Záblesk, čirý a jasný, ticho před smrtí pohltí výkřiky lidských bytostí. Tlaková vlna likvidující vše živé i neživé a jaderný oheň spalující lidské maso na popel. Nářek, křik a pláč, smrad pálícího se masa a obloha poseta radiací doprovázenou dýmem, vítejte ve světě NAURRAKAR. Jaderné částice přenášeny pomocí muziky mezi nic netušící oběti, které po poslechu skladeb zemřou v bolestech pod nánosem puchýřů na své pokožce. Kapelu NAURRAKAR jsem objevil teprve díky albu „Epilog Lidstva“, které mne překvapilo a skupina se pro mě stala jakousi další nadějí pro českou, black metalovou scénu. Hltal jsem onen špinavý zvuk, výrazné, nic dobrého nevěštící melodické výjezdy, zvrhlý vokál, jako pomanutý. Starší tvorba Pražáků mě sice nijak neoslovila, ale debutová fošna je i nyní u mě v TOP českých nahrávkách. Při zmínce o mini – albu ve mě začalo růst napětí a zvědavost, jako když hřib stoupá do nebeských výšek. Krásný obal materiálu stvořil ex zpěvák kapely Bathor a nutno dodat, že vystihl vše naprosto přesně a cover desky působí hororově, apokalypticky a mírně komixově v jednom.

Šedavý nános, v kupících se vrstvách
Usedá na zem, radioaktivní prach
Slunce skryté, za šedými mračny
Co byly vytvořeny, atomovými explozemi
Hluboký mráz, celou zemi svírá
Železnými pařáty, nukleární zima

NAURRAKAR již operují v nové sestavě a tak jsem byl hlavně zvědavý, kam se díky tomu uskupení posune a jak ho to ovlivní v budoucnu. Od první písně „5 Mt“ se nestačím divit a čelist mi padá na zem kde zůstává po celou stopáž Epčka. Nukleární komando ušlo řádný kus cesty za tak krátkou chvíli a nahrálo materiál, který když by byl plnohodnotným albem, by spálil zemi na uhel a pokryl by svět vzkázou a popelem lidských ostatků. Výrazné melodické stopy vedené lahodnými riffy vytváří samy o sobě onu zvrácenou atmosféru, kterou prohlubuje textová náplň vypouštěná z hrdla nového zpěváka kapely Agarese. Popravdě, minulý vokalista NAURRAKAR mi sedl více, měl originálnější a zvrácenější projev, plný agrese a chorobné, fanatické nenávisti vůči lidskosti. Ageres to ovšem taky pěkně dává a jeho projev je klasičtější, splňuje ovšem nejvyšší kvality. Ozvučení materiálu je na nejvyšší možné úrovni, někomu by možná mohla vadit ztráta oné špinavosti zvuku z minulých let, mě sedí oba výrazy. Zatím co „Epilogu“ přidávala špinavost na pokřivené zvrhlosti, čistší zvuk na „Triumfu“ dává hudbě onu brutalitu, agresi, pozor, zvuk je čistý v rámci black metalu, pořád je přítomná ona zastřenost, žádný umělý power metal se nekoná. Dvojka „Nukleární Zima“, je pro mne záchytným bodem EPčka. Nejvíce výrazná melodie a hojný počet změn temp dává skladbě moc zamořit vás nánosem radiace. Celý materiál uzavírá instrumentální „235“, která je mírně uvolněnější než její předchůdci na „Triumf jaderného věku“ a je pěknou tečkou na konci zápisků o jaderném útoku.

 

11146181_914348308628152_6377219273527705857_n

 

Poblouzněni vlastním snem, strachem vytvořeným
Smyšlený ráj hledají, nic však nenacházejí
Jeden za druhým, všudypřítomnému záření
Podléhají rychle, v sutinách uléhají

NAURRAKAR překvapili a dle reakcí jsem nebyl zcela sám zaskočen. Podle tohoto EP lze určit, jakým směrem se uskupení vydá a pro to se opět navyšuje napětí, očekávání a vlastně s těším jako malé dítě na to, co z kapely vypadne příště. Pražáci mají potenciál na to, zahýbat českou scénou a dostat se ven. Jejich produkce je světové kvality a myslím, že NAURRAKAR ještě spousty jaderných hlavic vypustí na nic netušící lidské hlavy. Tahle partička dokazuje, že česká scéna žije a že se zde najdou mladí a nadějní muzikanti, co umí a mají cit pro muziku, hudebníci, co můžou konkurovat větším jménům. Těším se, jak bude česká scéna vypadat třeba za 10 – 20 let a kde i tahle banda bude. S hodnocením si nevím rady, neboť se jedná o EP kapely, sice kvalitní, ale asi si bodíky uschovám pro plnohodnotné album.

Materiál vyšel na vlastní náklady kapely v roce 2015

tracklist:
1.5 Mt
2.Nukleární Zima
3.Síla Záření
4.235

Sestava:
Mornath – basa
Revan – kytara
Ego BMK – kytara
Megiddo – bicí
Agares – vokál

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x