Darktimes – Triumph ov Chaos (2015)

Lipovský Mikuláš, Slovensko. Zde se zrodila tato temná entita nesoucí jméno DARKTIMES. Neznámá to skupina, která mě poprvé zaujala na webu Mortem Zine, po přečtení rozhovoru a recenze jsem si pustil jednu píseň, která mě mírně vykolejila a vyvrhla z reality kamsi do tmavých koutů mysli. Krátce po tom přišla nabídka na napsání článku, po kterém jsem se všemi deseti vrhnul. Tito Slováci mě zaujali především hloubkou myšlenek. Při prvním kontaktu s uskupením mě upoutala vizuální stránka celého dění. Typicky blacková image s corpse painty není nijak překvapivá, avšak je tu jedno velké tajemno. Onen podivín v bílé, úplně odlišné image – tím není nikdo jiný než Ossa, bubeník skupiny. Jaký má vybočující vzhled význam například k myšlence a textům, jež nám DARKTIMES servírují? Kapela nám dokonale propojuje vizuální stránku s tou hudební a utváří tak plnohodnotné umělecké dílo plné tajemností, které nám pánové budou představovat v dalších dvou pokračováních, jež plánují v budoucnu.

Než se pustím do zkoumání zvukového záznamu na CD, rád bych, abyste si všimli dalšího detailu, jenž činí uskupení zajímavým. Představuji vám celou partu, která se na materiálu realizovala. Namtar – basa, Ossa – bicí, Narakh – kytara, Nebbulus – kytara, Nrem – vokály. Všimněte si, že onen nezapadající Ossa má jako jediný jméno, jenž nezačíná na „N“. Další ukrytá myšlenka v projevu kapely, která vás donutí zapojit mozkové buňky a nutí vás ke zkoumání tajemství těchto muzikantů. Při vložení krásně vytvořeného disku do věže mne zničehonic obklopil pochmurný svět, jenž opravdu věští temné časy. Zdi mého pokoje se rázem bortí a místo nich spatřuji středověké uličky plné špíny a hniloby, prudký déšť bičuje můj obličej a všude leží mrtví, nakažení morem. Havrani poletují kolem a hodují na zdechlinách. Okamžik poté se mi ovšem zatmí před očima, objevuji se v temném prostoru beze zvuku, beze vzduchu, černo všude kolem mě a chlad. Ocitl jsem se mimo čas a mimo prostor reality. Přede mnou jen temná postava s trojzubcem v rukou, nevidím ovšem do obličeje. Stojí uprostřed temného prostoru, jenž nemá nikde konce ani začátku. Černá aura září temnotou a zlem, jenž prostupuje moje tělo. Ona bytost se na mě jen zlověstně usmívá a kolem ní poletují zmenšené planety. Celé tohle dění nese nějaké poselství, poselství vlády nad vším živým. Co to znamená? Jsem zvědavý a vkročím vpřed, abych spatřil onu krásu, která mě donutí pokleknout. Bohyně noci Nyx „(Nyx – Over My Shadows)“ ovládla mé myšlenky. Temná, krásná a svůdná ženská postava, jež démonickými rysy nahání hrůzu, ovšem svými vnadami omámí, jen proto, aby vás ovšem pohltila černou věčnou nocí, kolem jen tma a nicota věčnosti. Po dalším okamžiku se zjevím uprostřed trosek jakéhosi města v budoucnosti. Obloha je zrudlá jako krev a na zem dopadají stovky meteoritů, ohnivé střely likvidují vše živé, lidé se vypařují v onom žáru a hoří ve vlastním mase. Konec světa? Tok času si se mnou snad zahrává? Ano, takovéto témata ovlivňují tuto skupinu. DARKTIMES se v této trilogii zabývají teorií chaosu, fyzikou, kosmem, astronomií, smrtí, tokem času, mytologií, filosofií a podobnými tématy. Již při začátku úvodní hudební stopy vás doslova pohltí dno propasti chladu, ve kterém zůstanete až do konce uvězněni v pozastaveném časovém vězení.

photo-3_DT.jpg-copy

„Seduction – Cold Light Hypnosis“ je silný kousek na začátek. Ostré melodické kytarové „riffování“ vás okamžitě strhne na stranu zla a posedne vás svou mocí. Rychlá kytarová hra, jež utváří neskutečně chytlavé melodie, vás okamžitě pohřbí zaživa, abyste se smiřovali s přicházející smrtí, která se pomalu blíží. Jste pohřbení v nánosu kytarových vrstev a chlad vám prostupuje kůží. Zběsilé řádění na strunné nástroje střídají až hypnotické kytarové tóniny, pohybující se ve středních tempech, které dokonale doplňují bicí, postupující dle stejného vzorce. Krystalicky čistá produkce dává těmto nástrojům vynikat a celé ozvučení je tak čisté, jako povrch mrazivé planety, na které nevládne život, jen chlad a smrt. Ona přitažlivá gravitace povrchu vás ovšem uvězní a vy budete neustále probodávání čistými, rychlými riffy, prohánějícími se vaším tělem jako ledová bouře plná kousků ostrého ledu, který vám bude vnikat pod pokožku. Celému dění přispívá zpěv… ano, vokál Nrema je dechberoucí a jeho jedovatý skřek dodává hudebním kompozicím na znepokojujícím vyznění, prohlubuje již tak dost chladně tíživou atmosféru. Na určitých místech vás i překvapí čistými zpěvy, působícími rovněž spíše zlověstně a magicky, než nějak uvolněně. Jeho krásně doplňuje hluboký growl hostujícího zpěváka Lukáše Lončíka. Ten má vokální polohy někde až v hypnotických hloubkách, jež vás okamžitě donutí pokleknout, jako kdyby před vámi opravdu na trůnu z lebek seděl samotný bůh temnoty, Erebos. Jako kdybyste byli drceni mocí z hlubin a nutilo vás to se nechat přeměnit v prach. Působivé zpěvné linky jsou rovněž silnou devízou materiálu, která přispívá k atmosféře a temně emocionální stránce desky.Upřímně moc nepobírám, že „Triumph ov Chaos“ nahráli nezkušení muzikanti, co si ještě nezahráli v jiných skupinách. CD je profesionální ve všech směrech. Ať už co se týče zvuku, jak jsem již zmínil, tak také nápadů na albu, které nedisponují žádnou vatou, ani slabým místem. Kapela zvládá skládat chytlavé a zajímavé kytarové melodické linky, bicí jsou rovněž na úrovni, vokální melodie zasazené do instrumentace precizní. Tito poslové mrtvých hvězd tu působí jako léta sehrané těleso, jež ví přesně kam udeřit, co udělat, jak ovládnout posluchače.

Takže tu před sebou máme první díl z připravované trilogie „Triumph ov Chaos“, která nám poodhaluje část myšlenek, jež nám chce skupina sdělit. Jediný důvod, proč nedám plný počet bodů je ten, že je tato deska prvním albem DARKTIMES a že nám partička ještě má hodně co říct, může se dále rozvíjet. Jediné, co bych označil za mínus je fakt, že CD trvá pouze 36 minut. Pořád je to ale lepší než dlouhá stopáž plná vaty a nudy. Takto je materiál intenzivní a napěchovaný geniálními nápady, tudíž vás nutí ho bez únavy z poslechu vstřebávat pořád a pořád dokola. 8/10.

Album vyšlo na vlastní náklady kapely v roce 2015.

0004369546_10

Tracklist:
1. Seduction – Cold Light Hypnosis
2. Sirius – The Dark Rebirth
3. Pillars ov Creation – Forlorn Soul
4. Aeon Rain – Into Event Horizon
5. Nyx – Over my Shadows
6. Darkbringer – Cursed in Time

Sestava:
Namtar – basa
Ossa – bicí
Narakh – kytara
Nrem – vokál
Nebbulus – kytara

Diskografie:
Triumph ov Chaos (2015)

 

 

Podobné články

Darktimes – Triumph ov Chaos (2015)

About The Author
- Black, post, doom (sludge/stoner), ambient, noise, drone, post-rock, shoeagez (Harakiri for the Sky, Anomalie, Downafall of Gaia, Sedna, Belphegor, Horna, Blaze of Perdition, Hetroertzen, Sarkrista, Inferno, Alcest, Les Discrets, Lost in Kiev, Last Leaf Down, God is an Astronaut, Infestus, Marduk, Ad Hominem, Rotting Christ, Kroda, Baptism, Khors, Nokturnal Mortum a mnoho dalšího. Redaktor webů: Marastmusic.com, Metalirium.com, Bes Webzine.sk

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na