Polská black metalová ikona Mgła patří k tomu nejlepšímu, co lze v poslední době na pódiích potkat, přesvědčit se o tom ostatně mohli i čeští metaláci na Brutal Assaultu 2016. O to větší překvapení způsobila agentura Obscure Promotion, která 26. dubna náhle zveřejnila pozvánku na koncert této kapely o pouhých několik dní později – 5. května, nejprve do undergroundového prostoru Underdogs‘, o dva dny později pak do kapacitně mnohem vhodnější Nové Chmelnice. V době, kdy se turné plánují na dlouhé měsíce dopředu, šlo o překvapivý úlovek na poslední chvíli, tomuto husarskému kousku Obscure Promotion však předcházela neblahá kampaň, která zasáhla řadu koncertů plánovaného turné v Německu.

Původní jízdní řád evropského turné kapel Mgła, Revenge, Deus Mortem a Doombringer obsahoval celkem 19 zastávek v sedmi zemích a Česká republika v itineráři zcela chyběla. Několik dní před startem turné naplánovaného na 28. dubna zasáhli němečtí protifašistictí aktivisté. Uchýlili se k obvyklé guerillové taktice – označili jednu z vystupujících kapel za neonacisty, na ostatní kapely vytáhli obvinění ze sympatizování s neonacismem a místo konfrontace domnělých pachatelů spustili kyberšikanu pořadatelů turné i jednotlivých zastávek. Za vzniklého chaosu pak byli pořadatelé z Asgaardian Events nuceni zcela zrušit vystoupení v Mnichově a Berlíně, přesněji koncert zrušil management klubu Backstage, ve kterém Mgła vystoupila v roce 2016 bez jakýchkoliv problémů.

Jádrem pudla v tomto případě nebyla samotná Mgla, ale Deus Mortem. Jak se ukázalo, současný bubeník, který s nimi jede i toto turné, má za sebou historii v kapele Infernal War, která je trnem v oku antifašistickým aktivistům. V prohlášení klubu (v německém jazyce zde) byla naznačena i další obvinění, která se však jako neprokázaná ve zdůvodnění zrušení koncertu neobjevila. V diskuzích, které se vyrojily na profilech kapel, klubu i pořadatele turné, nicméně vyplynulo, že hlavní postava Mgły na prahu dospělosti vydala desku, ze které nenávistný antisemitismus tak říkajíc kapal. V den koncertu, tedy 1. května, se pak v Backstage klubu konal alternativní program, benefiční koncert proti antisemitismu a rasismu, a Mgła, k velké potěše českých fandů, zamířila do Prahy. Místo „problematických“ Deus Mortem však vystoupili tuzemští Mallephyr. Změny následně zasáhly i další zastávky, například místo zastávky v Norimberku se koncert odehrál v malém klubu v městě Mörlenbach, ve Vídni došlo ke změně klubu, a dnešní koncert 7. května se místo Berlína bude konat v Lübbenau.

Samotná kapela se na svém Facebooku zcela distancovala od jakýchkoliv politických vlivů a označila celou situaci za paranoidní, zároveň také zmínila podání trestního oznámení a vyzvala fanoušky ke sběru důkazů. Komentáře pod tímto prohlášením však ukazují, jak rozpolcená je samotná scéna, kdy reakce oscilují mezi bezvýhradnou podporou a bezvýhradnou nenávistí. Stejně se vyjádřila i kapela Deus Mortem, o kterou šlo především – zcela odmítli veškerá obvinění z atisemitismu, která ve světle toho, že v textech se přímo inspirují hebrejskou esoterikou, jeví jako zcela absurdní. Stejně tak se k celé situaci vyjádřil i zástupce agentury Asgaardian Events, v jeho případě pak měla celá situace i velmi nemilou osobní dohru v podobě výhrůžek, které mu chodily do soukromých zpráv, a veřejných nařčení z extrémismu.

Tato aféra je dalším střípkem do mozaiky, o které jsem psal už v článku loni v září: https://obscuro.cz/black-metal-antifa-neonacismus-a-tak-vubec/, bohužel ale také zapadá do složité geopolitické éry, kdy se extrémistické ideologie vracejí na výsluní a zejména v Polsku se antisemitismus rozmáhá nebývalou rychlostí. Otázka, kterou jsem ukončil předchozí článek, nicméně visí ve vzduchu stále: Je ospravedlnitelné odrazovat pořadatele od kapel, které jsou závadné jen po důkladné rešerši minulosti členů kapely, ale navenek jsou „čisté“? Otázky, samé otázky…

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Kubrt
Kubrt
7.5.2019 13:35

Tak Mgla měla hrát v Plzni v Parlament klubu spolu se Sól, plakáty na to byly, ale jen den a následující den už všude bylo Obscure a koncert v Praze, to Vám v článku chybí….

Keagan
Keagan
8.5.2019 23:08
Reply to  Kubrt

Díky za doplnění, tohle jsme bohužel nikde nevyčetli a rychlé spojky v Plzni nemáme, tak se to k nám nemělo ani jak dostat..

Nejvíc Satanista ever
Nejvíc Satanista ever
9.5.2019 15:53

Proč podporovat někoho s pochybnou minulosti, když je vyber kapel ohromný. Nackove nemaj mít prostor nikde a nema se privrit ani jedno oko, protože byli mladý nebo co.. Navíc aktivita některých členů daných kapel budí rozpaky i dnes.

Keagan
Keagan
10.5.2019 11:06

To je samozřejmě jeden názor, ale to také nedava právo nikomu perzekuovat kohokoliv a jakkoliv.

Myslet si to může kdo chce, klidně to i hlasitě prohlašovat, ale nikomu to nedává právo tlačit na pořadatele, vyhrožovat jim, nebo dokonce páchat trestnou činnost ve jménu „anti nazzi“.

Dejv
Dejv
11.5.2019 06:13
Reply to  Keagan

Tihle zmrdi co si léčí mindráky práskáním,udáváním a vyhrožováním je stejná sorta lidí co za komoušů donášeli a spolupracovali s policií a StB.S tímhle zmrdovstvím v krvi se člověk narodí a všichni někoho takového ve vlastním okolí známe co nám s tímhle koníčkem zasírá život.

5
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x