V roce 1992 vznikla v Uherském Hradišti kapela, jejíž muzika se nesla a nadále nese v death/grindovém duchu. Letos se po šestiletém spánku vydávají zpět na pódia a dle výřečnosti zpěváka Killyho mají MELANCHOLY PESSIMISM energie na rozdávání, což je jen dobře. Už tuto sobotu můžete jednu ze zásadních kapel devadesátých let vidět v Chodově na Benefici pro Mateřídoušku.

Ahoj Killy, nejde začít jinak. Máte za sebou první koncert po odmlce. Jak ses cítil ty a všichni v Melancholy Pessimism zpátky na pódiu?
Čauky Štefi! 🙂 Díky za zeptání, bylo to moc fajn, po 6 letech si konečně zabláznit a vydovádět se před publikem. Opravdu jsme si to moc užili a publikum určitě taky.

V metalovém prostředí se pohybuješ od roku 1992, kdy Melancholy Pessimism vznikli. Měl si myšlenky na založení kapely už dřív a co bylo hlavní motivací do začátků?
V metalovém prostředí se pohybuji jako fanda od malička, tj. od nějakých 80. let. Vždy jsem poslouchal tuto hudbu, posléze jezdil na koncerty do Maďarska, Polska – např. Metallicu a Helloween jsem viděl už v roce 1987. Navštěvoval jsem taky různé cover kapely a všechny možné, tehdy ještě česko-slovenské rockové skupiny jako Progres 2, Abraxas, Arakain, Titanic, Törr a podobně. V podstatě jsem hltal vše nové, co tenkrát přicházelo. Vždyť tvrdá muzika byla v začátcích a v podstatě každé nové album co vyšlo, tak bylo unikát, originál a něco nového, co tu ještě předtím v historii nikdy nebylo! Úžasná doba, byla to pro mne doslova mánie. 😀 Cestou z těchto akcí jsme pokřikovali různé nápěvky a úryvky od těchto kapel, no a v tom jsem celkem vynikal, takže volba nástroje do budoucna byla jasná. Tato vášeň pro tvrdou hudby vyústila založením MELANCHOLY PESSIMISM v roce 1992 a trvá dodnes.

Roky plynou, vznikají nové kapely, které to mají kvůli pokročilým technologiím ulehčené, i když základ v podobě hry na nástroj je nezbytný. Nelituješ někdy, že jste neměli podobné možnosti?
Jakákoli technika ti nepomůže v prvotní myšlence nebo nápadu při skládání hudby. Tam je naštěstí stále ještě nejdůležitější lidské myšlení, cit a talent. No, a vymyslet něco, co tu ještě nebylo – pokud je to vůbec možné, vyžaduje téměř punc geniality. Takže i ti dnešní, dokonalí virtuózové mě po stránce hudebního obsahu často nezaujmou a chybí tomu bohužel nápad, drive, energie… chcete-li koule. A vo vo vo tom to je. 😉

Ale zpět k MP. Než jste vydali v roce 1996 debut „Recompense to Saint“, měli jste na kontě demo a účast na dvou splitkách. Pak jste vyrazili do kyjovského studia Shaark. Jaké byly vaše dojmy, když jste vešli do studia s vědomím, že bude vznikat debut?
Úplně v pohodě. Nebyli jsme ve studiu poprvé, i když zkušeností samozřejmě nebylo mnoho. Byla sranda, po natáčení jsme hojně navštěvovali místní klub, ze kterého jsme se pak vraceli nad ránem. Myslím, že jsme to nějak speciálně neřešili a v zásadě každé album bylo nahráno, jak jen to v daném čase, situaci a dle možností bylo možné. Samozřejmě bychom dnes udělali spoustu věcí jinak, ale to je normální vývoj. Jen pro pořádek „Recompense To Saints“ jsme nahrávali už v létě 1995, vyšlo s roční prodlevou v 1996.

V roce 1996 jste se podíleli na kompilaci věnovanou basákovi Metallicy, Cliffu Burtonovi. Co znamenalo pro mladou kapelu zanechání své stopy na tomto počinu? Co ty a Metallica?
Metallica pro mne byla v 80. letech další z tzv. zásadních metalových kapel, a tak když přišel nápad nahrát tribut album k poctě a vzpomínce 10 let od úmrtí Cliffa, neváhali jsme ani vteřinu a šli do toho. Vybrali jsme si pro tuto příležitost píseň „Battery“ z alba „Masters Of Puppets“ a už tak docela rychlou věc jsme ještě zrychlili a udělali po svém. Určitě stojí za poslech a těm co neslyšeli, doporučuji najít např. na Youtube. Zajímavostí je i to, že kytary nahrál Venca Šlauf, který je také z Karlovarského kraje (možná budete znát z různých kapel). V té době se ucházel o post kytaristy v Melancholy Pessimism, takže byl zrovna přítomen, tak si to rovnou střihnul i ve studiu. Byl to velmi talentovaný hudebník, bohužel tenkrát jak situace, tak i vzdálenost nebyla nakloněna další společné spolupráci. Tímto Vendu zdravím. 😉

Na kapelních profilech máte uvedeno přes 500 odehraných koncertů nejen v ČR a Slovensku, ale i v Evropě. Máš na některou konkrétní evropskou zastávku mimořádnou vzpomínku?
Toho zahraničí až zase tolik, vzhledem k častým problémům se sestavou kapely i mému cestování a setrvávání delší dobu v zahraničí, nebylo. Určitě rád vypíchnu koncert na festivalu v Portugalsku v roce 1996, kde jsme cestovali a hráli společně s Tortharry a Dark Gamballe. Zažili jsme tam jak úsměvné, tak i vzrušující chvilky, když jsme naháněli organizátora festu, který se vypařil i s penězi. Nakonec jsme to pořešili a jako bonus ukořistili dva sudy piva, které jsme kupodivu převezli do ČR a společně pak vychlastali. Vím, že nás celníci – Rakušáci, s tím nechtěli pustit, ale když jsem jim řekl, že si klidně u závory uděláme táborák a pobudeme dokud ty sudy nevypijeme, tak nás v momentě vykopali k nám přes hranici. 😀 😀 😀

Váš kalendář je už teď nabitý a vyčnívá v něm trutnovský Obscene Extreme. Jak se Melancholy Pessimism na nejextrémnější festival v ČR chystají?
No, ono to zase až tak nabité není. Muzika je sice pro nás velmi důležitá, ale máme všichni svá zaměstnání, rodiny i jiné koníčky, kterým se chceme věnovat a nemůžeme vše obětovat jen a jen kapele. Každé vystoupení Melancholy Pessimism společně konzultujeme a pokud nám něco nesedí, termín se něčím například kříží nebo cítíme, že by toho bylo už hodně, tak bohužel vystoupení odmítneme. Samozřejmě bychom rádi zahráli všude kde nás pozvou, ale fyzicky to není možné. Na všechny akce se moc těšíme a letní festivaly, nejen Obscene Extreme Fest, ale i třeba Czech Death Fest, Symbolic a Gothoom jsou akce, kde nemůžeme chybět. Máme vyroben nový banner a rollupy, takže i stage vypadá celkem dobře, určitě je na co se těšit.

Co se týče fanoušků, tak po ohlašení comebacku jste je prostřednictvím facebooku požádali o pomoc při sestavení koncertního setlistu. Skrývala se v jejich odpovědích nějaká specialita?
Ani ne, napříč celým spektrem našich posluchačů se i názory samozřejmě různí. Ne každému se asi zavděčíme, každý by chtěl, nebo má ty svoje tzv. oblíbené kusy od Melancholy Pessimism, i proto jsme se rozhodli pro retrospektivní koncertní podání průřezem celé naší tvorby od demáče z roku 1992, až po poslední album „End Of Vermin Nations“, které bylo nahráno v 2010 a je živě zastoupeno dvěma songy. Postupně přidáme i nějakou tu novinku až bude čas.

Samotný comeback je velká událost. Společně s basákem Kocourem to táhnete od samého začátku, a teď se po šesti letech vracíte s novou krví v podobě bubeníka Mary a kytaristy Michala. Byl si návratu na scénu otevřený nebo si váhal?

Já osobně i Kocour jsme po tom doslova toužili a byli hodně nešťastní z toho, že stále nemůžeme sehnat ty správné lidi do Melancholy. Od léta 2015, kdy jsem se vrátil z Anglie, jsme hledali spoluhráče a nějak se nedařilo. Minulý rok jsme se na Brutal Assaultu, kam jezdíme jako fanoušci s Kocourem každý rok, potkali s kluky z Tortharry, kteří organizují i Czech Death Fest a ti nám nadnesli nabídku exkluzivního koncertu na CDF, s tím že by nám to pomohli sami kluci z Tortharry odehrát. No a to už byla výzva, která nám vlezla do našich metalových palic. Hned na to jsme potkali Čurbiho s rodinkou a ten už z dálky na mne volal: „Hele Killy, co kdyby jste zahráli příští rok na Obscene Extreme?‘‘ No řekni sám, dá se tohle ignorovat? 😀 Dali jsme opět inzerát na FB a kupodivu se nám ozval Mára z Deep Throat, že by to zkusil. Domluvili jsme si rande, probrali situaci a začali hledat kytaristu. Opět napomohla náhoda, kdy jsem se dozvěděl, že by Michal, co kdysi hrával v Shaark a DMC, opět rád muzicíroval. Od konce října 2017 jsme pak začali makat na koncertním programu a první vystoupení bylo 17. 2. 2018.

Pro mnoho lidí jsou Melancholy Pessimism kult a respektovanou značkou. To jsou slova, která určitě lahodí uchu muzikanta, ale zároveň to znamená jistou odpovědnost. Jak tohle vnímáš?
Částečně máš pravdu. Proto jsme se snažili a stále snažíme, co nejvíce vypilovat koncertní program, nechali jsme vyrobit už výše zmiňované pódiové bannery a v neposlední řadě máme i nová trika, mikiny, čepice. Určitě jsme to nepodcenili a jsme připraveni. Na druhou stranu chceme, aby byly spokojeny i naše metalové duše, a to je to nejdůležitější.

Aby toho nebylo pro letošek málo, chystáte i novou desku! Předpokládám, že to bude pořádná death grindová pumelice. V jaké fázi je příprava desky?
Jejda, nejsi ty Putinův špión? 😀 Příprava je momentálně v počátku tvorby, takže bych to prozatím moc nekomentoval. Jednu věcičku máme hotovou, na druhé se pracuje… určitě to bude opět rozpoznatelný Melancholy Pessimism, částečně apgrejdován tak, aby to nebyla nuda a neumřeli oblečeni v džískách ve škarpě zapomnění. 😀 Kdy a kde budeme nahrávat, či dokonce datum vydání jsme zatím neurčili, ale tento rok bychom to rádi sfoukli. Necháme se sami překvapit a zamakáme na tom.

Jak vlastně po těch letech pečuješ o svůj hlas a udržuješ se nějakým způsobem ve formě?
Piju mix králičí krve, coca-coly, medu a mateřídoušky. 😀 (samozřejmě žertuji) Omezil jsem kouření, sem tam při zátěži piju Vincentku, kterou mi posílá až z Emeriky David Vicent (ex Morbid Angel). Hlavně jsem se naučil zpívat technicky tak, abych se na každé zkoušce či koncertě neodvařil. Mimo to je důležitá i fyzička, abych to udýchal, což řeším posilkou, chůzí a jinými rekreačně-pohybovými aktivitami. Ale všeho s mírou.

Tyhle řádky jsou věnovány Benefiční akci pro Mateřídoušku v Chodově. Chceš-li pozvat na tuto akci lidi, nebo něco vzkázat fanouškům, máš prostor.
Jsem rád, že jsou tady lidé a zařízení pro hendikepované, jako je i Mateřídouška. Pokud jsou akce či benefice na podporu dobré věci, jako je i tento koncert, jsme rádi, že můžeme i my jako kapela přispět pomyslnou hrstkou do mlýna.

Foto: archiv Killyho

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x