Cruadalach – Rebel Against Me (2015)

Již svého času mě deska Lead – Not Follow mile překvapila a celkově jsem se o těleso z Prahy zvané Cruadalach začal zajímat a aktivně ho sledovat. Debut kapely, i když mám své výhrady, mě okouzlil. Především za to mohla naprosto pohodová a pozitivní atmosféra, uvolněnost a hitový potenciál skupiny. Cruadalach dělají svoji muziku opravdu s láskou a šlo to ze skladeb cítit, tak jako i z koncertů a jde to poznat i na výborné nové desce Rebel Against Me, jež byla nahrána v brněnském studiu Indies Studio. O nahrávání fošny byli fanoušci pravidelně informování a celkově metalová veřejnost čekala na okamžik, kdy deska vyjde. I já byl zvědavý, jestli se skupina vyvaruje chyb a zamaká na svém výrazu. Vydání alba předcházely dva singly – Shiva World Dance Party a Stuff That Matters. (Obě písně se mi na první poslechy nezamlouvaly a zvykl jsem si na ně až s odstupem času, to mi ovšem již před vydáním materiálu ukázalo, jaké album asi bude a k tomu se dostanu později v příštích řádcích článku.) Následoval vynikající videoklip k písni Life – Worshipping Bastards, který upoutal myšlenkou, efekty a hlavně sama píseň je opravdu skvostná, byla to asi nejlepší volba pro samotné vizuální zpracování.

 

 

První kompozice začíná mluveným slovem a poté se děje přesně to, co jsem čekal, ovšem navíc ještě mnohem, mnohem více! Horda zapracovala na všech svých chybách z dřívějších dob a vypilovala svůj styl k ještě větším výšinám. V prvé řadě zaujme zvuk, který je tvrdý, přirozený a nechá vynikat všechny nástroje. Již zde není nevyváženost jako ve starších skladbách. Folkové nástroje (Petra Jadrná, Hanka „Honey“ Slanařová, Eliška Navrátilová) se krásně doplňují s riffy (Ante Mortem, Jan „Pigboss“ Knotek) a nejsou ani moc nahlas, ani moc potichu, proto sound tvorby těchto folk metalistů působí dospělejším a profesionálnějším dojmem a především disponuje větší tvrdostí, zároveň však kvalitní melodikou. Síla nového materiálu není jen v ozvučení, ale také v umění tvořit perfektní melodické linky, které jsou příjemné, chytlavé a přesto nejsou vlezlé, naopak vyznívají velmi sympaticky. Tím se dostáváme k tomu, co jsem nakousl v úvodu recenze, a tím myslím první skladby vypuštěné na internet, které mi ze začátku moc do uší nelezly. Platí to pro celý materiál – není na první poslech a to je dalším posunem vpřed od starší tvorby, která byla chytlavá hned, jak si posluchač placku pustil. I když Cruadalach mají perfektně vykreslené melodické plochy, které neskutečně lahodí uchu, songy celkově jsou nepřístupné a člověk si tyto melodie musí zasloužit. Zasloužit tím, že album pečlivě naposlouchá a pochopí jeho myšlenku. Každý další poslech a deska mě chytala za srdce víc a víc a já čím dál více podléhal těm okouzlujícím tóonům, které se linuly z repráků.

 

Cruadalach-3-615x393

Další kapitolou samou pro sebe je zpěv mistra Jana Vrobela. No nestačím se divit, protože tento zpěvák ušel pořádný kus cesty a jeho zpěv nabral na neskutečném rozměru, pojme široké spektrum stylů. Můžeme slyšet scream, hluboký vokál, čistý hlas, gowling. Vše je nenucené a každou z poloh používá v moment, kdy si to situace žádá. Tento fakt přispívá k již tak velké rozmanitosti materiálu. Angličtina zde zní o dost lépe, problémy s výslovností jsou tytam, což jsem po kritikách směrem ke kapele z dřívějška předpokládal. CD je velmi pestré a vytváří v člověku mnoho pocitů a emocí, kapela k tomu využívá veškeré možné prostředky. Dokonce se zde objevují hosté, kteří ovlivnili vyznění tvorby muzikantů. Ale k tomu se ještě dostanu v pokračování článku. Cruadalach tímto albem dokázali i to, že se ne nutně musí zabřednout do stylového klišé, tím mě pánové a dámy opravdu potěšili. Tvorbu kapely bych nazval folk metalem pro lidi s otevřenu myslí nebo folk metalem, co vybočuje a nedrží se určených mantinelů tohoto žánru. Hudebníci se v textovém obsahu vydali trošku jiným směrem nežli ostatní a deska pojednává a současných problémech ve světě, to dělá kapelu odlišnou od ostatních. Celé se to projevuje i na zvuku uskupení, který mírně zvážněl a nabízí svou tvrdší a vážnější tvář. Přesto ale album zároveň působí povzbudivým dojmem, který mi vytváří úsměv na tváři. Už jsem viděl i nějaké ty škarohlídy, kteří za tohle tuhle partu kritizují, mně je tohle mnohem milejší než nějaký tuctový a pořád dokola ohrávaný folk metal. Platí to i o muzice, která se tak jako texty nebojí ničeho a především již zmíněný Jan přináší čerstvé prvky a vše je propojeno s textovou náplní. Bravo!!

safe_image

Je velmi těžké vypíchnout jednu skladbu, protože zde má hitový potenciál snad každá kompozice. Obtížné vybrat nejoblíbenější věc. CD je stejně mnohem výživnější pouštět vcelku a ponořit se do kouzelné tvorby Cruadalach. Co mne ovšem dostalo do kolen, je poslední bonusová píseň s polským názvem Ziemie Niezyje, která je nahraná s českým orchestrem, jenž hostoval na aktuální fošně. Srdcervoucí, dramatické a dojemné melodie, které mě doslova omámily. Tohle se mi opravdu líbí a musím to zmínit na závěr. Dále skladba Satyros, kde hostují vokalistky z Percieval Schuttenbach. Především se mi zamlouvají zpěvové linky, na druhou stranu mi nesedí refrén, kde se pouze opakuje slovo Satyros. Jinak skladbu řadím rovněž k tomu nejlepšímu na CD.

Závěrem musím dodat, že tímto mě skupina opravdu potěšila, hlavně proto, že, jak jsem již zmínil v úvodu, je to muzika dělaná ze srdce a jde to sakra hodně znát. Takový zápal a tolik emocí na ploše 40 minut a tak pěkně nahraných. Jsem velice zvědavý na budoucnost Cruadalach, řekl bych, že Rebel Against Me otevře skupině další možnosti a posune ji výš, než je doposud. 8,5/10, bodíky si nechávám do budoucna na další CD, které bude doufám taky tak dokonalé a kapela naváže na aktuální dílo!

Album vyšlo u Metalgate Productions v roce 2015.

1. Revolt Without a Name 04:36   Show lyrics
2. Shiva World Dance Party 03:44   Show lyrics
3. Stuff That Matters 03:06   Show lyrics
4. Earth Café 03:17   Show lyrics
5. Rebel Against Me 03:30   Show lyrics
6. Wolves at the Gates 03:20   Show lyrics
7. Life-Worshipping Bastards 03:57   Show lyrics
8. Satyros 03:50   Show lyrics
9. Karma to Burn 03:10   Show lyrics
10. The Astralnaut 04:34   Show lyrics
11. Ziemie Niczyje 03:16  
 

 

 

 

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Ruslan
Ruslan
27.6.2016 15:42

Čte si autor svůj text po sobě? Myslím, že by neuškodilo si každý text ještě před zveřejněním znovu proběhnout a vylovit chyby a upravit slovosled, četlo by se to líp.

Keagan
Admin
28.6.2016 13:16
Reply to  Ruslan

Omlouvám se za nepříjemné čtení. Tehdy jsme ještě neměli korektorku..snad je to po nynější korekci lepší 🙂

3
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x