Přinášíme krátký průvodce asijským black metalem se stručným předstvením těch (dle názoru autora) nejlepších kapel, které v tomto regionu působí či působily. V článku jsou zastoupeny všechny podžánry či styly, takže doufáme, že si zde každý něco najde.

Sigh

Kapela byla založena v roce 1989 v Tokyu a je považována za první japonskou black metalovou kapelu. Záhy po založení kapela podepsala smlouvu s legendárním labelem Deathlike Silence Productions, který patřil nechvalně známému Euronymousovi z Mayhem. Jejich první album „Scorn Defeat vyšlo v roce 1993, záhy po Euronymusově smrti, kdy byl label v naprostém chaosu, a nastaly proto problémy s jeho distribucí. Debutní album Sigh bylo také jejich nejtradičnějším, naplno se avantgardním a experimentálním směrem kapela posunula na svém třetím albu „Ghastly Funeral Theatre z roku 1997. Kapela je stále velmi aktivní, celkově vydala 10 studiovek a letos se chystá vydat album s názvem „Heir to Despair.

Anthelion

Melodickou blackmetalovou skupinu Anthelion založili v roce 2001 čtyři mladí kluci z malého přímořského města na severu Taiwanu. Své první LP se kapela rozhodla natočit ve Švédsku ve studiu Fredman, finanční problémy a rozpory ohledně hudebního směru ale kapelu málem položily. Po odchodu dvou členů a jejich náhradě kapela nakonec projekt dokázala dokončit, album „Bloodshed Rebelfallen spatřilo světlo světa a kapela si začala budovat jméno i mezinárodně. První asijské turné odjeli v roce 2007, další mezinárodní turné si odehráli po vydání druhé desky Obsidian Plume. Vloni ukončili činnost kvůli odchodu kytaristy Zeista. Comeback je ale vcelku pravděpodobný.

Ritual Day

Kapela byla založena v roce 2000 a je tedy jednou z nejstarších čínských skupin hrajících „ortodoxní“ black metal. Jejich první album Sky Lake vyšlo v Hong Kongu, na Taiwanu, v USA a v Evropě pod hlavičkou různých nahrávacích společností. V začátcích kapela hrála syrový black metal, postupně se však začala orientovat víc na strukturu a melodii. V roce 2016 vyhráli domácí Wacken Metal Battle a odehráli koncert na Wacken Open Air v Německu, letos v zimě vystoupili na festivalu Winter Days of Metal ve Slovinsku a odehráli miniturné po evropských klubech. Ritual Day se také objevili v populárním dokumentárním filmu Global Metal.

Inferno Requiem

Tento de facto sólo projekt hudebníka Foga je považován za první blackmetalovou skupinu na Taiwanu. První demo In the Nightmare of… bylo ovlivněno melodickým black metalem, Fog ale následně v reakci na melodický black metalový sound, který byl díky popularitě domácí skupiny Chthonic na místní scéně velmi v kurzu, začal razit syrovější zvuk. Jeho první LP nazvané Gloomy Night Stories je ztělesněním jeho hudební vize. Album má všechny kvality, které si spojujeme s pojmem „raw black metal“: mrazivá atmosféra, typická black metalová riffová technika a DIY produkce. Po několikaleté pauze se Inferno Requiem vrátilo s povedeným EP „Moon“, na němž sice získává více prostoru atmosféra, hudebně je ale stále zakotveno v ortodoxním black metalu. Vloni vyšlo druhé LP s názvem „Nüwa“. Jako i na předchozích albech jsou texty inspirované čínskou mytologií a okultní vědou.

Ethereal Sin

Black metal má mnoho podob, což potvrzuje i stylová různorodost kapel zastoupených v tomto článku. Ethereal Sin jsou japonská symfonická black metalová skupina založená v roce 1997, k jejímž vzorům nepochybně patří Cradle of Filth. Výrazné melodie, klasicky zpívané ženské vokály, trocha gothické atmosféry a blastbeaty – žádný z typických prvků žánru tu nechybí. Tato „elegická black metalová horda“, jak sami sebe popisují, má na kontě tři LP, dvě kompilace a řadu demo nahrávek a EP. Jejich poslední deska vyšla v roce 2013, na svém Facebooku ale slibují nový materiál na letošní nebo příští rok. Kapela aktivně koncertuje a v roce 2015 vyhrála domácí Metal Battle a zahrála si na Wacken Open Air.

Impiety

Impiety vznikli v roce 1990 a velkými vzory jim byly kapely jako Venom, Hellhammer, Sarcòfago či Possessed. Kapelou prošla řada nejen místních, ale i zahraničních hudebníků, jediným stálým členem je frontman Shyaithan. Impiety byli první singapurskou metalovou kapelou, která podepsala smlouvu se zahraniční nahrávací společností. Jejich debutní album „Asateerul Awaleen“ (1994), vydal holandský label Shivadarshana Records, jejich průlomovým albem bylo „Skullfucking Armageddon“ (1999), které vyšlo pod hlavičkou legendárního francouzskeho labelu Drakkar Productions (tou dobou na jejich rozpisce byly skupiny jako Watain, Deathspell Omega nebo Alcest). Později Impiety podepsali smlouvu s Osmose, dnes jsou na rozpisce Agonia Records.

Zuuriake

Popularita Zuuriake, jejichž jméno v překladu znamená „Jezero pohřbených mrtvol“, nemálo vzrostla díky jejich poslednímu albu Gu Yan, kapela je ale aktivní už od konce devadesátých let. Tato banda z čínské provincie Šantung hraje atmosferický black metal s folkovými prvky a vystupuje v orientálně stylizovaných kostýmech. Kromě toho, že se jejich melancholická a majestátní muzika velice dobře poslouchá, jsou jejich vystoupení zajímavá i na pohled, možná i proto si získali světový věhlas. V posledních letech si Zuuriake zahráli hned několikrát v Evropě: v roce 2017 odehráli celoevropské turné a zahráli si na finském Steelfestu, v roce 2018 dokonce vystoupili na věhlasném holandském festivalu Roadburn.

Chthonic

Chthonic je kapela, kterou není nutno příliš představovat. Tato taiwanská skupina si zahrála na mnohých světových festivalech, odehrála turné s řadou známých mezinárodních kapel a smlouvu s nimi podepsal největší finský label Spinefarm Records. Doma na Taiwanu mají frontman Freddy Lim a jeho žena basačka Doris status celebrit. Před dosažením slávy ale Chthonic hráli dosti řízný symfonický black metal po vzoru Cradle of Filth či Dimmu Borgir, takže si je můžeme i zde připomenout. Jedno z alb, které bylo sice komerčně úspěšné, ale stále relativně syrové, je album „Seediq Bale“ z roku 2005. „Seediq Bale“ je konceptuální album pojednávající o odboji taiwanských domorodců proti japonské agresi.

Abhorer

Abhorer se někdy přezdívá „asijské Sarcòfago“, je tedy nasnadě, že kapela hrála muziku ve stylu první vlny black metalu. Kapela byla založená v roce 1988, a přestože za devět let své činnosti má vydala jen jedno album a jedno EP, získala si věhlas v zahraničí a spolu s Impiety proslavila singapurskou metalovou scénu. Ta je, jak je vidno i ze zastoupení dvou singapurských kapel v této „top desítce“, poměrně silná, zvlášť když uvážíme malou rozlohu tohoto multikulturního městského státu. Zájem o Abhorer je stále živý: v průběhu let po rozpadu kapely vyšly neoficiální kompilace, v roce 2012 vyšla re-edice jejich LP „Zygotical Sabbatory Anabapt“ z roku 1996, a to pod hlavičkou amerického labelu Hell’s Headbangers.

Diabolus Arcanum

Tento článek by nemohl být kompletní bez zmínky některé kapely z jihoasijského regionu. Indický black metal je sice v porovnání s jinými asijskými zeměmi tak trochu v plenkách, přesto se najdou kvalitní skupiny jako třeba Diabolus Arcanum. Tato kapela s Tamilnádu hraje symfonický black metal a má viditelně zálibu v dungeon synthu. Ve svých úplných počátcích kapela holdovala power metalu a powermetalová epičnost a teatrálnost je z jejich hudby cítit trochu i teď. Diabolus Arcanum má na kontě jedno demo a jedno LP, v roce 2017 se kapela přejmenovala na Entity of Hate a vydala jedno EP. První album vyšlo pod hlavičkou domácího labelu Transcending Obscurity, který si mezi příznivci undergrounového metalu v posledních letech získává stále větší pozornost. Čeští posluchači možná zaznamenali, že tento label vydal poslední album Et Moriemur „Epigrammata“.

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x