙂

Poslední skupina KNAAT z Německa nijak nezaostávala a hrdě ukončila celé dění. Partu jsem měl tu čest vidět již před lety, a tudíž jsem věděl, co mám čekat. Skočný a přímo k řádění stvořený pagan okořeněný klávesami, jinak vokálně laděný místy až do černě kovových vod. V kotli to již vřelo a skupina si užívala vřelé přízně přítomných. Problém byl stejný jako u CRUADALACH a ABINCHOVA. A tento problém byl ten, že koncert utekl až příliš rychle a přídavku jsme se dovolávali marně. Co se dá dělat; když kapely baví, čas letí jaksi jinak. Každopádně další krásný koncert.

Co závěrem… Nu, velmi, velmi, velmi vydařený večer, který je důstojnou tečkou za pořádáním akcí Baltinefest a Samhainfest. Kdo nebyl, může litovat. Všimli jste si, že jsem nezmínil ani v jednom odstavci zvuk? Nezmínil, máte pravdu, neboť zvuk byl precizní po celou dobu večera a Melodka zas a zase nezklamala ani po této stránce. Čitelné ozvučení, při kterém vás ani nemohlo napadnout, že by to mohlo být jinak. Návštěvnost byla dobrá; ano, mohlo přijít více lidí, myslím si, že v Praze bylo určitě více návštěvníků. O ostudu se naštěstí nejednalo a počet nadšenců byl obstojný. Na závěr bych chtěl zmínit nepříjemnou událost, která je jedinou jizvou na celém Beltinu. Tou jizvou je ukradení nástrojů kapele KNAAT. Jedná se o kytaru „Ibanez RG721RW-CNF“ a klávesyKorg pro Krome 73 keys“, tudíž kdyby někdo z čtenářů kdekoliv viděl, že se někdo tyto nástroje snaží prodat, nebo cokoliv zaslechl, věděl, nechť se ozve kapele CRUADALACH nebo přímo KNAAT. Je smutné, že zrovna v ČR se najdou idioti, co musí krást vše, co vidí a ještě v tom jedou samotné bazary a prodejci nástrojů, kapela si pak udělá pěkný obrázek o tom, kde vlastně hraje. Tímto děkuji CRUADALACH za všechny ročníky Beltinu a Samhainu, které jsem prožil a věřím, že si je všichni vždy náležitě užili.

PS: Afterparty byla divočina, kdo se nepřidal, přišel o velký zážitek 😀

Seznam účinkujících:

CRUADALACH

KNAAT

ABNCHOVA

INTERREGNUM

WOLFARIAN

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Wolfarian
Wolfarian
6.5.2015 21:54

Zdravím za kapelu Wolfarian. Moc nás mrzí pokud se něco zdá vykradené. Všechny skladby vznikali v období srpen 2012 – duben 2014. Aktivně se každý z nás věnuje hudbě a hře na hudební nástroj kolem 10ti let. Za tu dobu jsme slyšeli spousty skladeb je tudíž možná, že nám něco utkvělo v paměti a my to tímto způsobem neúmyslně použili.

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x