Recenze: Asagraum – Potestas Magicum Diaboli

Asagraum je, nebo spíše byl, mezinárodním black metalovým projektem složeným z dívek – Obscura (Nizozemsko – vokály, kytara) a Trish (Norsko – bicí). Zatím co jsem psal tyto řádky, Trish se kvůli osobním rozporům s frontmankou z řad Asagraum odporoučela a byla nahrazena pro mě zcela neznámou bubenicí A. z Nizozemska, takže Asagraum je už čistě nizozemskou záležitostí. Vyhnu se hodnocení, jak která muzikantka vypadá, jak je a není přitažlivá (jak má mužské osazenstvo tendence řešit, co jsem zase viděl), protože o to v hudbě přece nejde a není to důležité. Důležité je, jaká je hudba Asagraum.

„Potestas Magicum Diaboli“ – to je sever jak poleno. Nevím, jestli to bylo dáno tím, že se na desce podílela Trish a vložila do písní feeling své domoviny, nebo sama Obscura vyznává prastarý černý kov, jako první vyvržený z lůna norských hvozdů, ale deska má mrazivě severskou atmosféru a drží se tradic norské školy. Tak snadné to ale taky nebude.

Nečekejte mizerný zvuk, tupou techniku a pubertální nevybouřenost, kdy kapela svede jen hloupě plivat na křesťanstvo, bez špetky snahy o zapojení mozkoven, s true pózami a všemi zaběhlými klišé (to je zde sice přítomno, ale nepůsobí pozérsky a lacině). Asagraum sice vycházejí z Norska, ale znějí současně a hlavně inteligentně. Vzdávají hold syrovosti, ale hřeší s modernou. Písně jsou nahrány především ve středních tempech, v nichž se nachází dostatek prostoru pro magii kytar, a to je největší výsadou alba.

Riffy jsou pokřivené, samy o sobě velice mrazivé. Cítím v nich náznaky lehké disharmonie francouzské školy, ale pozor, jen náznaky, určitě se nejedná o současný islandský nebo francouzský rukopis. Kytarové party se překrývají přes sebe, klikatě se plazí v různých směrech a jsou jedovatě hnusné, přes to elegantně a zlehka zahrané, srozumitelné a přímočaré. Proto si jednotlivé pohyby na hmatníku snadno zapamatujete. 

Thrish byla Asagraum spolehlivým motorem. Její hra sice nebyla technicky oslnivá, ale dávala skladbám požadovanou zvířecí primitivnost a energii. Obscuřiny vokály jsou kapitolou samou pro sebe. Její hlas působí jako závan smrti vycházející z nejtemnějších hlubin temné kobky zapáchající hnilobou a sám o sobě tvoří děsivou atmosféru. Zvláštní, že kapela dovede vytvořit atmosféru, kterou spolehlivě pocítíte na vlastní kůži, při tom jim k tomu stačí správný zvuk (je správně mrazivě čistý a ostrý), účinně nahrané kytary a vokály, bez mnoha efektů či samplů (Asagraum mají klávesy jen naživo).

A tak mi už v hlavě leží jen jedna negativní poznámka k celku, který působí příliš jednotvárně a nedisponuje nějakými těmi výraznějšími motivy, které by od sebe odlišily jednotlivé hudební stopy, proto jsem se při poslechu párkrát ztratil a přistihl se, jak nedávám dostatečně pozor, protože mě materiál v určitých momentech přestával bavit, spíše tedy ke konci. I když jsou totiž riffy hezky výrazné, pokud si je srovnáte se skladbou před tím a se skladbou po tom, zjistíte, že si jsou až příliš podobné. Ve své podstatě „Potestas Magicum Diaboli“ není nijak originálním albem, je osobním vyznáním sympatických hudebnic, které se oddávají severské škole a nahlížejí na ni svým vlastním pohledem a činí tak na velmi vysoké úrovni. Díky tomu má deska minimálně osobitý rukopis, a tím předčí většinu mladých BM snaživců. Nizozemské divoženky z Asagraum nabízejí inteligentní pohled na prapůvodní black metal. Na debut velice dobré!

Tracklist:

1. Transformation

2. Black Triangle Temple

3. Leviathan

4. Gospel of Ignition

5. Daar waar ik sterf

6. Black Sun Prayer

7. Carried by Lucifer’s Wings

8. I Burn Within the Devil

Sestava:

Obscura – Vokály, basa, kytary

Trish – bicí

Žánr: black metal

Země: Nizozemsko

Label: Kvlt

Datum vydání: 29. 09. 2017

Délka: 44:02

Stránky kapely

Recenze: Asagraum - Potestas Magicum Diaboli

0.00
7.5

Skladby

7.0/10

Originalita

7.0/10

Produkce

9.5/10

Zpěv

7.0/10

Instrumentální složka

7.0/10

Klady

  • Mrazivá severská syrová atmosféra
  • Skvělé riffy
  • Mrazivý záhrobní vokál
  • Inteligentní a moderní pohled na klasický black metal

Zápory

  • Jednotvárnost skladeb, která se začne projevovat hlavně v druhé polovině alba

Podobné články

Recenze: Asagraum – Potestas Magicum Diaboli

About The Author
- Black, post, doom (sludge/stoner), ambient, noise, drone, post-rock, shoeagez (Harakiri for the Sky, Anomalie, Downafall of Gaia, Sedna, Belphegor, Horna, Blaze of Perdition, Hetroertzen, Sarkrista, Inferno, Alcest, Les Discrets, Lost in Kiev, Last Leaf Down, God is an Astronaut, Infestus, Marduk, Ad Hominem, Rotting Christ, Kroda, Baptism, Khors, Nokturnal Mortum a mnoho dalšího. Redaktor webů: Marastmusic.com, Metalirium.com, Bes Webzine.sk

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na