INGRAIN je zcela nová skupina pocházející z Izraele. V dnešní době je spousta kapel pocházejících z exotických zemí, není to proto již nic nového, mě ovšem zaujal fakt, že Izraelci holdují mému oblíbenému žánru post-metal, přesněji řečeno post-black metal v tomto případě. Zaujal mě mystický, snový obal s třpytivým jelenem, celý cover je vyvedený v krásně fialové barvě. Logo kapely vypadá elegantně, tudíž to celé působilo lákavě a také slibně. Říkal jsem si, že pokud bude obsah zhudebněná podoba obalu, bude to nevšední zážitek. A ono to tak bylo. Nelituji toho, že jsem si na facebooku jednu skladbu pustil, moje objevení INGRAIN bylo zcela náhodné. Na scéně se pohybuje velký počet podobně zaměřených kapel, žánr post-metal/post-black se rozrostl a pytel s umělci vyznávající tento žánr se roztrhl a padá nám na hlavy jako meteority z vesmírných dálek. Mě ovšem zaujal onen původ muzikantů, neboť to slibovalo jisté odlišení od kapel jako ALCEST, které miluji, nebo od početných skupin z USA. Asi půl roku předtím, možná déle, mě zasáhla jistá umělkyně SYLVAINE z Norska, která vyznávala právě ALCEST a jim podobné, nahrála svoje debutové album zcela sama, no a to sklidilo pozitivní ohlasy, moje post-metalové srdce se radovalo nad čistou krásou. Norsko šlo vycítit z muziky míle a míle daleko, při poslechu mě obklopila chladná norská jezera a řeky, mohutné horské průsmyky, ze kterých se linuly snové tóny doprovázené smutným až pohádkovým zpěvem lákajícím vás do oněch přírodních opuštěných a klidných míst. INGRAIN splnili přesně to, co jsem očekával a stejnou kvalitou k vám přichází z jiných končin.

https://www.youtube.com/watch?v=1Rgj-usIuuE

Muzika na EP „Ambers“ je jedním slovem sen. V tomto snu jste kdesi v pohádkové říši plné třpytivých barev, ve kterých kolem vás poskakuje elegantní modrý jelen z přebalu a vydává krásné zvuky a melodie, jež se vám zjevují v barvách všude kolem. Barvy vás dál a dál uspávají a nechávají vás v klidu plout pohádkovou říší třpytivých světel. Kompoziční zvukomalby jsou zasněné, mírumilovné, uklidňující. Skládají se z osvědčených postupů, tedy postupů, které využívají právě již zmínění ALCEST, LES DISCRETS, SYLVAINE, jenže je zde cítit aspekt, který jsem zmiňoval v úvodu. Exotičnost kapely dělá své a tak můžete tyto exotické prvky vycítit v samotném soundu kapely, v každičké vrstvičce, v každém tónu. Je to něco, co nedokážete popsat, ale přesto víte, že ta hudba zní odlišně než ostatní žánroví kolegové. Melodické kresby jsou vymalovávány vskutku poutavě a tak nějak po jiném, vokál zpěváka Hallela, který obsluhuje i basu, je také zvláštně zabarvený. Skřek typický pro black metal, možná by v jiných kapelách vyzníval agresivně a „hustokrutopřísně“, zde ale vokál uklidňuje a působí jemným, něžným dojmem. Samozřejmě disponuje škálou emocionálních poloh, kde vám přeběhne mráz po zádech a uroníte nějakou tu slzu. Nejsilněji hodnotím práci kytary. Yannai, kytarista skupiny, umí opravdu vystavět okouzlující melodické kreace, přimíchá vám lektvar snových jemných kytarových vůní a vám se jen motá hlava a vracíte se do onoho snu.

https://www.youtube.com/watch?v=Oc7eTOqZ4gg

„Bramm“ započne vybrnkávanou melodií, tuto hustou mlhovinu ale prorazí silné kytarové linky a skřek odnášejíc vás do vaší představivosti, takto deska pokračuje po celých 26 minut stopáže. Typické post-black riffy a vokál střídají vybrnkávané pasáže. Čistý zpěv je použitý velmi střídmě, škoda, chtělo by to přimíchat více čistých zpěvů pro více pestrosti, zpěvák totiž umí. Vrchol okouzlujícího EP přichází ke konci s písní „To See“, jež dokazuje nevyužitý potenciál. Její silný refrén, práce s pestrostí a rozmanitostí, všudypřítomný smutek. Malby tvořené z kytarových ozvěn zde předvádí nepopsatelně krásné hrátky, ale skladba slušně převyšuje písně předchozí, a tak jsem si při rozjímání nad materiálem říkal, že když by skupina nahrála více takových skladeb, byl by materiál dvakrát tak silnější. Nyní se mi totiž při poslechu stává, že se celou dobu těším jen na tu jednu skladbu. Zvuk není krystalicky čisťounký, jak byste možná čekali. Disponuje jistou dávkou špinavosti, ta ale vytužuje onu snovou hmotu obalující vaší mysl.

https://www.youtube.com/watch?v=nesqZdy8iKw

Všichni, co máte rádi podobné kapely, zkuste to, sice to není muzika, jež nějak závratně ovlivní vaše životy, ale lahodí to. Okouzlí to, zpříjemní to chvíle. Berme v potaz, že je to první věc, kterou INGRAIN vůbec nahráli, na to, že je to první materiál kapely, musím uznat, že se to borcům povedlo a těším se na další shledání, tentokrát doufám u debutového alba. V Izraelcích vidím potenciál, jen ho musejí využít a dát do toho ještě víc, aby si udrželi kvalitu a utáhli stopáž celého alba. 7/10

Album vyšlo u Pest productions.

Tracklist:

1. Bramm

2. Fragmented Mind

3. Firmament

4. To See

5. Outro

Sestava:

Hallel Tal – basa, zpěv

Daniel Treystman – bicí

Yannai Jaffe – kytara, doprovodný vokál

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x