Asagraum je, nebo spíše byl, mezinárodním black metalovým projektem složeným z dívek – Obscura (Nizozemsko – vokály, kytara) a Trish (Norsko – bicí). Zatím co jsem psal tyto řádky, Trish se kvůli osobním rozporům s frontmankou z řad Asagraum odporoučela a byla nahrazena pro mě zcela neznámou bubenicí A. z Nizozemska, takže Asagraum je už čistě nizozemskou záležitostí. Vyhnu se hodnocení, jak která muzikantka vypadá, jak je a není přitažlivá (jak má mužské osazenstvo tendence řešit, co jsem zase viděl), protože o to v hudbě přece nejde a není to důležité. Důležité je, jaká je hudba Asagraum.

„Potestas Magicum Diaboli“ – to je sever jak poleno. Nevím, jestli to bylo dáno tím, že se na desce podílela Trish a vložila do písní feeling své domoviny, nebo sama Obscura vyznává prastarý černý kov, jako první vyvržený z lůna norských hvozdů, ale deska má mrazivě severskou atmosféru a drží se tradic norské školy. Tak snadné to ale taky nebude.

Nečekejte mizerný zvuk, tupou techniku a pubertální nevybouřenost, kdy kapela svede jen hloupě plivat na křesťanstvo, bez špetky snahy o zapojení mozkoven, s true pózami a všemi zaběhlými klišé (to je zde sice přítomno, ale nepůsobí pozérsky a lacině). Asagraum sice vycházejí z Norska, ale znějí současně a hlavně inteligentně. Vzdávají hold syrovosti, ale hřeší s modernou. Písně jsou nahrány především ve středních tempech, v nichž se nachází dostatek prostoru pro magii kytar, a to je největší výsadou alba.

Riffy jsou pokřivené, samy o sobě velice mrazivé. Cítím v nich náznaky lehké disharmonie francouzské školy, ale pozor, jen náznaky, určitě se nejedná o současný islandský nebo francouzský rukopis. Kytarové party se překrývají přes sebe, klikatě se plazí v různých směrech a jsou jedovatě hnusné, přes to elegantně a zlehka zahrané, srozumitelné a přímočaré. Proto si jednotlivé pohyby na hmatníku snadno zapamatujete. 

Thrish byla Asagraum spolehlivým motorem. Její hra sice nebyla technicky oslnivá, ale dávala skladbám požadovanou zvířecí primitivnost a energii. Obscuřiny vokály jsou kapitolou samou pro sebe. Její hlas působí jako závan smrti vycházející z nejtemnějších hlubin temné kobky zapáchající hnilobou a sám o sobě tvoří děsivou atmosféru. Zvláštní, že kapela dovede vytvořit atmosféru, kterou spolehlivě pocítíte na vlastní kůži, při tom jim k tomu stačí správný zvuk (je správně mrazivě čistý a ostrý), účinně nahrané kytary a vokály, bez mnoha efektů či samplů (Asagraum mají klávesy jen naživo).

A tak mi už v hlavě leží jen jedna negativní poznámka k celku, který působí příliš jednotvárně a nedisponuje nějakými těmi výraznějšími motivy, které by od sebe odlišily jednotlivé hudební stopy, proto jsem se při poslechu párkrát ztratil a přistihl se, jak nedávám dostatečně pozor, protože mě materiál v určitých momentech přestával bavit, spíše tedy ke konci. I když jsou totiž riffy hezky výrazné, pokud si je srovnáte se skladbou před tím a se skladbou po tom, zjistíte, že si jsou až příliš podobné. Ve své podstatě „Potestas Magicum Diaboli“ není nijak originálním albem, je osobním vyznáním sympatických hudebnic, které se oddávají severské škole a nahlížejí na ni svým vlastním pohledem a činí tak na velmi vysoké úrovni. Díky tomu má deska minimálně osobitý rukopis, a tím předčí většinu mladých BM snaživců. Nizozemské divoženky z Asagraum nabízejí inteligentní pohled na prapůvodní black metal. Na debut velice dobré!

Tracklist:

1. Transformation

2. Black Triangle Temple

3. Leviathan

4. Gospel of Ignition

5. Daar waar ik sterf

6. Black Sun Prayer

7. Carried by Lucifer’s Wings

8. I Burn Within the Devil

Sestava:

Obscura – Vokály, basa, kytary

Trish – bicí

Žánr: black metal

Země: Nizozemsko

Label: Kvlt

Datum vydání: 29. 09. 2017

Délka: 44:02

Stránky kapely

Recenze: Asagraum - Potestas Magicum Diaboli

0.00
7.5

Skladby

7.0/10

Originalita

7.0/10

Produkce

9.5/10

Zpěv

7.0/10

Instrumentální složka

7.0/10

Klady

  • Mrazivá severská syrová atmosféra
  • Skvělé riffy
  • Mrazivý záhrobní vokál
  • Inteligentní a moderní pohled na klasický black metal

Zápory

  • Jednotvárnost skladeb, která se začne projevovat hlavně v druhé polovině alba

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x