13. listopad se nesl ve znamení hororových příběhů, jež nám na pódiu Flédy měli převyprávět britští black/gotici CRADLE OF FILTH, jedna z nejdiskutovanějších skupin na metalové scéně. Kapela se stala ve své nové éře terčem posměchu a pomluv, rovnou říkám, že ne právem, k tomu však později. Je doprovodila australská progressive blackovka NE OBLIVISCARIS, kteroužto jsem si poslechnul těsně před večerem a velmi, velmi příjemně mě pánové překvapili, no a do třetice se v klubu předvedli melodičtí black/death metalisté Tisíc let od ráje, dámy a pánové ovšem nejsou zrovna můj šálek kávy…

Tisíc let od ráje jsem viděl cca dva roky v minulosti a tehdy mě kapela naprosto vůbec neoslovila. Rámus, neoriginalita, maximálně dvě ozdoby u mikrofonů stály za zmínku, takže jsem je i nyní vynechal a prokecal je s lidmi. Netuším, jaký měli úspěch, jak hráli a kolik na ně přišlo lidí, ale nejvíce osob se nahromadilo v klubu až při konci uskupení.

NE OBLIVISCARIS mě dostali upřímně do kolen. Jejich hudba mě i přes fakt, že ji nemám naposlouchanou, omámila takovou intenzitou, že jsem nebyl schopen ani pařit, jen jsem s vyvalenými bulvami a šibalským úsměvem na tváři sledoval mistrovství, jež se na pódiu odehrávalo. Nejvíc mně kolena podráželi oba zpěváci a jejich kombinace vokálů. Skřek/growl Xenoyra byl agresivní a procítěný, houslista Tim Charles disponuje zase neuvěřitelně kvalitním čistým zpěvem s širokým záběrem, se kterým může pracovat. S vokálními partiemi si pohrával a jeho zpěv mě prostě dojímal. Baskytara konečně hraje důležitou roli ve zvuku nějaké kapely a není jen doprovodným nástrojem. Brendan Brown na svou podivnou baskytaru (neměla konec hmatníku) předváděl progresivní až jazzové vyhrávky, jež dokonale vynikly a ozvláštnily mnoho pasáží v muzice kapely. Celé kvarteto je hodno označení „mistři“.

12233378_1087187121293573_1960729220_n

Intro se rozeznívá a konečně přichází uspokojení pro nedočkavé fans, kteří samozřejmě přišli především na CRADLE OF FILTH. Po tomto koncertě vůbec nedokážu pobrat, proč se říká, že Dani neumí zpívat, když jeho vokál byl totožný se zpěvy na albech skupiny. Neujelo mu to ani jednou a hlasivkami krásně kombinoval hloubky a jekot. Jeho výšky byly bezchybné, muzika zněla stejně zvráceně a šíleně jako studiově a i zvuk si držel vysoký standart. Byla jedna radost dívat se na dva Brňáky, již se vrátili domů a fanoušci jim připravili neuvěřitelnou domácí atmosféru. Šlo vidět nadšení z toho, že hrají pro své publikum. Jediné, co mě mrzelo, bylo to, že Martin měl soupravu na boku vpravo a dokonce byl schovaný za ochrannými plastovými stěnami.Tudíž jsem si nemohl vychutnat a odsledovat jeho dokonalou hru. Hrálo se z nové desky, zazněly písně jako „Yours Immortally…“ z nového alba nebo „Right Wing of the Garden Triptych“, ze starší tvorby se hrálo hodně z desek „Midian“, „Cruelty and the Beast“, samozřejmostí byla hitovka „Nymphetamine“, na své si přišel každý, až na mě, mám rád fošny „Darkly, Darkly Venus Aversa“ či „Godspeed on the Devils Thunder“. Škoda ignorance prostřední éry, ale old school fanoušci si přišli na své a velká účast nových písní dá znát spokojenost z nového materiálu.

12270085_1087196507959301_965313923_n12233554_1087198997959052_1658165708_n

Večeru není co vytknout, od atmosféry, účasti lidí až po kvalitu vystoupení kapel. CRADLE OF FILTH jsou živě vynikající skupina, jež si právem nese status veličiny. Svoji pozici obhájili na jedničku s hvězdičkou. Vy, co na kapelu plivete, promažte si ušiska, nejspíše špatně slyšíte. Zaráží mě, kolik lidí prská, přitom jejich „pravda“ je od té pravé pravdy na míle daleko. Zajdu si na ně znovu rád, ihned, jak zde CRADLE budou hrát a za NE OBLIVISCARIS jsem rád, že jsem je poznal. Krásný večer, na dlouhou dobu bude uchovaný v mé paměti!

Seznam účinkujících:
CRADLE OF FILTH
NE OBLIVISCARIS
TISÍC LET OD RÁJE
Klub: Fléda
Vlez: 590/na místě 690 Kč.

Autor fotek: Jana Polášková

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x