Městské kulturní středisko v Tišnově – zde se již potřetí odehrála folk metalová akce s názvem Folk Metal Fest. Letos však line-up disponoval pestřejší škálou stylů, možná pořadatelům došly nápady na to, koho z tohoto ranku zvát, nebo prostě chtěli pestřejší výběr kapel. Od pagan/folk metalu přes melodický death až po atmosferický a melodic black metal, to byl žánrový scénář tišnovské akce. Osobně jsem tuto pestrost bral pozitivně, především ALGOR byli pro mě hlavním lákadlem, jejich poslední koncert, jenž měl probíhat v Brně, byl zrušen, proto děkuji pořadatelům za možnost je vidět. Kapel mě však potěšilo více, jak se dozvíte níže. Než se pustím do podrobnějšího a nadšeného rozboru jednotlivých koncertů, nedá mi to a musím pochválit parádní atmosféru této akce, tak akorát příjemný počet lidí a i ono místo konání, tedy kulturní středisko, má prostory tak akorát.

11951852_1484574058505170_479623864980541258_nDo Tišnova jsme přijeli bohůmžel pozdě, tudíž jsme přišli o TEARS OF STYRBJORN, kteří mě jako jednoho z mála lidí v okolí moc nebaví, spíše mě mrzel fakt, že jsem stejně jako na Rockovém Chrlení nestihl EMBRACE THE DARKNESS. Dle toho, co jsem slyšel za poznámky ohledně koncertu, údajně nešly slyšet housle a koncert nebyl zrovna nejzdařilejší. Na místo určení jsme dojeli v průběhu setu brněnských symfoniků ALIA TEMPORA. Osobně tohle není styl, kterému holduji, i když kapelu v živém provedení rád pozoruji a poslouchám, přeci jen mají energický projev, který neurazí. Kapelu jsem spíš poslouchal z venku a spíše ochutnával chutné pivo a ještě chutnější medovinu. Byl jsem překvapený, kolik lidí přišlo, čekal jsem rozhodně větší katastrofu, z toho mám radost.

HAKKA MUGGIES byl pro mě neznámý pojem, jemuž jsem ovšem také nevěnoval příliš pozornosti, ale z toho, co se linulo ze sálu, se jednalo o jakýsi veselý folk metal docela divokého rázu? Já už se ovšem těšil na interprety následující.

WOLFARIAN – tahle kapela mě nebavila, když jsem ji viděl na Melodce, nevím proč, ale na Folk Metal11988312_1484574338505142_3269695426014108070_n Festu, i když jsem odsledoval jen část koncertu, mě tito muzikanti zaujali více. Karel Peltán disponoval opravdu brutálním agresivním growlem a hudba se jevila jak tvrdě, tak neuvěřitelně chytlavě. Zdeňka Motáčková – zpěvačka skupiny – má rovněž kvalitní vystupování a pevný, silný hlas. Vadí mi občas dosti silácké chování a řečičky, pózy, ale to je problém spousty kapel, nic to nemění na faktu, že kapela předvedla výbornou show!

ASGARD jsem viděl nespočetněkrát a to i několik zkoušek, člověk by myslel, že budu kapelou přesycen, já mám však ASGARD pořád stejně rád. Kapela pěkně uvolněně odehrála kvalitní set s výborným zvukem, kterým se tento sál může pyšnit. Skupina se předvedla s novým kytaristou, který se dříve podílel, nebo spíše složil celé album „Kletba krále Stacha“ – Slavusem, který nahradil Honzu Zbavitele. Míra sršel energií a opět předváděl zábavnou show. Setlist se skládal z písní prvních dvou desek, takže old school fanoušci si přišli na své, mně chyběly písně z „Eleonory“, ale i tak jsem byl spokojený.

11987061_1484574545171788_1269636642639881278_nALOGR – pro mě vrcholem, pro mnohé příchozí možná neznámá kapela, i když se jedná o kult slovenské scény. Tato atmospheric black metalová skupina si mě kdysi získala svým debutem, co ale předvedla na desce „Hierofánia“, bylo pro mě omračující. Kapela hrála z této desky a zazněly tak moje nej písně jako „Lesovik“ či „Za onoho času“. Mocné vystoupení, které jsem si moc užil. Zbožňuju ty jejich procítěné melodie, riffy, které za pomoci kláves a občasné jemné elektroniky tvoří silnou, mystickou a až snovou atmosféru. Slováci rozhodně bodovali.

 

Přichází kapela ze slovenských luhů a hájů, moji milovaní DOOMAS v čele s Peterem „Doomas“ Beťkem. Tuhle smečku mám opravdu moc rád, Peter je správný člověk, oddaný muzice, kterou dělá pro lidi a pro 11951279_1484574638505112_7313679758806353096_nsebe ze srdce. Mám rád jeho Gothoom, kam bych se chtěl rovněž podívat. Na Made of Metalu jsme skupinu nestihli, nebo spíše, stihli jsme jen závěr, který mě krásně navnadil na Tišnov. Fantastické vystoupení, kde se hrálo z nové fošny „LaMuerte“. Zvuk byl excelentní, nasazení kapely rovněž. Peter zářil nadšením a při tom parádně growloval a drtil svou basu. Z pódia se linul melodický death/doom metal s až pohlcující atmosférou, tomuto koncertu není co vytknout a já si spokojeně odnášel již druhé trsátko od této slovenské party!

 CRUADALACH! Co víc říct, než to, že se jednalo o koncert nadupaný energií až k prasknutí. Při vystoupení jsem měl chuť omlátit si hlavu o pódium, tančit divoké tance, rozvířit brutální kotel a moje pocity se ne a ne zastavit. Energie, to je slovo, které mě napadne jako první, když se mě zeptáte, co si představím pod pojmem CRUADALACH. Možná ještě pak chytlavost. I když ne textově, spíše hudebně mám velmi rád poslední fošnu „Rebel Against Me“, hrálo se z ní i z debutu, samozřejmě zazněla „Nezlomní“ nebo „Cruadalach“. Z novinky se hrály songy „Life-Worshipping Bastards“ nebo „Stuff that Matters“. Geniální, geniální!

11217509_1484574955171747_8669792245482757307_nVrcholem akce byli němečtí NOTHGARD. Kapelu jsem viděl kdysi v brněnské Melodce, byla to jedna z mých prvních pagan/blackových akcí, dokonce mám pocit, že druhá v pořadí 😀 Kapela měla na kontě pouze jedno CD „Warhorns of Midgard“. NOTHGARD jsou dnes ovšem o dost výše, nežli předtím a mají na kontě ještě čerstvou desku „Age of Pandora“, která zní epičtěji a celkově pestřeji, než její i tak pro mě milovaný předchůdce. Kytarista a zpěvák Dom se angažuje navíc v proslulých EQUILIBRIUM, kde obsluhuje kytaru a to kapele taky přidává na renomé. Sestava mírně pozměněná, ale šlapalo to. Koncertu není co vytýkat, snad jen mohlo být větší zabasování, přišel mi zvuk možná trošku plochý. Každopádně byl čistý a nechal vynikat geniální Domovu hru. Nejen, že je vynikající zpěvák, ale svůj nástroj ovládá mistrovsky, a tak jsme všichni dostali porci jak kvalitních riffů, tak ještě lepších sól. Zazněly písně jako „Age of Pandora“, „Spirit“, „Blackened Sky“. Skvělá show na závěr, kapelu rád opět uvidím! 

Díky moc pořadatelům za tento zážitek, byl jsem poprvé, užil jsem si to a dle reakcí lidí a jejich spokojených výrazů věřím, že i oni. Rodinná atmoška, pěkné místo, kvalitní pití, příjemná obsluha 😀 Příště určitě znovu a tímto chci akci doporučit všem, co ji nenavštívili. Vy jste udělali opravdu velkou chybu, Tišnov je sice celkem z ruky, ale zase takový problém se dopravit není. Tak za rok opět v Tišnově! Rozpis kapel níže. Za fotky děkuji Michaele Hermanové, zbytek její práce naleznete zde!

 

 

11892177_865836673470214_3242420517116149208_n

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x