Mezi nejvýznamnější zástupce českého death metalu můžeme zařadit několik kapel s old-school nebo klasickým „Florida death“ soundem: Krabathor, Hypnos, Tortharry. Tato jména jsou domácímu fanouškovi jistě známá a určité jméno tyto kapely mají i v zahraničí. Mezinárodně je Česko vyhlášené místním death-grindem a goregrindem. Kapely jako Jig-ai, Spasm či Carnal Diafragma mají fanoušky po celém světě a fenomenální Gutalax, kteří objíždí evropské kluby a vystupují na mezinárodních festivalech, jsou jednou z mezinárodně nejznámějších domácích metalových kapel.

Moderní formy death metalu (brutal death metal, slam, technický death metal, deathcore) v českých zemích dosud hrály tak trochu druhé housle. Uvážíme-li, že nejoblíbenější domácí brutal death kapela Fleshless vychází víc ze staré školy (jinak řečeno, zní víc jako Deranged nebo Vomitory než jako Analepsy) nebo že Epicardiectomy, kteří patří mezi nejoblíbenější slamové kapely vůbec, nepatří mezi nejpopulárnější kapely mezi domácími fanoušky, není toto tvrzení, myslím, úplně nepodložené. Ale i tak se Česko může chlubit kapelami s mezinárodním renomé, jako jsou zmiňovaní Epicardiectomy nebo Godless Truth.

Carnal Disfigurement v původní sestavě (zleva): Zelda, Paul, Ládin

Další ka pelou uhnětenou ze stejného těsta jsou východočeští Carnal Disfigurement. Stejně jako Epicardiectomy a Godless Truth je od počátku zastupoval mezinárodní label a dovedli si získat pozornost mezinárodního posluchačstva v době boomu moderního brutal death metalu počátku druhé dekády. Album „Inhuman Devoured Content from Cranial Cavity“, které vyšlo v roce 2011 u ruského labelu Inherited Suffering Records, je dnes už tak trochu klasika žánru a k většímu rozletu by kapele stačilo, aby nepřerušili činnost a dál vydávali hudbu. Naštěstí se po několikaleté pauze kapela vrátila v nové sestavě a loni vydala svůj druhý epos „An Intense Hatred for Humanity“, tentokrát u japonského vydavatelství Amputated Vein Records, s nimiž spolupracují nebo spolupracovaly také těžké váhy jako Pathology, Cephalotripsy nebo Visceral Disgorge.

Carnal Disfigurement založili v Náchodě/Hradci Králové Martin „Zelda“ Zelený (kytara, programování bicích) a Ladislav „Ládin“ Pachl (basa), kteří spolu dříve hráli v kapele Sickflesh. V době před založením kapely v roce 2009 byl Zelda zhruba rok členem Epicardiectomy a slamového fanatika Ládina nemusel do založení nového projektu moc přemlouvat. Od začátku oba věděli přesně, jakou hudbu chtějí dělat, potřebovali ale vokalistu a někoho, kdo by měl zkušenosti s nahráváním a vydáváním hudby. Tou osobou se stal hudebník, který vystupuje pod pseudonymem Paul Slammer. Paul už vydal několik desek s královéhradeckými grindovými kapelami Negligent Collateral Collapse a Eardelete (desky obou kapely vydával Obscene Productions, dnes zaniklý label zakladatele festivalu Obscene Extreme Miroslava Urbance).

Spolupráce s Paulem Slammerem znamenala pro kapelu zásadní obrat. Paul měl kontakty na vydavatele, mixoval jejich první dema a jeho klokotavé vokály daly nahrávkám nezaměnitelný charakter. V současné době ho v kapele vystřídal Němec Franz Hoffman, Paul je ale stále aktivní ve dvou mezinárodních projektech. Jedním z nich je jeho společný projekt s Matsem Funderudem, kytaristou norské slamové kapely Kraanium, nazvaný Diphenylchloroarsine (vydali spolu jedno album v roce 2017 a nové album se chystá). Spolupráce ze začátku fungovala čistě „virtuálně“, poprvé se členové osobně sešli až při prvním koncertu.

Po natočení promo nahrávek začalo vyjednávání s hudebními vydavatelstvími. Přišly nabídky od větších zahraničních labelů, ale vyjednávání se vlekla, a tak kapela vsadila na ruský label Inherited Suffering Records. Byla to trochu sázka na černého koně, v té době label fungoval pět let a počet vydaných desek by se dal počítat na prstech dvou rukou – možní i jedné. Label měl ale dobře našlápnuto a v dalších letech se stal významným hráčem, což pomohlo debutnímu albu „Inhuman Devoured Content from Cranial Cavity“. Kapela také začala koncertovat na domácí půdě po boku českých death a grindových špiček a podpořila Katalepsy na jejich pražském koncertu.

Kapela ale po slibném rozjezudu musela přerušit aktivitu kvůli indispozici kytaristy Zeldy, který odešel do Německa, kde se živí jako tatér. Kapela se odmlčela až do roku 2018, kdy Zelda kapelu obnovil s vokálistou Franzem Hoffmanem, který byl dříve aktivní ve dvou floridských kapelách Putrescent Secretancy a Extremely Rotten. V roce 2020 vyšla druhá deska „An Intense Hatred for Humanity“, kde kapelu slyšíme ve skvělé formě. Proběhl také příležitostný koncert. V současnosti probíhají změny v sestavě a zdá se, že kapela hodlá dál nahrávat novou muziku a že není vyloučené ani to, že je budeme moci někdy vidět i na domácím pódiu.

Facebook Carnal Disfigurement 

Instagram Carnal Disfigurement

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x