Nedávno českým metalovým prostorem proběhla šokující a jistě atraktivní zpráva o zatčení frontmana německých Rammstein v Rusku. Zpráva, o které tak trochu všichni sníme, protože kdo jiný by měl donutit čtenáře kliknout na článek než jméno Tilla Lindemanna v titulku. Bombastickou a ne tak docela přesnou novinku přineslo i nejčtenější metalové médium Spark a ostatní ji přejali. I Obscuro se dalo zlákat peprnou laskominou. Bohužel, žijeme v tak rychlém světě, že mnohdy ani ti, kteří zprávy připravují, nestačí jejich kvalitu a správnost ověřovat. A tak se do prostoru dostala sice senzační, ale jen napůl pravdivá informace, která se ve skutečnosti neodehrávala za zvuku chřestících pout a pachu ruského kriminálu. Nicméně, působení německého démona v Rusku je natolik zajímavé, že jistě za zmínku stojí. Lindemann našel na východě zjevně zdroj svého potěšení. Na západě už tolik neburcuje, neštve lidi, nedokáže je urazit, ale Rusové mu na jeho styl ještě skáčou. A tak Till Lindemann míří právě na ně. Ovšem, nemysleme si, že je to jen nový krutý šprým děsivého kašpara, který chce urazit obyvatele širých stepí a hrdých gorodů. Je to možná i něco víc než vtip. Možná Lindemann ukazuje velký generační fenomén obyvatel zemí bývalého východního bloku a jen se řadí k mužům za polovinou života, které popadl ruský sentiment, jak se občas tvrdí mezi fanoušky. To nevíme, ale řekli jsme si, že není na škodu podívat se na vztahy frontmana Rammstein a Ruska trochu hlouběji.

V srpnu 2019 se v bývalém Centrálním Leninově stadionu, známém dnes jako Lužniki, odehrála jiná disciplína, než jakou mohli vidět diváci olympijských her v Moskvě v roce 1980. Richard Kruspe a Paul Landers se k sobě před vyprodaným stadionem přiblížili a jejich rty se takřka letmo dotkly. Nekonala se vášnivá líbačka, žádné jazyky nebyly k vidění. Dá se říct, že od zlobivých Rammstein bychom se mohli dočkat většího překvapení. Moskva ale nebyla na ten skoro příbuzenský polibek připravená a Rammstein si zajistili pozornost médií, která komentovala, odsuzovala, chválila a rozebírala postavení LGBT komunity v Rusku. Přiznejme si, na našich pódiích by museli chlapci vymyslet něco třeskutějšího, i když možná ani to by námi už nepohnulo. Rammstein většinu fanoušků ze západu nepřekvapí a rozhodně ne polibkem.

Nicméně Rammstein zůstali Rusku věrní, určitě především kvůli nadšeným fanouškům, ale pochopitelně i z finančních důvodů. Jejich obliba na východě je obrovská, a zatímco u nás už se trochu spekuluje o pomalém vyhasínání německého giganta, který zatím sice plní stadióny, ale už není na vrcholu svých sil, publikum na východě je hodně lačné.

Německem občas probíhaly drby, že Rammstein necílí na Rusko jen kvůli úspěchu a penězům, ale jako děti odchované v socialistickém DDR projevují jistý druh socialistického sentimentu. Že jejich rebelství tíhne k dobám, kdy bylo proti čemu rebelovat, a smutek po ztraceném „ráji“ se kapele nejlépe konejší na východě. To je ale oblast spekulací a diskusí mezi fanoušky.

Faktem je, že v srpnu 2020 Richard Kruspe na svém Instagramu Rusům rozhodně nijak nepodkuřoval, když se ostře zastal bývalého poradce Alexeje Navalného Andreje Borovikova, který byl odsouzen za šíření pornografie. Dva a půl roku vězení vyfásl Borovikov za celkem nevinnou věc. Zveřejnil klip „Pussy“ zřejmě v necenzurované verzi. Ale bylo jasné, že jeho odsouzení mělo politický podtext, vázaný na jeho spojení s Navalným. Kruspemu se zneužití písně „Pussy“ oprávněně nelíbilo a ohradil se velice zřetelně.

https://www.instagram.com/p/COQ-vsfHxaH/?utm_source=ig_web_copy_link

Zatímco ostatní členové kapely tedy Rusko spíš provokovali a nechválili, samotný Lindemann v něm našel nové pole své působnosti. Bulvár dost pečlivě mapoval jeho tíhnutí k východu, dlouho se například živil pikantním, neprokázaným románkem mezi Lindemannem a ukrajinskou hudebnicí Svetlanou Lobodou. Vztah, ze kterého měl vzejít potomek, ale oba hudebníci popírali a komentovali jen mlhavě. Vzhledem k tomu, že fanoušky baví víc muzika než bulvární výčty milenek, východní téma přestali sledovat.

Lindemann ale koketovat s Ruskem nepřestal a v roce 2020 jeho sólový projekt Lindemann odstartoval svou novou éru. Nejprve Till a Peter Tägtgren oznámili ukončení spolupráce. To se stalo 13. listopadu a v dubnu 2021 se Lindemann vrátil do Ruska s cílem otevřít nový projekt takovým způsobem, který by konečně trochu otřásl světem. Se svým věhlasem a známou tváří neměl problém s tím, aby nastínil obchodním partnerům novou šílenost, a to nazpívání písně „Beloved Town“ („Любимый город“) uprostřed slavné Ermitáže. Nápad to byl naprosto ztřeštěný. Němec, který zpívá ruskou píseň v ruské galerii postavené německým architektem… Nic podobného svět opravdu nezažil.

Ovšem, když zazní první slova písně: „V daljokyj kraj tavarišč uljetajet,“ asi člověka trochu přejde smích. Halucinace, dovedená do krajnosti, je naprosto nejasná. Jestli má být poctou, nebo urážkou Rusů ze strany německého muzikanta, není jasné. Můžeme se utěšovat i tím, že si prostě jen Lindemann chtěl vyzkoušet německý přízvuk v ruštině, nebo že chtěl přispět ke smíření a překlenutí poválečných traumat. Píseň i její obrazové zpracování vypadá spíš pateticky a asi málokdo ví, jak byla celá tahle šílenost vlastně myšlená. Píseň, kterou ve 30. letech složili Nikita Bogoslovsky a Jevgenij Dolmatovskij, zní z úst frontmana Rammstein vlastně dost libozvučně, ostatně Lindemann romantické písně umí podat, ale její volba, stejně jako volba zpracování, které připomíná propagační letáček Aeroflotu, byla v čase uvedení dost nepochopitelná.

Napadá mě, že se chtěl Lindemann předem vykoupit ze singlu, který vybuchl v červnu, protože další počin rozhodně nevypadal jako z propagačního letáčku, a pokud, pak z plakátu na noční můru.

Serghey Grey natočil pro Lindemanna v Rusku totiž ještě něco. Velké, obsáhlé, barevné, surreálné video „Ich Hasse Kinder“ se natáčelo v Moskvě a vyznívalo zřejmě tak nejasně, jak si jeho autor přál. Jestli si v něm Lindemann symbolicky vyřizoval účty se svým dětstvím nebo s režimem, ve kterém musel vyrůstat, to se asi nikdy nedozvíme. Píseň je působivá, i když ne přelomová nebo tak šokující, jak se občas některá média snažila tvrdit. Jinak ji asi vnímá mladší fanoušek a jinak ten, kdo, stejně jako Lindemann, vyrůstal v socialismu. Právě v tomto ohledu jde určitě o dost zajímavý kousek v diskografii excentrického tvůrce. Zatímco „Beloved Town“ viditelně podkuřuje ruskému vkusu, „Ich Hasse Kinder“ je song, který ukazuje Lindemannovu druhou, zamračenou a krutou tvář.

Ruskými médii mezitím proběhla zpráva, která dost narušila zdánlivou idylu. Velkolepé video v Ermitáži mělo dohru, protože šéf galerie Michail Piotrovsky drsně obvinil zpěváka z komerčního zneužití „bohulibé“ umělecké akce. Zatímco Lindemann vymýšlel, jak šikovně zúročit obchodní potenciál svého jména a videa, šéf galerie prohlásil, že Ermitáž nedala povolení ke komerčnímu využití vystavovaných děl. Russia Beyond označila spor mezi zpěvákem a Ermitáží za diplomatický skandál, a aby toho nebylo málo, Lindemann si zavařil další problém.

Na konci léta, 29. srpna, měl zpěvák vystoupit na festivalu ve Tveru. Festival, organizovaný Maximem Larinem, podnikatelem, spojeným s ruskou opoziční stranou Rodina, byl ale zrušený a zpěváka navštívila policie. Jsme u výše zmíněného zatčení, které se ale nekonalo. Podle deníku Bild byl Lindemann ruskou policií navštíven v hotelu a upozorněn na proticovidová opatření při vystoupení. To zní samozřejmě stejně věrohodně jako pohádka o Máše a medvědovi, protože podle zprávy Interfaxu byl zároveň zpěvákův manažer Anar Reiband upozorněn na to, že hudebník přicestoval s turistickým vízem, zjevně tedy nikoho neupozornil na to, že chce v zemi koncertovat. Chřestění pouty ani vlečení Lindemanna do páchnoucí cely se tedy nekonalo, nicméně zpěvák pocítil sílu ruských úřadů a návštěva policie byla jistě velmi nepříjemná.

Nakolik tahle příhoda frontmanem otřásla, nevíme, ale vzhledem k tomu, že dnes se chystá vystoupit na Rudém náměstí při oficiálně schválené akci jménem „Spasskaja Bašna“ (tedy Spasská věž v Kremlu) a zazpívat „Milované město“ v ruštině, Lindemann s ruskou koketérií zřejmě ještě neskončil. A my můžeme jen čekat, jak se jeho podivné zásnuby s východem vyvinou.

Images and video: ©Lindemann, ©Rammstein,

Zdroje: 

Spark

RGRU

Russia Beyond

DW

Radio Free Europe

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x