Pozadí pražského koncertu kapely Mgła

5

Polská black metalová ikona Mgła patří k tomu nejlepšímu, co lze v poslední době na pódiích potkat, přesvědčit se o tom ostatně mohli i čeští metaláci na Brutal Assaultu 2016. O to větší překvapení způsobila agentura Obscure Promotion, která 26. dubna náhle zveřejnila pozvánku na koncert této kapely o pouhých několik dní později – 5. května, nejprve do undergroundového prostoru Underdogs’, o dva dny později pak do kapacitně mnohem vhodnější Nové Chmelnice. V době, kdy se turné plánují na dlouhé měsíce dopředu, šlo o překvapivý úlovek na poslední chvíli, tomuto husarskému kousku Obscure Promotion však předcházela neblahá kampaň, která zasáhla řadu koncertů plánovaného turné v Německu.

Původní jízdní řád evropského turné kapel Mgła, Revenge, Deus Mortem a Doombringer obsahoval celkem 19 zastávek v sedmi zemích a Česká republika v itineráři zcela chyběla. Několik dní před startem turné naplánovaného na 28. dubna zasáhli němečtí protifašistictí aktivisté. Uchýlili se k obvyklé guerillové taktice – označili jednu z vystupujících kapel za neonacisty, na ostatní kapely vytáhli obvinění ze sympatizování s neonacismem a místo konfrontace domnělých pachatelů spustili kyberšikanu pořadatelů turné i jednotlivých zastávek. Za vzniklého chaosu pak byli pořadatelé z Asgaardian Events nuceni zcela zrušit vystoupení v Mnichově a Berlíně, přesněji koncert zrušil management klubu Backstage, ve kterém Mgła vystoupila v roce 2016 bez jakýchkoliv problémů.

Jádrem pudla v tomto případě nebyla samotná Mgla, ale Deus Mortem. Jak se ukázalo, současný bubeník, který s nimi jede i toto turné, má za sebou historii v kapele Infernal War, která je trnem v oku antifašistickým aktivistům. V prohlášení klubu (v německém jazyce zde) byla naznačena i další obvinění, která se však jako neprokázaná ve zdůvodnění zrušení koncertu neobjevila. V diskuzích, které se vyrojily na profilech kapel, klubu i pořadatele turné, nicméně vyplynulo, že hlavní postava Mgły na prahu dospělosti vydala desku, ze které nenávistný antisemitismus tak říkajíc kapal. V den koncertu, tedy 1. května, se pak v Backstage klubu konal alternativní program, benefiční koncert proti antisemitismu a rasismu, a Mgła, k velké potěše českých fandů, zamířila do Prahy. Místo „problematických“ Deus Mortem však vystoupili tuzemští Mallephyr. Změny následně zasáhly i další zastávky, například místo zastávky v Norimberku se koncert odehrál v malém klubu v městě Mörlenbach, ve Vídni došlo ke změně klubu, a dnešní koncert 7. května se místo Berlína bude konat v Lübbenau.

Samotná kapela se na svém Facebooku zcela distancovala od jakýchkoliv politických vlivů a označila celou situaci za paranoidní, zároveň také zmínila podání trestního oznámení a vyzvala fanoušky ke sběru důkazů. Komentáře pod tímto prohlášením však ukazují, jak rozpolcená je samotná scéna, kdy reakce oscilují mezi bezvýhradnou podporou a bezvýhradnou nenávistí. Stejně se vyjádřila i kapela Deus Mortem, o kterou šlo především – zcela odmítli veškerá obvinění z atisemitismu, která ve světle toho, že v textech se přímo inspirují hebrejskou esoterikou, jeví jako zcela absurdní. Stejně tak se k celé situaci vyjádřil i zástupce agentury Asgaardian Events, v jeho případě pak měla celá situace i velmi nemilou osobní dohru v podobě výhrůžek, které mu chodily do soukromých zpráv, a veřejných nařčení z extrémismu.

Tato aféra je dalším střípkem do mozaiky, o které jsem psal už v článku loni v září: https://obscuro.cz/black-metal-antifa-neonacismus-a-tak-vubec/, bohužel ale také zapadá do složité geopolitické éry, kdy se extrémistické ideologie vracejí na výsluní a zejména v Polsku se antisemitismus rozmáhá nebývalou rychlostí. Otázka, kterou jsem ukončil předchozí článek, nicméně visí ve vzduchu stále: Je ospravedlnitelné odrazovat pořadatele od kapel, které jsou závadné jen po důkladné rešerši minulosti členů kapely, ale navenek jsou „čisté“? Otázky, samé otázky…

Share.

About Author

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

avatar
2 Vlákno komentářů
3 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
DejvKeaganNejvíc Satanista everKubrt Poslední autoři komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kubrt
Host
Kubrt

Tak Mgla měla hrát v Plzni v Parlament klubu spolu se Sól, plakáty na to byly, ale jen den a následující den už všude bylo Obscure a koncert v Praze, to Vám v článku chybí….

Keagan
Host
Keagan

Díky za doplnění, tohle jsme bohužel nikde nevyčetli a rychlé spojky v Plzni nemáme, tak se to k nám nemělo ani jak dostat..

Nejvíc Satanista ever
Host
Nejvíc Satanista ever

Proč podporovat někoho s pochybnou minulosti, když je vyber kapel ohromný. Nackove nemaj mít prostor nikde a nema se privrit ani jedno oko, protože byli mladý nebo co.. Navíc aktivita některých členů daných kapel budí rozpaky i dnes.

Keagan
Host
Keagan

To je samozřejmě jeden názor, ale to také nedava právo nikomu perzekuovat kohokoliv a jakkoliv.

Myslet si to může kdo chce, klidně to i hlasitě prohlašovat, ale nikomu to nedává právo tlačit na pořadatele, vyhrožovat jim, nebo dokonce páchat trestnou činnost ve jménu “anti nazzi”.

Dejv
Host
Dejv

Tihle zmrdi co si léčí mindráky práskáním,udáváním a vyhrožováním je stejná sorta lidí co za komoušů donášeli a spolupracovali s policií a StB.S tímhle zmrdovstvím v krvi se člověk narodí a všichni někoho takového ve vlastním okolí známe co nám s tímhle koníčkem zasírá život.