Původně jsem netušil, že se mi poštěstí konečně se vypravit na hrad Trosky na čtvrté pokračování benefičního koncertu Metal for Hope, ale příležitost se naskytla, což vedlo k až překvapivě pozitivnímu zážitku. Bohužel jsem nebyl zrovna ve formě a postihla mě jakási viróza, díky které mi v tento den praskala lebka ve švech, a tak jsem na tomto dobrosrdečném dění myslel, že padnu jako poražený na bitevním poli. Prostě obětovat se za metal! K tomu byla poměrně zima, ale chmurné, zamračené počasí dokonale ladilo k Troskám, nádhernému hradu, jehož jsme si prohlédli trošku blíže. Hlavně výprava na obě věže byla působivá, protože pohled na nádhernou okolní krajinu, osvícenou pomalu zapadajícím sluncem, byl jako z pohádkového obrázku.

Nádvoří je ideální pro konání hudební produkce. Vepředu zastřešené pódium, naproti tomu vzadu zastřešené sezení a mezi tím tak akorát velký plac. Při východu z nádvoří to člověk měl jen kousíček ke stánku s pivem, medovinou a dalšími pikantnostmi. Obsluha byla rychlá, a tak i větší fronty byly celkem rychle vyřízeny.

Celý koncert odstartovala úderka Diligence. Koncert ničil jako vysoce explozivní trhavina. Diligence odehráli technický a brutální set, ve kterém nejvíce upoutala Dája svým profesionálním, nasraným, přátelským přednesem (ano, jde to dohromady) a s profesionálně podaným growlem a řevem. Při setu se Trosky plnily více a více lidmi, o jejichž počtu a výsledcích si ale povíme na konci článku. Obdivuji kytaristu se zlomenou nohou, který si svoje party dával hezky v sedě. Dobrá šleha, která nakopala do prdele i moji poraženeckou existenci. Mělo to energii i emoce, a to je to, na čem záleží!

Elysium…Netušil jsem, s jakou kapelou mám vlastně čest. No a dalo se to poslouchat, leč šlo spíše o tuctový deathcore, který bych si běžně nepouštěl. Koncert do lidí stříkl litry a litry energie, byl odehraný na jedničku a na konci pobavil zpěvák, který vylezl na sloupy, které podepíraly zastřešení. Na můj vkus však až příliš mluvil o tom samém pořád dokola, tedy o vděčnosti za tuto akci, i když to myslel dobře, stačilo spustit proslov na konci koncertu.

Purnama slibovala pekelnou show, a té se nám skutečně dostalo. Noční Trosky, to bylo něco bombastického. Pódium pokrylo rudé osvětlení, na stěnách si hrály se stíny plameny loučí. Trosky byly pohlceny atmosférou působící jako středověké inferno. Purnama má zatím venku pouze desku „Lioness“, ze které se samozřejmě hrálo, přičemž se brzy začnou dít další zajímavé studiové věci. Purnama je mladá kapela, která má budoucnost i formování svého výraziva před sebou, ale i tak odehrála jako profesionální band fungující mnoho let. Set byl odehrán s hráčskou precizností a promyšleností.

Mísily se v něm brutálnější deathové pasáže s temnými black metalovými anti-harmoniemi. V průběhu vystoupení dva démoni na střeše pódia zapálili obrácené kříže, přičemž došlo i na “plivání ohně”. Purnama šlapala jako celek, ale koncertu dominoval frontman Jakub, ve kterém žhnuly vášnivé pekelné uhlíky a do vystoupení dával skutečné emoce a zápal. K tomu se mi zamlouvaly jeho proslovy o tom, jak metal spojuje, jak nemáme věřit v nějaké bohy, ale hrdě v sami sebe. Moc pěkné, Purnama má srdce na správném místě. Podle mého čeští nástupci Behemoth, kteří se na zvuku Purnamy podepsali. Jen si skupiny musí začít všímat lidé, což může být v Česku problém.

Poslední účinkující Another Project, ve kterých působí sám kastelán Trosek, ve mně zanechali spíše zmatek, ale nutno přičíst k dobru, že i pobavení. Kapela hrála jakýsi industrial metal, trošku ovlivněný hardcorem (uřvané vokály frontmana) a blackem (scream zpěvačky). Kapela mi sama o sobě nebyla příliš sympatická a hudba mě poměrně bavila spíše ze začátku. Následně jsem došel k procitnutí, že jde o hopsačku pro již opilé, vůbec ne o poslechovku. Poměrně laciná, leč pro rozjeté fans zábavná věc, která na konec večera sedla dobře. Nesmím zapomenout na ohňostroj, který ke konci setu slavnostně osvítil nebesa.

Metal for Hope skončil úspěšně. Akce se zúčastnilo okolo 338 lidí i s kapelami, což je na underground bomba. Na dětské centrum Sluníčko se vybralo 54 069 Kč, což je taktéž takový šťastný konec pohádky, a my jsme si odnesli nejen hezké hudební zážitky, ale také krásné pocity z doslova magického prostředí hradu Trosky. Diligence rozmetali nádvoří zvířecí surovostí, Elysium, to byl prostě standardní deathcore, co neurazil, ani nenadchnul, Purnama zahrála temný a precizně odehraný koncert s pekelnickou ohnivou show. Mix blacku a deathu dal vzpomenout na Behemoth, přičemž věřím, že se kapela ještě hodně vyprofiluje. Poslední Another Project spíše pobavili, ale než zábavovku pro pozdní pařiče nenabídli. Škoda jen, že už jsme nestihli ohnivou show, která benefiční koncert ukončila.

Kapely: Diligende, Purnama, Elysium, Another Project

Místo konání: hrad Trosky

Foto: Rudolf Jedlička

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Hovado
Hovado
1.9.2018 22:47

Co to psalo za dementa?

Keagan
Keagan
4.9.2018 17:47
Reply to  Hovado

Já myslím, že kdyby jsi krotil slova a podíval se pod článek, najdeš autora 😉

2
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x