Zdá se, že britské ostrovy pod svým povrchem skrývají ještě mnohá a nepoznaná tajemství vyvěrající ze spirál jejich mystiky a magičnosti. Jedním takovým tělesem, němuž dalo Spojené království vznik, jsou Sleep Token. Když jsem poprvé uslyšela jejich díla, byla jsem udivena mixem žánrů, který nádherně a harmonicky splýval v jeden hutný a mocný modul. Moje srdce roztálo a zároveň křičelo bolestí při poslechu vokálních linek a barvitosti hlasu muže bez tváře, nosícího masku starodávného božstva SLEEP, a stávajícího se jakýmsi plavidlem (Vessel) mezi snovým světem bohů a naší realitou se spektrem trpkých chutí a zážitků. Jejich hudba má v sobě tolik syrových emocí a opravdovosti, až mě naučila objevit novou hloubku cítění a byl mi také ukázán nový, dosud nepoznaný rozměr muziky jako takové.

Historie Sleep Token se začala psát roku 2016, kdy bylo odhaleno první EP s názvemOne”, rok poté bylo následováno dalším EP “Two”. Na obou plackách byla představena lákavá a psychedelická fúze ambientu, indie popu, post-rockových až moderně metalových riffů a breakdownů. V celém elixíru vyčnívaly čisté vokály zpěváka Vessela, jehož jedinečný hlas se stal bující a kvetoucí zahradou plnou různorodých pocitů vyvěrajících ze zmučeného nitra jeho bytosti.

S vydáním prvního studiového alba “Sundowning” ve 2019 se svatyně Sleep Token otřásla v základech a čekal ji obrovský příliv nových přisluhovačů a poddaných božstva Sleep, sdružujících se do větší skupiny uctívačů. Identity členů v samotném kruhu kapely jsou však skrývány a utajovány pod černými rouchy a maskami se starověkými runami a známe je pouze pod označením Vessel (zpěv), Vessel 2 (bicí), Vessel 3 (basa) a Vessel 4 (kytara). Nejspíše si začínáte pokládat palčivou otázku, o jakém božstvu tady sakra mluvím? Poskytnu vám odpověď přímo z úst Vessela pocházející z jediného rozhovoru, který s kapelou existuje: “Sleep je všude, ve všech časech. Vessel jej potkal ve spánku a byla mu příslíbena sláva a velkolepost, pokud jej bude následovat. Spojené království je staré, leží tu pohřbená století tradic. Tato země má sílu, jen kdybyste veděli, jak ji využít.” Celý kult je pravděpodobně i velmi dobrým marketingem, jelikož lidé touží odhalit všechna tajemství a sítí internetu se šíří různé teorie a spekulace, kdo nebo co Sleep ve skutečnosti je, hluboké rozbory textů snažící se odkrýt životní příběh Vessela, které jsou spojované až s jungovskou psychologií. Nezastavitelnou hnací sílou je však stále jejich uhrančivá a do kůže se zakusující hudba.

V září minulého roku následovníci božstva spánku vložili do vědomí lidstva druhé album nesoucí název “This Place Will Become Your Tomb”. Celý obal je sladěn do temnějších odstínů modři, zároveň zobrazuje postavu propadající se na dno. Navozuje atmosféru nekonečného oceánu, v němž se naše duše dokáží doslova ztratit, a třeba v něm také naleznou poslední místo svého odpočinku. Než však naše éterická existence setká se svým koncem a ponoří se do věčného klidu, projde si bolestnými procesy. Tesklivé melodie a plačtivé vokály zasahují nitro posluchače již od samého počátku a stále dosahují vysokých kvalit, i když je jim přidáno trochu afektu. Z dílny zpěváka Vessela pocházejí klávesy i kytary vyjící melodie vášnivé touhy a zničených snů vedoucích k sebedestruktivním tendencím, zatímco zlomené srdce se nechává na vlnách unášet do pustiny bez citů. Sobbing as they turn to statues at the bedside, I’m trying not to crush into sand, so flood me like Atlantic, weather me to nothing, wash away the blood on my hands. Klávesy a synthy jsou skvěle vsazené do kompozic a svým originálním vyzněním dotvářejí jedinečnost Sleep Token. A hodně pálivým kořením jsou i nepředvídatelné a mistrovsky odehrané bicí, které jsou lahodnou ozdobou kapely. Let’s talk about chemistry cause I’m dying to melt through…

Mnoho se skladeb se do mě velmi pevně vpilo a stávají se každodenní dávkou drogy, kterou potřebuji napumpovat do svých žil. Bohužel, nejsem schopna poslechnout si celé album na jeden zátah, jelikož se v polovině začíná rozpadat a drolit na nezáživné kousky, které jsou jen jakousi vyplní jinak výborného materiálu. Nemůžu se tak správně napojit na celou desku, jejíž tíha se opravdu stává velkou. Je tu určitá nekonzistence, což by se dalo považovat i za rozmanitost, ale v tomto případě neplní svůj účel správně, spíše vše začíná působit příliš roztahaně a ohraně. Když však padáte oceánem, také narážíte na hrboly a prohlubně, takže by to mohla být i méně podařená simulace pomalého se topení v masách vody. U každé skladby je navíc poznamenaná hloubka, v jaké se nacházíte až skončíte na nejhlubším místě v oceánu, kam se byl člověk schopen dostat, tedy v Mariánském příkopu.

Sleep Token dokázali doručit opět něco jedinečného, co nenápadně vniká do nevědomí a srdcí našich existencí a tam rozsvěcuje naše sny, bolesti, naděje a obavy, zároveň dodává našemu bytí širší rozměr. Jsou jakýmsi univerzálním hlasem pronikajícím časem. Je nám nabídnuto společně rozplétat pavučiny záhad, ale zároveň postupovat do chřtánu neznáma, kde je společným jmenovatelem hudba, u níž nezáleží, do jaké škatulky bychom ji chtěli zařadit, ale na tom, co skrz ni přichází k nám samotným.                 

                                                                                                                                                                                                 

Datum vydání: 24. září 2021

Label: Spinefarm Records

Tracklist:

1. Atlantic
2. Hypnosis
3. Mine
4. Like That
5. The Love You Want
6. Fall For Me
7. Alkaline
8.Distraction
9. Descending
10. Telomeres
11. High Water
12. Missing Limbs

Božstvo Sleep můžete uctívat na těchto odkazech: Facebook & Instagram

7.8 Awesome
  • Vokály 9
  • Instrumentální složka 8
  • Produkce 8
  • Originalita 9
  • Celistvost alba 5
  • Hodnocení Čtenářů (1 Hodnocení) 9.9

O autorovi

Metalcore & Black Metal <3

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x