Adam „Nergal“ Darski z polské blackmetalové skupiny Behemoth zahájil kampaň Ordo Blasfemia, která podle něj pomůže financovat udržitelnou právní výzvu ke zmaření stávajících a nadcházejících falešných stíhání umělců, kteří nedodržují archaické náboženské zákony jeho země.

Nergal ve svém prohlášení uvedl : „Jmenuji se Nergal a jsem polský umělec. Již více než deset let jsem konfrontován s četnými pokusy o trvalé zničení mé kariéry na základě toho, že jsem ublížil náboženským citům. Zní to absurdně a mohu vás ujistit, že to tak je. Mnoho polských umělců, včetně mě, bylo na naše vlastní značné náklady zataženo do soudních síní, abychom se bránili proti nesmyslným zákonům o rouhání, které učinili archaičtí politici. Jejich záměrem je cenzurovat každého, kdo se neřídí archaickými náboženskými zákony. Nadešel čas, aby se polští umělci bránili – přidejte se k nám v Ordo BlasfemiaVáš dar pomůže financovat udržitelnou právní výzvu, která by zmařila stávající a budoucí falešná stíhání. Pomozte nám dosáhnout cíle, abychom mohli podpořit další umělce, kteří čelí jejich vlastním právním výzvám.

Začátkem tohoto měsíce byl Nergal soudem ve Varšavě odsouzen za urážku náboženských citů. Obvinění pocházelo z obrázku, který polský hudebník zveřejnil na sociálních médiích a na kterém je vidět otisk nohy na obrázku Panny Marie.

Podle Notes from Poland bylo společnosti Darski uloženo zaplatit pokutu ve výši 15 000 zlotých (přibližně 4 000 USD) a soudní výdaje ve výši téměř 3 500 zlotých (přibližně 942 USD). Vzhledem k tomu, že Darski napadl rozsudek, bude případ nyní projednáván.

Poté, co Darski v září 2019 sdílel obraz na svých sociálních médiích, ultrakonzervativní právní skupina Ordo Iuris a organizace s názvem Vlastenecká společnost (Towarzystwo Patriotyczne) informovaly státní zástupce, že Darski urazil náboženské cítění čtyř lidí, včetně místního politika z polské konzervativní vládní koalice. V průběhu řízení byly poškozené strany vyslýchány a jasně uvedly, že jejich náboženské cítění bylo uraženo, uvedla mluvčí varšavské okresní prokuratury Aleksandra Skrzyniarz.

Prokurátoři rovněž konzultovali odborníka na náboženské vědy, jehož „názor jasně dospěl k závěru, že šlapání botou na obraz Matky Boží je přestupkem proti náboženským citům,“ dodala Skrzyniarz. Článek 196 polského trestního zákoníku říká: „Kdo uráží náboženské cítění jiných osob veřejným urážením předmětu náboženského uctívání nebo místa určeného pro veřejné náboženské obřady, je povinen zaplatit pokutu, omezit svou svobodu, nebo být zbaven svobody až na dva roky.“

Amnesty International již dříve vyzvala polské orgány, aby zrušily nebo změnily právní ustanovení, jako je článek 196 trestního zákoníku, která kriminalizují výroky chráněné právem na svobodu projevu.

Podle Human Rights Watch mezinárodní právo v oblasti lidských práv umožňuje státům uložit určitá omezení výkonu práva na svobodu projevu, pouze pokud taková omezení stanoví zákon a jsou prokazatelně nezbytná a přiměřená pro ochranu určitých konkrétních veřejných zájmů (národní bezpečnost, veřejný pořádek, ochrana zdraví nebo morálky) nebo na ochranu práv ostatních (včetně práva na ochranu před diskriminací).

Není to poprvé, co se Nergal setkal s právními problémy v Polsku souvisejícími s jeho aktivitami na sociálních médiích. Již v lednu 2018 bylo oznámeno, že byl Nergal formálně obviněn polskými orgány ve věci týkající Behemoth tour, uměleckých děl a zboží, z urážky národního znaku Polska. Předmětem obvinění byl stylizovaný bílý orel se zlatým zobákem a drápy a se zlatou korunou v červeném štítu. Nergal a Maciej G., kteří  propagovali turné online, byli obviněni z veřejného zneužití polského státního znaku, za což provinilcům hrozí i trest odnětí svobody až na jeden rok. Obviněn byl také Rafał Wechterowicz, grafik, který pracoval na kresbě Behemoth. O tři měsíce později zveřejnil Nergal aktualizaci prostřednictvím Instagramu a odhalil, že všechna absurdní obvinění, která byla proti němu vznesena, byla zamítnuta.

V roce 2011 byl Nergal v Polsku zproštěn obvinění, na jehož základě měl urážet náboženské cítění, když během vystoupení kapely v Gdyni v září 2007 nazval katolickou církev nejvražednějším kultem na planetě a roztrhal kopii Bible a nazval ji kniha lží.

Zdroj: https://www.blabbermouth.net/

O autorovi

Prakticky neexistuje nic, co bych o sobě nevěděl, ale zároveň nic, co bych chtěl, aby věděli ostatní. Podstata tajemna :-)

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
ten ten
ten ten
25.2.2021 19:40

Cítí se hodně ukřivděně že je peskován za to že nemá k ničemu úctu….DOBŘE MU TAK ! Už toho okolí bez úcty k ničemu… ( A ANI K TOMU SVATÉMU ) JE MI ZLE.

ted
ted
26.2.2021 00:52
Reply to  ten ten

Ale notak.. 🙂

Votva
Votva
26.2.2021 08:51
Reply to  ten ten

pokud někdo vyžaduje projevy úctě ke knize pohádek, tak je to bezpochyby blázen a vůbec se Nergalovi nedivím.

Lapik
Lapik
27.2.2021 11:45
Reply to  ten ten

Jdi do prdele.Má svůj názor a po tom nikomu nic není.Tak se do něj neser!

Kajuška
Kajuška
27.2.2021 12:55

Jeeej super teraz nebude platiť on za svoju sprostosť ale fans a dobrovoľne, písali by tak isto keby niekto zneuctil uctievané židovské a islamské náboženske predmety? 😀

Mrkev
Mrkev
28.2.2021 09:36
Reply to  Kajuška

Jistě. Žádný pohádky nemají v moderní společnosti místo.

6
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x