Jak víte, korona krize dopadá na všechny. A tak jsem se rozhodl udělat rozhovor s kamarádem, který vlastní eshop na ocelové šperky. Mimo jiné mi dnes pověděl, že není vůbec snadné nejen prodávat na festivalu něco ve stánku, ale musíte mít i fyzičku, protože se může stát, že budete muset nahánět zloděje. Každopádně pokud jste nečetli náš rozhovor s majitelem podniku Hells Bells, neváhejte a mrkněte taky.

Ahoj, většina známých a tvých zákazníků tě zná jako vlastníka ocelových šperků, ale jak ti máme říkat?
Moje přezdívka je Kajda. Je to pozůstatek z dob, kdy jsem byl malý. Moje jméno je Lukáš a rodiče i prarodiče mi říkali Lukajda, posléze to začali zkracovat na Kajda. No a jednoho dne to zaslechl můj nejlepší kamarád, a bylo to. Od té doby mi v podstatě nikdo jinak neřekne.

Každý rok jsem tě mohl vídat na Masters of Rock, své přívěsky prezentuješ jako metalové doplňky. Jak tě napadlo něco takového začít dělat?
Ke šperkům je to od hodinařiny poměrně blízko. Ano, jsem vyučený hodinář a v minulosti mě lákaly i další malé věcičky, dělal jsem modelařinu. Mám prostě rád pěkné a malé věci. Co se týká šperků jako takových, tak tam jsem spojil svou vášeň ke kovu a heavy metalu jako takovému. Navíc u mě najde každý nejen šperky, které ladí k metalu a fantasy, ale i jiné, klasické, decentní věci.

Jako hodinář si vyrábíš i něco sám, nebo si to někde necháváš vyrábět? Odkud pocházejí tvoje produkty?
Mám vícero prověřených dodavatelů a čas od času i upravuji šperky, dle specifikací zákazníka. Samotnou výrobu moc nedělám, na to nemám jednak úplně všechny stroje, které potřebuji, a jednak by to bylo dosti časově náročné. Skloubit to pak ještě s dalšími obchodními činnostmi, to už by mi časově asi moc nevycházelo. Je ale pravdou, že i výrobu přímo na zakázku pro jednoho zákazníka jsem již realizoval. Shodou okolností to byla jedna metalová kapela, které jsem dělal přívěsky. Byla to poměrně větší zakázka, cca 100 ks přívěsků.

Říkal jsi, že jsi milovník heavy metalu. Je ti blízká nějaká česká kapela? 
Kromě toho, že jsem sám nějakou dobu hrával, což už je pasé, je tu pár českých kapel, které jsou mému srdci blízké. Stará tvorba Arakianu, Krabathoru a Debustrolu mne svého času provázela de facto den co den. Z těch novějších to pak jsou Silent Stream of Godless Elegy a Žrec. Žrec se satanžel rozpadli, ale jejich desky byly v ranku slovanského folkmetalu naprosto úchvatné.

Dokážeš objektivně říct, jaké to je prodávat šperky na festivalu? Je náročné zaujmout lidi, nebo máš už stále zákazníky?
Tak určitě je to náročné, neb na metalových festivalech je to jak o muzice, tak o tom se pobavit. A tím „pobavit“ myslím naplno se vším všudy. Mám ve stánku vždycky veselo, někdy to je hóóódně náročné (smích). Je to víceméně zábava spojená s businessem. Kupříkladu na MOR je to setkání s lidmi, kteří jsou jak moji zákazníci, tak kamarádi. Naprosto peckovní atmosféra! Každopádně to v podstatě na tom festivalu naplňuje moje poslání. Vydělat peníze, dát lidem to, po čem touží, a případně jim poradit. Někteří ke mě chodí nakupovat roky a pak si i objednávají přes eshop dárky na Vánoce nebo na narozeniny. Pokud se nový zákazník zdrží déle, většinou pochopí, o čem to v mém stánku je. Když se začneme s novým zákazníkem bavit o konkrétních věcech a jeho požadavcích, snažím se mu vyhovět, jak to jde. Nakonec si dost často povídáme o úplně jiných věcech, hlavně o metalu. Dost často to končí tím, že naši konverzaci zapijeme hltem nějakého lahodného moku.

Když vídám takhle vystavené zboží stánkařů, napadá mě, jestli se ti někdy nestalo, že bys musel utíkat za zlodějem.
Pravdou je, že se čas od času něco ztratí. Většinou jsou to věci, kterých si všimneš až poté, co je zloděj pryč. Jednou jsem za jedné akci za jedním vyběhl, ale bylo už příliš pozdě a zmizel v davu a ve tmě. No, jak to říci slušně? Lidé jsou různí a někteří HRŮZNÍ.

Jak online obchůdek, jaký máš ty, přežívá momentální útlum? Počítám že prodáváš zejména na akcích, to asi musí tvé podnikání bolet.
Teď jsou krušné časy pro všechny. Online prodej sice funguje, ale vzhledem k tomu, že hodně lidí má snížené příjmy, tak se to samozřejmě odráží i na objemu prodaného zboží na eshopu. Jsou to spojené nádoby. To, že zrušili kulturní akce včetně festů, se na mém podnikání podepsalo dost výrazně. Přišel jsem o třetinu příjmů a o zážitky s přáteli.

Než ještě náš krátký rozhovor ukončíme, zeptám se – myslíš, že ocelové šperky, a obecně blýskavé přívěsky a prsteny nejsou záležitostí rockerů/metalistů starších generací? Dnes už vídáme spíš potetované lidi než lidi ověnčené blýskavými šperky.
Jde o to, kam se podíváme. Samozřejmě, že stylové doplňky patří stále k onomu klasickému vzezření rockera/metalisty. I spousta mladých lidí, ať už s tetováním, nebo bez něj, má rádo tyto kovové drobnůstky. Možná, že je jich méně, ale stále je to jistá cesta, jak někomu udělat radost. Obzvláště, pokud se daný šperk hodí jako drobný doplněk ke stylu toho člověka – individualitě. Můj slogan, který používám na stránkách a je také na mé vizitce, kterou každý můj zákazník obdrží, je tak odpovědí na tvou poslední otázku: Šperky dotvářející vaši individualitu.

Díky moc za rozhovor. Je něco, co bys chtěl na závěr říct nebo vzkázat?
Jasně, že jo! Všichni se držte a poslouchejte METAL!

 

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x