Redaktor Royal Blunt pro vás připravil black metalové recenze. Pokud nesouhlasíte s jeho názorem, tak mu to dejte hlasitě najevo v komentářích. Zanechte taky like, protože bez lajků na Facebooku dnes ani kuře nehrabe. Náhledový obrázek je z bookletu posledního alba Mephorash.

Cirith Gorgor – „Sovereign“ 

Letos se dočkáme nejen jednoho, ale dvou alb legend beneluxského black metalu. Kromě belgických Enthroned, kteří v červnu vydávají už jedenáctou desku, letos vydali své sedmé LP také holandští Cirith Gorgor. Tato holandská pětice, která je na scéně už od roku 1993 (původně si říkali Dark Sorceress), hraje úderný, melodický, na riffech založený black metal. V jejich hudbě se spojuje agrese kapel jako Marduk se zlovolnou atmosférou skupin jako Gorgoroth či Sargeist. Stejně jako na předešlých albech jsou i na „Sovereign“ ke slyšení zapamatovatelné songy s někdy až chytlavými melodiemi a refrény, občas tu zazní i sólová kytara. Cirith Gorgor vás prostě rozsekají blast beaty a frenetickým riffováním, díky melodiím a atmosféře jejich hudbě také nechybí emoce. Sogwritingu nelze nic vytknout: každá z písní směřuje k vyvrcholení a není v nich zbytečná vata. Po instrumentální stránce jsou Cirith Gorgor špičková kapela a jejich muzikantský um vyniká i díky výborné produkci. Celkově „Sovereign“ rozhodně stojí za opakované poslechy, některé songy si možná i zanotujete.

Datum vydání: 5. dubna

Label: Hammerheart Records

Hodnocení: 7/10

 

Departure Chandelier – „Antichrist Rise to Power“

Departure Chandelier je americko-kanadský projekt členů kapel Ash Pool a Akitsa. Tito členové zůstavají anonymní, ale lze spekulovat, že se na projektu podílí zpěvák Ash Pool a známý producent elektronické elektronické hudby Dominick Fernow. Styl Departure Chandelier je primitivní, syrový, ale vynikají v něm zároveň melodické, často až chytlavé riffy – napadá mě podobnost hlavně s finským black metalem, zejména se Satanic Warmaster. V sonzích se s kytarovými pasážemi střídají pasáže, kterým dominují klávesy. Jak riffy, tak synťákové melodie jsou často minimalistické, ale mají obrovský náboj a až punkovou nespoutanost. Stejně jako jednotlivé songy je celé album, které popisuje vzestup a pád císaře Napoleona, rychlá, ale intenzivní jízda. Syrovost hudby umocňuje i produkce, která má do uhlazenosti velmi daleko.

Datum vydání: 28. února

Label: Nuclear War Now! Productions

Hodnocení: 8/10

 

Murg – „Strävan“

Murg je trochu tajemná sestava z řídce obydlené oblasti ve středním Švédsku, kraje drsného a mrazivého stejně jako jejich hudba. Murg mají na kontě dvě alba, jejich třetí album „Strävan“ vychází u proslulého labelu Nordvis Produktion (jeho majitel je A. Petterson, známý z legendární kapely Armagedda), očekávání je tím pádem vysoké. Ač jsou ze Švédska, Murg hrají black metal inspirovaný norskými kapelami jako DARTHRONE nebo TAAKE – víc tíhnou k atmosféře než k agresi. Ačkoliv první dojem z jejich hudby je, že na ní není nic moc neočekávaného nebo zvláštního, některé písně hned zaujmou zapamatovatelnými melodiemi. V písních se mísí mrazivá atmosféra s tklivou melancholií, některé části můžou být víc náladové, jiné zase chytnou houpavým střednětempým rytmem. Tři nebo čtyři songy jsou přímo chytlavé, ale i ostatní skladby se mi po opakovaném poslechu začaly líbit čím dál víc. Murg se drží při zemi, ale jejich hudba nezní otřepaně.

Deatum vydání: 26. duben

Label: Nordvis Produktion

8/10

 

Mephorash – „Shem Ha Mephorash“

Mephorash jsou ze Švédska, vznikli v roce 2010 a letos vydávají čtvrté LP. Na jejich prvních dvou albech nebylo nic moc zvláštního kromě toho, že některým jejich členům bylo v době vydání debutu šestnáct let. Mephorash na sebe upozornili deskou „1557 – Rites of Nullification“, na které se ukazuje jejich schopnost syntetizovat různé styly a nápady, které určovaly trendy v dnešním black metalu, a také ukázali své nadání vdechnout své hudbě určitou velkolepost. „Shem Ha Mephorash“ je jejich nejambicióznějším, hodinu a čtvrt dlouhým dílem. Hudba na tomto díle je rozmáchlá, monumentální, chvílemi mě pro ni napadalo označení „kinematografický black metal“. Po poslechu singlu „Sanguinem“ jsem se na album velmi těšil, tento singl je ve své temné majestátnosti opravdu dechberoucí. To samé bohužel nemůžu říct o albu celkově, trochu se dle mého propadá pod vlastní vahou. Jsou tu skvělé, uhrančivé momenty, ale celkově jsou songy i album trochu fádní a vleklé. Vzhledem k tomu, že se skupina snaží o zkoumání metafyzických aspektů reality (název alba odkazuje ke kabalistickému pojetí Boha), je hodně materiálu na této desce prostě trochu moc předvídatelného. Moje hodnocení odráží to, že album má nepopiratelné kvality, ale že mě celkově zklamalo.

Datum vydání: 18. dubna

Label: Shadow Records

Hodnocení: 6/10

 

Vargrav – „Reign in Supreme Darkness“

V-khaoz, chlapík který stojí za symfonickým black metalovým projektem Vargrav, je velmi plodným hudebníkem. Vargrav není jeho jediným one-man projektem, ty má, pokud dobře počítám, dohromady čtyři a každý z nich má trochu jiný stylový záběr. S Vargrav V-khaoz vzdává hold symfonickému black metalu 90 let – kapelám jako LIMBONIC ART, DIMMU BORGIR, TARTAROS či králům tohoto stylu EMPEROR. Co se týče zvuku a atmosféry, „Reign in Supreme Darkness“ je skutečně dokonalou replikou svých vzorů a je tu řada velmi chytlavých pasáží. Bohužel, co už se V-khaozovi povedlo méně, je napsat zapamatováníhodné songy. Občas jsou songy nesoudržné a jenom bezcílně plynou (jeden song má např. falešný konec, po kterém dál pokračuje bez jakékoliv návaznosti na předešlé části), jindy není melodiím a riffům dovoleno dostatečně se rozvíjet (u chytlavějších pasáží je to obzvlášť neuspokojivé). Výsledkem je, že i když mají písně skvělé momenty, majestátní, zlá atmosféra je pohlcující a produkce je doslova vymazlená, celkově je deska trochu monotónní a opakované poslechy nejsou příliš uspokojivé.

Datum vydání: 26. dubna

Label: Werewolf Records

Hodnocení: 5/10

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x