16. 12. se na brněnské Melodce odehrála akce, na kterou jsem se těšil velmi dlouhou dobu jako malé dítě tak, že jsem už pomalu týden před konáním nespal. Proč? Především proto, že BELPHEGOR jsou moji největší oblíbenci, poslouchám je zhruba 9 let a jsou uskupením, jež rázně změnilo moje vnímání hudby. Měl jsem s nimi již tu čest na festivalu Made of Metal, kde mě ohromili doslova epickým vystoupením, těšil jsem se proto, jak si koncert porovnám s komorním, klubovým zážitkem. Je na tour doprovázeli polští HATE, které jsem měl vidět vůbec poprvé, američtí VITAL REMAINS, ty nemám téměř naposlouchané, ale je to dle znalců klasika, no a ETHEREAL, kteří mi připomínají staré DIMMU BORGIR.

Hned při vstupu jsem ovšem zůstal nemile překvapený, no, to je možná slabé slovo. Hladina adrenalinu mi stoupla tak, že jsem měl chuť někoho zabít. Ne jen, že se první kapela rozhodla po domluvě s ostatními muzikanty a pořadateli hrát o nejméně půl hodiny dříve, a tak jsem ji stejně jako mnoho dalších lidí nestihl (trošku špatně načasované, všichni přítomní si to měli rozmyslet dříve), ale rovněž jsem zjistil, že hold nemám akreditaci. Vysolil jsem tedy své peníze, peněženka trpěla a já byl rád, že jsem měl na pár piv. Domluva s Obscure Promotion mě tedy velmi zklamala, přeci jen, není snad problém si zapsat, kdo že má vlez zdarma, že? No nic, jdeme se podívat na samotné účinkující, kteří mi měli spravit náladu…

HATE začali hrát chvíli před tím, než jsem přišel do prostorů Melodky. Název se hodil přesně k tomu, co se mi honilo v hlavě. Zlost mě přešla ovšem ihned, jak spustili svůj ponurostí nasáklý death metal. Upřímně, pro mě jsou HATE zatím nejlepší death metalovou kapelou živě! Ani jejich starší krajané VADER mě nedostali do kolen tak, jako tito deatheři. Uhrančivé melodické výjezdy, drtivé rytmy, jež rozhýbaly všechny přítomné, ale dominoval především opravdu zlý growl zpěváka a kytaristy Atf Sinnera. Jeho zlost se rozsévala mezi lid rozprostřený po celé Melodce a místy z toho všeho běhal mráz po zádech. Bubeníka Pavulona jsem vyloženě obdivoval. Řezal do toho s takovou razancí, že jsem nechápal, že ty změny a přechody uhraje. Zběsilá tempa, brilantní technika, mimochodem velmi, velmi dobrý čitelný zvuk. Domin, koncertní kytarista kapely, hravě sázel svá sóla s lehkostí a čistotou, samozřejmě basu obsluhoval nový basák, jenž nahradil zesnulého Mortifiera – Kain. Hold tato myšlenka mi projela hlavou při pohledu na něj. K mé spokojenosti zazněly songy hlavně z posledních tří desek, mám je radši, až zde dle mého soudu kapela chytila svůj rukopis pevně a už jej nepustila.

 

151218-13-hate

VITAL REMAINS, 15 let prý? Stará deathová mašina, která vydala CD naposledy v roce 2007 a je to prozatím jediná věc, kterou jsem od těchto řezníků slyšel. Set začíná působivým intrem, v němž jde zaslechnout přibíjení Krista na kříž, vyznívá to velmi epicky, poté nastává totální vyhlazovák v podobě stejnojmenného songu z oné poslední fošny „Icons of Evil“. Inu, zvuk byl horší než u předchozí party. Prvně mi to celé znělo jako chaos a hluk, ale po nějakých těch minutách se sound ustálil a vyvážil, leč ne k úplné dokonalosti. Možná kytary mohly být více v popředí, bicí zase mírně stažené, i tak mě po nějaké době začali „Amíci“ zajímat. Hlavně obrovský zápal a nasazení mě uchvacovalo. Kapelu ale nemám naposlouchanou, HATE mě bavili více, i tak jsem koncert odsledoval z povzdálí s pivkem, s úsměvem a rozkývanou palicí.

151218-18-vital-remains

No a pak se strhl můj boj o první řadu, neboť měli začít mnou nejvíce očekávaní BELPHEGOR. WC ani pivo, nic z toho mě nezajímalo, bál jsem se, že v té obrovské mase lidí (ano, Melodka byla narvaná k prasknutí) se nedostanu ani do půlky sálu, když se budu zdržovat pivem či jinými potřebami. Čekalo se celkem dlouho, protože se nejprve musely připravit rekvizity na pódiu, což trvalo i přes úsilí týmu, který s muzikanty přijel, docela dlouho. I tak jsem rád, že jsem z opatrnosti raději šel k podiu dříve. Poté započalo něco, na co se hodí jen jediné slůvko – holokaust. Oproti MoM měli na Melodce Rakušáci o dost lepší a čistší sound. Helmuth je ďábel, okamžitě dokáže strhnout dav a vytvořit běsnící válečnou vřavu pod pódiem. Jeho zvrhlý hluboký ryk zněl démonicky, popravdě Helmuth disponuje jedním z nejpůsobivějších vokálů na současné extrémní scéně. Ano, sjíždí více do death metalových hlubin, pořád se ovšem jedná o mix death a black metalu. Jeho zvrácené pohledy i mluva, vokál, vystupování, kytarová hra, ten člověk to prostě prožívá a dává do toho srdce. Celá kapela samozřejmě zdatně sekundovala a nikdo nezaostával. Serpenth hlavního velekněze doplňoval o svůj vokál, který když slyším, mrzí mě, že ho nezapojí více. Zazněly pecky jako „Conjuring the Dead“, „Lucifer Incestus“ nebo „Hell´s Ambassador“. Celkově kapela sázela songy z alb od roku 2003 a playlist měla neměnný. Až na skladbu „Totencult – Exegesis of Deterioration“, jež je čerstvou novinkou. Musím říci, že z ní pociťuji zklamání a dalšího alba se trošku bojím.

151218-38-belphegor

Hodnocení:

Přes pokulhávající organizaci a domluvu s pořadateli se jednalo o maximálně vydařený večer, přeplněný černooděnci a temnými tóny té nejčernější a nejlepší hudby, plus zlatavým mokem, tekoucím proudem do našich vyprahlých hříšných hrdel. BELPHEGOR i HATE snad zase někde budeme moci spatřit. VITAL REMAINS – napravím se a tuto klasiku si naposlouchám. Příště si je snad užiji větší měrou. Všechny kapely potvrdily, že jsou špičkou death a black metalu, že mají své posty zaslouženě a všechna sláva jim. Mimochodem, Serpenth z BELPHEGORU byl nemocný, choroba nejspíše byla mezi všemi kapelami a i tak odehrály svoje koncertní sety s obrovským nasazením, mají můj obdiv.

151218-24-belphegor

Klub: Melodka

Line-up: ETHEREAL, HATE, VITAL REMAINS, BELPHEGOR

Vlez: 540 Kč na místě, 490 Kč předprodej

12004126_915012871921852_8924774164768611359_n

Autor fotek: Milan Jurkas (Abysszine)

BELPHEGOR, HATE, VITAL REMANS, ETHEREAL - (Brno - Melodka 16. 12 2015)

8.3

Zvuk

9.0/10

Organizace

5.0/10

Návštěvnost

10.0/10

Koncerty kapel

9.0/10

Klady

  • Skvělý zvuk
  • Velmi vysoká návštěvnost
  • Fantastické koncerty kapel BELPHEGOR a HATE

Zápory

  • Pokulhávající organizace
  • Moc ostré osvětlení, spíše rušivé, než efektivní
  • Vital Remains mohli mít lepší zvuk

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x