Cruadalach – Rebel Against Me (2015)

Cruadalach – Rebel Against Me (2015)

Již svého času mě deska Lead – Not Follow mile překvapila a celkově jsem se o těleso z Prahy zvané Cruadalach začal zajímat a aktivně ho sledovat. Debut kapely, i když mám své výhrady, mě okouzlil. Především za to mohla naprosto pohodová a pozitivní atmosféra, uvolněnost a hitový potenciál skupiny. Cruadalach dělají svoji muziku opravdu s láskou a šlo to ze skladeb cítit, tak jako i z koncertů a jde to poznat i na výborné nové desce Rebel Against Me, jež byla nahrána v brněnském studiu Indies Studio. O nahrávání fošny byli fanoušci pravidelně informování a celkově metalová veřejnost čekala na okamžik, kdy deska vyjde. I já byl zvědavý, jestli se skupina vyvaruje chyb a zamaká na svém výrazu. Vydání alba předcházely dva singly – Shiva World Dance Party a Stuff That Matters. (Obě písně se mi na první poslechy nezamlouvaly a zvykl jsem si na ně až s odstupem času, to mi ovšem již před vydáním materiálu ukázalo, jaké album asi bude a k tomu se dostanu později v příštích řádcích článku.) Následoval vynikající videoklip k písni Life – Worshipping Bastards, který upoutal myšlenkou, efekty a hlavně sama píseň je opravdu skvostná, byla to asi nejlepší volba pro samotné vizuální zpracování.

 

 

První kompozice začíná mluveným slovem a poté se děje přesně to, co jsem čekal, ovšem navíc ještě mnohem, mnohem více! Horda zapracovala na všech svých chybách z dřívějších dob a vypilovala svůj styl k ještě větším výšinám. V prvé řadě zaujme zvuk, který je tvrdý, přirozený a nechá vynikat všechny nástroje. Již zde není nevyváženost jako ve starších skladbách. Folkové nástroje (Petra Jadrná, Hanka “Honey” Slanařová, Eliška Navrátilová) se krásně doplňují s riffy (Ante Mortem, Jan “Pigboss” Knotek) a nejsou ani moc nahlas, ani moc potichu, proto sound tvorby těchto folk metalistů působí dospělejším a profesionálnějším dojmem a především disponuje větší tvrdostí, zároveň však kvalitní melodikou. Síla nového materiálu není jen v ozvučení, ale také v umění tvořit perfektní melodické linky, které jsou příjemné, chytlavé a přesto nejsou vlezlé, naopak vyznívají velmi sympaticky. Tím se dostáváme k tomu, co jsem nakousl v úvodu recenze, a tím myslím první skladby vypuštěné na internet, které mi ze začátku moc do uší nelezly. Platí to pro celý materiál – není na první poslech a to je dalším posunem vpřed od starší tvorby, která byla chytlavá hned, jak si posluchač placku pustil. I když Cruadalach mají perfektně vykreslené melodické plochy, které neskutečně lahodí uchu, songy celkově jsou nepřístupné a člověk si tyto melodie musí zasloužit. Zasloužit tím, že album pečlivě naposlouchá a pochopí jeho myšlenku. Každý další poslech a deska mě chytala za srdce víc a víc a já čím dál více podléhal těm okouzlujícím tóonům, které se linuly z repráků.

 

Cruadalach-3-615x393

Další kapitolou samou pro sebe je zpěv mistra Jana Vrobela. No nestačím se divit, protože tento zpěvák ušel pořádný kus cesty a jeho zpěv nabral na neskutečném rozměru, pojme široké spektrum stylů. Můžeme slyšet scream, hluboký vokál, čistý hlas, gowling. Vše je nenucené a každou z poloh používá v moment, kdy si to situace žádá. Tento fakt přispívá k již tak velké rozmanitosti materiálu. Angličtina zde zní o dost lépe, problémy s výslovností jsou tytam, což jsem po kritikách směrem ke kapele z dřívějška předpokládal. CD je velmi pestré a vytváří v člověku mnoho pocitů a emocí, kapela k tomu využívá veškeré možné prostředky. Dokonce se zde objevují hosté, kteří ovlivnili vyznění tvorby muzikantů. Ale k tomu se ještě dostanu v pokračování článku. Cruadalach tímto albem dokázali i to, že se ne nutně musí zabřednout do stylového klišé, tím mě pánové a dámy opravdu potěšili. Tvorbu kapely bych nazval folk metalem pro lidi s otevřenu myslí nebo folk metalem, co vybočuje a nedrží se určených mantinelů tohoto žánru. Hudebníci se v textovém obsahu vydali trošku jiným směrem nežli ostatní a deska pojednává a současných problémech ve světě, to dělá kapelu odlišnou od ostatních. Celé se to projevuje i na zvuku uskupení, který mírně zvážněl a nabízí svou tvrdší a vážnější tvář. Přesto ale album zároveň působí povzbudivým dojmem, který mi vytváří úsměv na tváři. Už jsem viděl i nějaké ty škarohlídy, kteří za tohle tuhle partu kritizují, mně je tohle mnohem milejší než nějaký tuctový a pořád dokola ohrávaný folk metal. Platí to i o muzice, která se tak jako texty nebojí ničeho a především již zmíněný Jan přináší čerstvé prvky a vše je propojeno s textovou náplní. Bravo!!

safe_image

Je velmi těžké vypíchnout jednu skladbu, protože zde má hitový potenciál snad každá kompozice. Obtížné vybrat nejoblíbenější věc. CD je stejně mnohem výživnější pouštět vcelku a ponořit se do kouzelné tvorby Cruadalach. Co mne ovšem dostalo do kolen, je poslední bonusová píseň s polským názvem Ziemie Niezyje, která je nahraná s českým orchestrem, jenž hostoval na aktuální fošně. Srdcervoucí, dramatické a dojemné melodie, které mě doslova omámily. Tohle se mi opravdu líbí a musím to zmínit na závěr. Dále skladba Satyros, kde hostují vokalistky z Percieval Schuttenbach. Především se mi zamlouvají zpěvové linky, na druhou stranu mi nesedí refrén, kde se pouze opakuje slovo Satyros. Jinak skladbu řadím rovněž k tomu nejlepšímu na CD.

Závěrem musím dodat, že tímto mě skupina opravdu potěšila, hlavně proto, že, jak jsem již zmínil v úvodu, je to muzika dělaná ze srdce a jde to sakra hodně znát. Takový zápal a tolik emocí na ploše 40 minut a tak pěkně nahraných. Jsem velice zvědavý na budoucnost Cruadalach, řekl bych, že Rebel Against Me otevře skupině další možnosti a posune ji výš, než je doposud. 8,5/10, bodíky si nechávám do budoucna na další CD, které bude doufám taky tak dokonalé a kapela naváže na aktuální dílo!

Album vyšlo u Metalgate Productions v roce 2015.

1. Revolt Without a Name 04:36   Show lyrics
2. Shiva World Dance Party 03:44   Show lyrics
3. Stuff That Matters 03:06   Show lyrics
4. Earth Café 03:17   Show lyrics
5. Rebel Against Me 03:30   Show lyrics
6. Wolves at the Gates 03:20   Show lyrics
7. Life-Worshipping Bastards 03:57   Show lyrics
8. Satyros 03:50   Show lyrics
9. Karma to Burn 03:10   Show lyrics
10. The Astralnaut 04:34   Show lyrics
11. Ziemie Niczyje 03:16  
 

 

 

 

 

Podobné články

Cruadalach – Rebel Against Me (2015)

About The Author
- Redaktor webů Metalirium, Marastmusic a magazínu Full Moon, posluchač především atmosferické, převážně alternativní hudby.

3
Komentujte

avatar
1 Vlákno komentářů
2 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Autoři komentářů
MysticKeaganRuslan Poslední autoři komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ruslan
Host
Ruslan

Čte si autor svůj text po sobě? Myslím, že by neuškodilo si každý text ještě před zveřejněním znovu proběhnout a vylovit chyby a upravit slovosled, četlo by se to líp.

Keagan
Admin

Omlouvám se za nepříjemné čtení. Tehdy jsme ještě neměli korektorku..snad je to po nynější korekci lepší 🙂