Švédská blackmetalová legenda Marduk vyrazila po letech na americké turné v doprovodu Incantation, na růžích ale ve Státech ustláno nemá. Místní antifašistické organizace hrozí napadením koncertů v Oaklandu a v Austinu, přičemž poukazují na údajnou nacistickou povahu textů kapely a osobních vazeb některých členů obou kapel na neonacistické extrémisty.

Facebookový profil Anti-Fascist Action Bay Area zveřejnil rozsáhlé odůvodnění plánovaného (nejenom) bojkotu oaklandského koncertu, ve kterém zazněly vcelku očekávatelné argumenty: Marduk se v textech velmi rád vrací do období druhé světové války a názvy alb a a skladeb přímo zmiňují některé historické události (Night of Long Knives, The Hangman of Prague…), navíc jeden z členů Marduk bydlel s Vargem Vikernesem (!), a v případě Incantation se zmiňují vazby bývalého zpěváka Pillarda na neonacistickou scénu (což, jen tak na okraj, bylo před více než dvaceti lety). Menší protesty už proběhly před předešlými koncerty celého turné, nijak však nenarušily průběh koncertů, zatímco na facebookovém profilu Marduku se hromadí podpůrné vzkazy od amerických fanoušků.

Marduk se na svých profilech na sociálních sítích k situaci nijak nevyjádřil, možná i proto, že podobným obviněním čelil už v minulosti. Pro ilustraci vkládám úryvek rozhovoru kytaristy Morgana pro Metalblast.net z roku 2013:

Jak šokující pro Tebe bylo obvinění z nacismu?

M: Šokovaný jsem nebyl, spíš mě překvapila ta hloupost. Je zvláštní, že můžeš zpívat o některých historických událostech, zatímco o jiných ne. Některé velké časopisy se nás snažily bojkotovat a kontaktovaly pořadatele, aby se nám vyhnuli, ale to nás jen posílilo. Určité historické aspekty mě fascinují a budeme o nich i nadále psát písničky, a pokud to má být druhá světová válka, tak to bude druhá světová válka, a když s tím má někdo problém, ať jde do prdele. Před námi už to udělaly kapely Motörhead či Slayer a já nevidím důvod, proč bych to nemohl dělat já.

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x