Vítejte ve spodních proudech domácí metalové scény! Právě odtud, konkrétně z atomového bunkru číslo 6 ležícího kdesi pod matičkou Prahou, totiž pocházejí radioaktivní ještěři HNUS UMÍRAJÍCÍ, kteří nyní vystupují z undergroundových stínů, aby všechny kolem sežehli svým stejnojmenným debutovým albem, jež vychází právě nyní a na ploše šesti skladeb do vás napálí koňskou dávku syrové, ale zároveň atmosférické black metalové gama radiace, pro větší efekt okořeněné doomovými izotopy. Žádné prvoplánové misantropické litanie či hlubiny pekelné ale nečekejte, jelikož HNUS UMÍRAJÍCÍ není ani klasická blacková horda, ani typické pesimistické doomové konkláve. Étos kapely, který pak determinuje tematickou stránku debutu, naopak vyvěrá, vzhledem k historii jednotlivých členů, z pozitivně aktivistického HC/punkového prostředí. V lyrice jednotlivých skladeb tak dojde nejen na širší kritiku určitých celospolečenských konstruktů, ale taktéž na velmi osobní reflexe zcela konkrétních příběhů a problémů. Ono ostatně není úplně nutné nějak abstraktně moralizovat, i každodenní život dokáže být bezednou studnicí hnusu. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a pořádně se zamyslet nad tím, co vlastně vidíte.

Že máme co do činění s undergroundovým komandem, a propos vzniklým v roce 2015 z bývalých členů kapel !Úl, Balaclava, Projekt Parabelum, Let Them Burn a N.W.O. jakožto odpověď na stojaté vody české blackové scény, je vidno i z geneze samotného alba, v rámci které probíhalo všechno trochu jinak, než jste možná zvyklí. Žádná typizovaná produkce, ale a priori D.I.Y. – tedy „zrob si sám“ přístup, jenž je v podzemí do značné míry stále ještě zvykem. Album si tak kapela nahrála čistě svépomocí a jako studio jim posloužilo jejich doupě, onen již zmíněný atomový bunkr číslo 6. Dohled nad nahráváním pak držel dvorní zvukař HNUSU UMÍRAJÍCÍHO Martin Linda, který se zároveň postaral o mix a mastering (a dodejme, že v minulosti takto spolupracoval např. se Somnus Aeternus, Draco Hypnalis či Sklepmaster).

Výsledek práce můžete snadno posoudit sami, a to opět v rámci exkluzivního streamu celé desky zde: http://marastmusic.com/Streaming/Streamujeme-debut-HNUS-UMIRAJICI

Stejně pozoruhodný byl i vývoj vizuální stránky debutu, která rovněž vzešla z místního podzemí, toho výtvarného samozřejmě, jelikož se o ni postaral svérázný český malíř Petr „Gordo“ Malecký (v následné spolupráci s dvorní grafičkou kapely Kristýnou Drajkovou). Petr exkluzivně pro tuto desku vytvořil hezky postaru hned celou sérii olejomaleb na plátně, mezi které rozprostřel ústřední grafický motiv. Nenechte se tedy zmást přebalem, k vidění je toho na albu mnohem více.

Troufnete si tedy do nejhnusáčtějších hlubin pražského zásvětí? Možná se zpátky už nikdy nevrátíte. A jestli ano, nebudete už nikdy stejní. Lidé se totiž tomu místu nějakou dobu vyhýbali a dělali dobře. Chtěli věřit tomu, že je po všem. Konec konců byla oblast atomového bunkru číslo 6 přece několik měsíců zamořená radiací. Žádná lidská bytost nemohla přežít tak dlouho. Když se ale vrátili první odvážlivci, které zvědavost vedla na to prokleté místo, jejich předčasně zšedivělé vlasy, oči naplněné hrůzou (pokud jim tedy nějaké zbyly) a zmatené mumlání o nelidském skřehotu, zvucích, při nichž krváceli z uší a o slizké, chladné temnotě, která vše pohltila, mluvily za vše. Neskončilo nic. Naopak, všechno teprve začíná!

Debutové album „Hnus Umírající“ vychází u MetalGate Records ve formátu digipack. Objednávejte na MetalGate e-shop!

www.metalgate.cz
www.facebook.com/hnusaci

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x