Last Leaf Down – Fake Lights (2014)

Last Leaf Down jsou skupinou, která překvapila již svými demy, kterých jsem se nemohl ve své době na youtube nabažit. Dlouhý čas jsem čekal, tak jako ostatní fanoušci na den, kdy skupina vydá svůj debut a jak si poradí s velkou konkurencí podobně zaměřených uskupení. Last Leaf Down vznikli roku 2003 na základech doom metalu, ovšem jak je zřejmé z poslechů, Francouzi se našli nakonec ve stylu sheogaze a post rocku, trumfli i své kolegy Alcest a to už je co říct. Leč je skupina docela neznámým pojmem na scéně, fanoušci právě kapel jako Alcest a tohoto stylu celkově napjatě čekali, kdy bude deska venku a nakonec jsme se všichni konečně dočkali. Myslím, že výsledek stojí opravdu za to a muzikanti předčili všechna očekávání.

hqdefault

Co co budou obsahovat následující řádky jsem věděl už při prvním poslechu placky. Síla této kapely je především v zasněné atmosféře, se kterou umí Francouzi neskutečně kouzlit a předčili tak své souputníky tohoto žánru. Po působivém intru se zkreslenými bicími nástroji nastupuje skladba, kterou znají všichni z internetu a to In Dreams, jenž můžeme řadit mezi hity materiálu. Má asi nejvíce zapamatovatelnou melodii, jednu z nejlepších co se kompozic na desce týče. Benjamin Schenk je opravdu vynikající zpěvák. Rozsah sice nemá největší, oplývá však velice příjemným hlasem, který působí až snovým dojmem, když si připočteme místy zkreslené zpěvy, vznikne z toho vskutku překrásný zážitek. I když muzika není technická, tento žánr na tohle zrovna nehraje, je hra hudebníků na vysoké úrovni. Sascha Jeger s Benjaminem kytarami vytváří právě tu atmosféru a zasněnost, kterou jsem zmínil. Táhlé kytarové plochy, které vás okouzlí, lépe to popsat ani nejde. Dokonce překvapí využití elektroniky, sice jen občasně, ale elektronické party jsou mistrně zakomponovány a využity. Zvuk je čistý a taky přispívá k té zasněnosti jednotlivých písní. Dává vyniknout i base, kterou můžeme slyšet po celou stopáž dosti detailně. V podstatě není albu vůbec co vytknut. Nelze vypíchnout žádnou skladbu, CD funguje jako celek, jako příběh co se vyvíjí a rozvíjí, zní jak jedna jediná skladba. Snad jen poslední píseň Fake Lights in the Sky je takový vrchol na konec, dezert, který nadchne a nejvíce uvízne v hlavě, i když je píseň známá už z dob před vydáním CD, pořád se k ní musím vracet a vstřebávat ty nádherné, dechberoucí melodie.

383375_10152830921180487_613863000_n-e1370370785546

 

Tímto mohu uzavřít článek, i když je asi nejkratší, jaký jsem kdy napsal. O albu se prostě nic víc říci nedá, to se musí slyšet. Hudba Francouzů není určena na nějaké podrobné pitvání, funguje jako ucelená jednotka, jako jeden prvek, který vás dostane do stavu snění. Zapálit svíčky, popíjet víno a užívat si tohoto krásného, romantického díla, které umí chytit za srdce každou citlivou duši. 9/10 a to jen pro to, že se kapela může ještě posouvat dále.. i když…Fake Lights říká vše co má říkat tento styl a skupina už tímto dílem vyjádřila mnohé.

 

CD vyšlo v roce 2015 u Website records.

300x300 (1)

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x