DARK SEAL mohu označit za svoji srdeční kapelu, alespoň co se české scény týče. Tato brněnská smečka, jež si našla zalíbení v keltské historii, totiž patřila mezi moje první tuzemské úlovky, tudíž od té doby keltské válečníky sleduji a především navštěvuji jejich koncerty, při kterých je vidím neustále růst do výšin. Nového alba jsem se upřímně docela bál, bál jsem se hlavně skladatelského selhání. Píšu to proto, že skladbu „Luna“ DARK SEAL hráli živě už před vydáním „Pagan Throughs Vol. 2“ a popravdě píseň mě spíše nudila, než aby zanechala nějaké pozitivní stopy. Na druhou stranu jsem si držel takovou naději, že přeci jen se mi song zalíbí, neboť nevyšlo album a nemám ho pod kůží studiově a že nová fošna bude přeci jen stát za to, DARK SEAL přece nesmí zklamat.

10250207_938676339521931_7898203512514625583_n

A stojí za to, moje negativistické myšlenky jsou zahnány. Nyní si pravidelně vpouštím do uší příjemně melodický black metal se slovní příponou pagan, no a jak jinak než navazující textovou tématikou na předešlé pohanské vyprávění. DARK SEAL udělali obrovský krok kupředu, na novém CD je hmatatelný vývoj a snaha o dosažení nových met. Nová deska „Pagan Throughs Vol. 2“ je ve všech směrech lepším a profesionálnějším albem, než její předchůdce. I přes skutečnost, že mám debut uskupení v oblibě, trpí neduhem horšího zvuku a občasně hluchých míst. Jedničku mám rád především pro skladatelsky zajímavé prvky, jež jsou na poměry naší kotliny originální a více vymazlenou produkci. Při spuštění alba vás okamžitě překvapí nový zvukový kabát. Zatímco debut měl sound nevyvážený a jakoby utlumený, novinka disponuje plným, hutným a příjemně kovovým ozvučením.

Další velmi pozitivní přínos vnesl do kapely bicman Honza, neboli Hans. Jednička měla podprůměrné bicí party, které postrádaly pestrost, zajímavost a techniku, to Brňáky sráželo o levely níže. Hans je oproti Satanovi – (původní bubeník) jiná třída. Bubny jsou pravým opakem v porovnání se starší tvorbou uskupení. Je to panečku rozdíl, poslouchat nějaké zajímavé přechody a detaily, než pouze téměř základní rytmy. Vokály keltských vůdců Crudelise a Vonkollageho jsou lépe vzájemně sehrané a jejich kombinace a prolínání je přirozenější. Mám i pocit, že oba zpěváci mají i barvitější projev. Více si najednou vychutnávám jednotlivé hlasy. Texty – opět protikřesťanská tématika, příroda, pohanství. Jistě, stokrát ohrané téma, ale DARK SEAL mají sympatický vypravěčský talent, proto i lyrickou část moc rád poslouchám či čtu při poslechu. Po skladatelské stránce se CD nese ve stopách svého předchůdce, takže očekávejte melodický black metal s prvky dejme tomu SATYRICON s převažujícím agresivním skřekem, občas kombinovaným s čistými popěvky. Kapela smrdí, tak jako v letech předchozích, heavy metalem a celkově staromilským black metalem, nečekejte žádné moderní prvky či experimenty, ale poctivou směsici old schoolu a pagan metalu, toť vše.

O83gKm4weQh7lpjZh9aPQJR1PtG9lOQ0

Kdo rád návrat v letech zpět, je zde doma, kdo ne a prahne po progresi, dejte ruce pryč. Pagan metalisté DARK SEAL přichází ve velké formě, zdokonalení, jejich zbroj je pevnější a meče či sekyry ostřejší. Leč v jejich tvorbě naleznete mnoho prvků, již jsou vždy inspirovány něčím z metalové pokladnice, vkládají do své hudby své vlastní myšlenky a také duši, a to přináší plusové body a výslednou vlastní tvář. Občas mám sice pocit, že jsou některé pasáže nedotažené, či by je materiál nemusel obsahovat, vždycky přijde něco, co mě překvapí, ale to už je spíše o vkusu jednotlivce. „Pagan Throughs Vol. 2“ ukazuje, že skupina potenciál má, třetí alba bývají zlomová, tak vyčkejme, co se bude dít dále. 7,5/10

nové písně k poslechu na Bandzone!

Album vyšlo na vlastní náklady v roce 2015.

Tracklist:
1. Bouře
2. Cesta osudu
3. Luna
4. Posvátný kříž
5. Svatí fanatici
6. Čarodejnice
7. Imbolc
8. Strom
Sestava:
Dimi – basa
Crudelis – zpěv, kytara
Vonkollage – kytara, zpěv
Hans – bicí

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x